Daneshenaft logo
جمعه 18 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 22 مرداد ماه 1401 | کد مطلب : 45009
رویکردهای اقتصادی پدافند غیرعامل در صنایع
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی

در اکثر منابع اصول پدافند غیرعامل موارد چندگانه‌ای معرفی شده‌اند که غالباً در حوزه‌های عملیاتی می‌باشند و البته از جنبه پدافندی و امنیتی بسیار حائز اهمیت هستند.

ضمن تائید آن اصول تاکید میگردد توجه به سایر موضوعات که علاوه برکارکرد موثر پدافندی بعضاً هیچ گونه هزینهای برای دولتها نداشته و حتی در اکثر موارد عامل تولید ثروت نیز میباشند نباید مورد غفلت واقع شوند. اقداماتی نظیر جذب سرمایهگذاری خارجی، تولید دانش فنی، توسعه صنایع پائین دستی، توسعه ساخت داخل، توجه به مسئولیتهای اجتماعی بنگاهها، توجه به میراث فرهنگی و احیای آن و .... در امر پدافند غیرعامل بسیار موثر هستند. در ادامه بحث به بیان برخی از آن مفاهیم با رویکرد تاثیرات پدافندی اقدامات اقتصادی پرداختهام. شایان ذکر است این مبانی در حوزههای مختلف متفاوت بوده و متناسب با هر حوزه تعریف میشوند.

این مبانی از منظر راهبرد یکپارچگی جاریسازی پدافند غیرعامل بسیار با اهمیت هستند. دراصل اجرای طرحهای پدافند غیرعامل هنگامی اثر بخش است که مدیران متناسب با تمامی تهدیدات احتمالی طرح پدافندی مجموعه تحت مدیریت خود را تدوین و اجرا نمایند. چه بسا عدم توجه به برخی زوایای تهدیدات، عامل از بین رفتن کل تاسیسات صنعتی گردد.

 

سرمایه‌گذاری خارجی

پیشینه سرمایهگذاری خارجی بصورت ویژه به قرن نوزدهم برمیگردد. از همان زمان سرمایهگذاری خارجی با استقبال زیادی مواجه شده و بخش قابل توجه از فعالیتهای اقتصادی را به خود اختصاص داد. گسترش فعالیتهای اقتصادی ناشی از سرمایهگذاری خارجی توجه اندیشمندان را به خود جلب کرده و ادبیات دانشگاههای مرتبط را به سمت خود سوق داد. دانشگاهها رفته رفته برای این مقوله بسیار مهم، تولید محتوا کردند و با گذر زمان تعاریف و مفاهیم زیادی شکل گرفته و مبنای عمل تولید کنندگان، بازرگانان، بانکها و سایر فعالین اقتصادی قرار گرفت.

اکنون که اغلب کشورهای در حال توسعه برای رونق اقتصادی، ایجاد اشتغال و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار با مشکل کمبود منابع سرمایه‌گذاری روبرو هستنددستیابی به توسعه پایدار، نیازمند سرمایه‌گذاری برای بهره جویی از مزیت‌های نسبی و توانایی‌های بالقوه اقتصادی است.

همه سرمایه‌گذاران به دنبال کسب سود بیشتر و مکانی امن برای سرمایه‌گذاری هستند. با اشباع سرمایه‌گذاری در کشورهای پیشرفته صنعتی، نرخ بازده سرمایه‌گذاری در این کشورها رو به نزول می‌رود و سرمایه‌گذاران همواره در صدد بهره‌گیری از فرصت‌های با بازده بیشتر هستند. چنانچه در کشورهای در حال توسعه بستر قانونی لازم فراهم شود، سرمایه‌گذاران بین‌المللی میل و رغبت بیشتری برای حضور در این گونه بازارها خواهند داشت. این امر به کشورهای میزبان نیز فرصت بهره‌برداری از مزیت‌های نسبی، رشد اقتصادی، اشتغال زایی، دستیابی به دانش و فناوری روز برای تولید کالاهای رقابتی در عرصه بین‌المللی و ارتقای امنیت را می‌دهد.بنابراین، تسریع در ورود سرمایه‌گذاری‌های خارجی، منافع متقابلی را برای کشورهای میزبان و سرمایه‌گذاران بین‌المللی بدنبال خواهد داشت. رشد و توسعه اقتصادی بدون انباشت سرمایه امکان پذیر نخواهد بود؛ به گونه ای که بسیاری از متفکران دلیل توسعه نیافتگی بسیاری از کشورها را کمبود درآمد و پس انداز و در نتیجه سرمایه‌گذاری ناکافی می‌دانند. سرمایه می‌تواند بخش تولید را تحرک ببخشد و باافزایش تولید، موجبات رشد تجارت، بهبود سطح زندگی مردم و رشد و توسعه اقتصادی فراهم شود. فقدان سرمایه یکی از علل اصلی گرفتار آمدن بسیاری از کشورها در دور باطل فقر و توسعه نیافتگی شناخته شده است و علاوه بر آنکه بیکاری گسترده را بدنبال دارد در مباحث مربوط به توسعه اقتصادی، راه حل اصلی فائق آمدن بر مشکل کمبود سرمایه و خروج از دور باطل فقر و توسعه‌نیافتگی، استفاده کشور های در حال توسعه از سرمایه های انباشته شده در کشور های توسعه یافته و بطور کلی جذب سرمایه گذاری خارجی عنوان شده است. نکته قابل توجه این است همانگونه که سرمایه‌گذاران خارجی پس از بررسی و اطمینان از وجود امنیت و بسترهای قانونی در حمایت از سرمایه‌گذاری از طرف کشور میزبان نسبت به انتقال دارایی‌های خود اقدام می‌کنند به مراتب در تامین امنیت سرمایه‌شان در برابر تهدیدات خارجی نقش‌آفرینی می‌کنند. عموماً شرکت‌های بزرگ اقتصادی بین‌المللی به جهت تاثیرگذاری بر دولت‌های خود آنها را در برقراری امنیت دارایی‌ها‌یشان در کشور میزبان به خدمت می‌گیرند. در کل از منظر پدافند غیرعامل سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی نتایجی را به‌دنبال دارد که می‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم در تامین و ارتقا امنیت کشور‌ها موثر واقع شود. در زیر به برخی از این نتایج اشاره شده است:

-رونق و توسعه اقتصاد پایدار

- ایجاد اشتغال و افزایش سطح درآمد عمومی

- مهارت‌افزایی و رشد سرمایه انسانی

- دستیابی به دانش و فناوری روز

- افزایش کیفیت تولید و رضایت مشتریان

- ایجاد پیوند اقتصادی، تجاری، فنی و صنعتی بین‌المللی

- دستیابی به بازارهای جدید صادراتی

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با اعلام پاکستانی‌ها برای کنار گذاشتن قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور، مجموع تلاش های 36 ساله برای حضور گاز ایران در این کشور رسماً به بن‌بست رسید؛ موضوعی که پیش‌بینی آن در سال‌های گذشته دور از ذهن نبود و امروز دیگر، رنگ واقعیت به خود گرفت.
برای پیشرفت کشور باید به دنبال گزینه متخصص، متعهد و انقلابی باشیم تا کشور را از کورسوی بحران و جوان خارج کند و به میدان پیشرفت و ثبات حداکثری برگرداند.
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :