Daneshenaft logo
چهارشنبه 13 مهر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 27 شهریور ماه 1401 | کد مطلب : 45072
کفگیر آمریکا ته دیگ خورد!
ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا رو به افول!
از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است که کمترین سطح از دسامبر ۱۹۸۴ است.

ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا به کمترین سطح از دهه ۸۰ میلادی رسیده است. این اتفاق در پی این افتاده که در فروردین ماه به دنبال جهش قیمت نفت به سطوح بیش از ۱۰۰ دلار، بایدن، رئیس جمهور این کشور دستور آزادسازی روزانه یک میلیون بشکه از این ذخایر را صادر کرد تا بلکه از التهاب بازار قدری کاسته شود. در حال حاضر قیمت نفت نسبت به آن روزها حدود ۱۵ دلار کاهش یافته که قطعا آزادسازی ذخایر آمریکا در کنار مسائلی چون نگرانی از رکود و افت تقاضا در این کاهش نقش داشته است. اما حالا این سوال مطرح است که افت شدید ذخایر استراتژیک نفتی آمریکا آیا می‌تواند ریسک بازار نفت و همچنین امنیت انرژی در آمریکا را به خطراندازد؟

 

ذخایر استراتژیک نفتی چیست؟

به گزارش فوربس، در دسامبر ۱۹۷۵ کنگره آمریکا دستور تاسیس ذخایر استراتژیک نفت (SPR) را صادر کرد.  این اقدام در پی تحریم نفتی اوپک در سال ۱۹۷۳ و قحطی بنزین در آمریکا انجام شد و هدف از آن این بود که از این دست اقدامات از سوی کشورهای صادرکننده نفت نتواند امنیت انرژی آمریکا را در خطر اندازد.

با گذشت زمان، دولت ایالات متحده شروع به پر کردن ذخایر کرد. این ذخایر در اوج خود در سال ۲۰۱۰ به ۷۲۶.۶ میلیون بشکه رسید. از دسامبر ۱۹۸۴، سطح ذخایر استراتژیک هرگز کمتر از ۴۵۰ میلیون بشکه نبوده است.

 

چرا ذخایر استراتژیک دیگر استراتژیک نیست؟

اما حالا ذخایر استراتژیک نفتی اهمیت سابق را ندارد. چراکه تولید نفت شیل ایالات متحده موجب کاهش شدید وابستگی این کشور به واردات شده و امنیت انرژی آمریکا را افزایش داده است. از این رو اهمیت SPR کمتر از سابق است.ایالات متحده در سال ۲۰۰۵ حدود ۱۰.۱ میلیون بشکه در روز نفت خام وارد می‌کرد که ۴.۸ میلیون بشکه در روز (حدود ۴۸ درصد) از آن توسط اوپک تامین می‌شد. در آن زمان حجم ذخایر استراتژیک حدود ۶۸۵ میلیون بشکه بود و این مقدار نفت برای پوشش ۶۸ روز تقاضا کافی بود.در سال ۲۰۲۱، ایالات متحده ۶.۱ میلیون بشکه در روز وارد کرده که تنها ۸۰۰ هزار بشکه آن از اوپک بوده است. مهمتر از آن، مقدار زیادی از آن نفت وارداتی پالایش و به عنوان محصولات نهایی صادر شده است. به طوریکه واردات خالص نفت خام و محصولات نهایی ایالات متحده در واقع ۶۲ هزار بشکه در روز بوده است.بنابراین می‌توان استدلال کرد که SPR از اهمیت استراتژیک کمتری نسبت به گذشته برخوردار است و شاید آمریکا دیگر نیازی به ذخیره ۷۰۰ میلیون بشکه نفت نیست.

 

چرا بایدن ذخایر را آزاد کرد؟

در ۳۱ مارس ۲۰۲۲ بایدن برای مقابله با افزایش قیمت نفت و بنزین دستور انتشار روزانه یک میلیون بشکه نفت خام به مدت شش ماه از ذخایر استراتژیک آمریکا را صادر کرد. این اقدام موجب شد که با تولید ۱۲ میلیون بشکه نفت در ایالات متحده به ۱۳ میلیون بشکه در روز که بیشترین سطح از قبل شیوع کرونا بود برسد. آزادسازی ذخایر استراتژیک یک تصمیم سیاسی بود. دولتی که مکررا بر اهمیت کاهش انتشار کربن تاکید کرده است، عرضه نفت را افزایش داد تا قیمت نفت را کاهش دهد که به نوبه خود به بالا نگه داشتن تقاضا و انتشار کربن کمک می‌کند. اگرچه دولت بایدن می‌خواهد به افزایش انتشار کربن رسیدگی کند، اما قیمت‌های بالای بنزین باعث می‌شود دولت فعلی در انتخابات شکست بخورند. بنابراین، آنها سعی می‌کنند قیمت بنزین را رام کنند، حتی اگر این با اهداف کلیدی آنها در کاهش انتشار کربن در تضاد باشد.از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است. از نظر تاریخی، حجم SPR در طول دولت‌های جمهوری‌خواه افزایش یافته و در طول دولت‌های دموکرات کاهش یافته است. این الگو از سال ۱۹۸۰ برقرار است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
باید در روند توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران به آمایش سرزمین به‌طور جدی توجه شود.
توسعه صنعت پتروشیمی در قطب‌های تازه پتروشیمی از جمله مناطق مکران و منطقه انرژی‌بر پارسیان بر اساس دستورعمل‌های محیط زیستی انجام خواهد شد.

يادداشت
از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است که کمترین سطح از دسامبر ۱۹۸۴ است.
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی/ تولید دانش فنی و ساخت سایت‌های صنعتی: امروزه، تعریف قدرت در جهان فقط از جنبه توانمندی‌های نظامی نبوده و قدرت اقتصادی نیز که عمدتا از افزایش تولید ناخالص ملی ایجاد می‌شود و به نوعی از پیشرفت علمی کشورها متبلور می‌شود نیز مطرح می‌شود.
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :