Daneshenaft logo
یکشنبه 6 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 7 آبان ماه 1401 | کد مطلب : 45123
تحلیلی بر کتاب سال صنعت پتروشیمی ایران؛
الگوی تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی در ایران و جهان؛ تحلیل صفحه 10 کتاب سال صنعت پتروشیمی
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:

  

1- ابتدا مقایسه کمّی کل تولیدات پایه را در نظر بگیریم. ملاحظه می‌شود که ایران 25 میلیون تُن محصولات پایه در سال تولید می‌کند که این عدد 3 درصد از کل مقدار 826 میلیون تُن در سال تولیدات محصولات پایه در جهان است.

2- همچنین 25 میلیون تُن تولیدات پایه در صنعت پتروشیمی ایران معادل 56.81 درصد از عدد 44 میلیون تُنی تولید محصولات پایه در کشور عربستان سعودی است که به صورت سنتی همواره رقیب صنعت پتروشیمی ایران محسوب می‌گردد.

3- به علاوه عدد 25 میلیون تُن تولیدات محصولات پایه پتروشیمی در ایران 10.۳ درصد از کل مقدار 243 میلیون تُن تولید محصولات پایه پتروشیمی در کشور چین است.

4- افزون بر اینکه 25 میلیون تُن محصولات پایه پتروشیمی در ایران معادل 24.7 درصد از مقدار 101 میلیون تُن محصولات پایه پتروشیمی تولیدی در ایالات متحده آمریکاست.

5- یک نگاه ساده و ملموس به مگاترندهای بالا روشن می‌کند که فقط به لحاظ کمّی و بدون در نظر گرفتن سهم هر یک از این محصولات پایه، کشور ایران با در اختیار داشتن ۱۷ درصد منابع در دسترس هیدروکربوری جهان وضعیت مناسبی را تجربه نمی‌کند. حتی اگر فقط عربستان سعودی را هم تنها رقیب خودمان فرض کنیم، هنوز حدود ۵۰ درصد از عربستان در تولید محصولات پایه پتروشیمی عقب‌تر هستیم.

6- بیان این نکته حائز اهمیت است که این اعداد و ارقام مربوط به ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی است. در حالی که در صفحات قبل همین کتاب دیدیم، امروزه نزدیک یک پنجم یا ۲۰ درصد از ظرفیت تولید صنعت پتروشیمی ایران به دلایل متعددی که شرح آن در جای دیگری خواهد آمد، خارج از مدار تولید است.

7- نکته جالب‌تر اینکه نسبت عدد 25 میلیون تُن تولید محصولات پایه در ایران به عدد 826 میلیون تُن تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی در جهان معادل ۳ درصد است. در حالی که در بخش قبلی همین کتاب در ارزیابی ارزش فروش محصولات پتروشیمی در صنایع پتروشیمی جهان به عدد 3350 میلیارد دلار برای جهان و عدد 18 میلیارد دلار برای ارزش فروش محصولات صنعت پتروشیمی ایران رسیدیم. با محاسبه درصد این دو عدد متوجه می‌شویم که تنها 0.53 درصد از ارزش فروش محصولات پتروشیمی به ایران اختصاص دارد. این بدان معناست که در حالی که در صنعت پتروشیمی ایران ۳ درصد از کل محصولات پایه صنعت پتروشیمی جهان تولید می‌شود اما فقط و فقط  0.53 درصد از ارزش فروش محصولات پتروشیمی در جهان به ایران اختصاص دارد. از منظر حرفه‌ای و کارشناسی این اعداد و ارقام به این معناست که در کل صنعت پتروشیمی ایران چولگی و انحراف شدیدی به سمت تولید محصولات کم‌ارزش‌تر در زنجیره تولید ارزش در صنعت پتروشیمی جهان دارد.

اکنون و در بخش دوم تحلیل الگوی تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی در ایران و جهان و پس از آنالیزه کمّی آنها به مقایسه یک به یک تولید محصولات پایه در ایران و جهان می‌پردازیم:
الف. آمونیاک:

 آمونیاک سر زنجیره­ تولید کودهای شیمیایی اَزُته شامل اوره و نیترات بوده و همچنین کاربردهای فراوانی در مُبرّدها، اسیدنیتریک، مواد منفجره، صنعت نگهداری از مواد غذایی و ساخت سایر ترکیبات نیتروژن دار دارد. این محصول، کاملاً راهبردی محسوب می‌شود. به‌ویژه آنکه کودهای شیمیایی اَزُته شامل اوره و نیترات در تولید غلات و حبوبات به عنوان پایه­ی غذای انسانی و حیوانی نقش حیاتی و بی‌بدیل دارند. تولید 20 درصدی آمونیاک در ایران با تولید 28 درصدی آن در جهان از کل ظرفیت تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی عدد قابل قبول و مناسبی به نظر می‌رسد، به ویژه آنکه نسبت به عدد 12 درصدی عربستان و 18 درصدی ایالات متحده آمریکا بسیار نزدیکتر به متوسط جهانی تولید این محصول است. به طوری که می‌توان گفت در وضعیت نسبتاً مطلوبی از نسبت تولید این محصول در صنعت پتروشیمی ایران به کلِ جهان قرار داریم.

 

ب. اتیلن:

 اتیلن دومین محصول حائز اهمیت از تولیدات پایه صنعت پتروشیمی است. که سر زنجیره تمامی پلیمرهای اتیلنی و ترکیباتِ مشتقِ از آن محسوب می‌گردد. همچنین اتیلن را الفین نیز می‌نامند. اولین سنتز ترکیبات اتیلن در سال ۱۷۹۵ میلادی توسط شیمیدانی هلندی انجام شد. تولید اتیلن در صنایع پتروشیمی شبیه به تولید آمونیاک به روش کراکینگ با بخار آب انجام می‌شود. اتیلن ماده­ی اولیه و مهم برای تولید بسیاری از ترکیبات عالی پُر مصرف به شمار می‌رود. به عنوان مثال به صورتِ گسترده در صنعت پلاستیک و زنجیره­ی پلی اتیلن ها از مسیر واکنشهای پلیمریزاسیون تولید می‌نماید. به علاوه تولید پی وی سی یا پلی وینیل کلراید و همچنین علاوه با ترکیب شدن با بنزن، اتیل بنزن از آن تولید می‌شود که ماده اصلی پلی استر هاست. در دنیای امروز حتی ترکیباتِ پلاستیکی از زنجیره­ی اتیلن روز به روز جا را بر فولاد و دیگر فلزات در بدنه ماشین آلات، خودروها و در صنایع نساجی جهان تنگ و تنگ‌تر می‌نمایند.

متوسط تولید 29 درصدی اتیلن در سبد تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی ایران 22 درصد از متوسط جهانی تولید این محصول بالاتر است. 18 درصد از نسبت تولید اتیلن در سبد محصولات پایه صنعت پتروشیمی در عربستان سعودی کمتر است که در مجموع در وضعیت معقولی در تسهیم به نسبت تولید محصولات پایه پتروشیمی در جهان قرار دارد.

می‌دانیم که اتیلن دومین ماده پُر مصرف از مواد پایه صنعت پتروشیمی در جهان است. همانگونه که در جداول ملاحظه می‌شود. کشور چین 11 درصد از سبد تولید محصولات پایه پتروشیمی خود را به اتیلن اختصاص داده است. این ظاهر عددی درصدی نبایستی رهزن تحلیل ما شود، زیرا این 11 درصد از 243 میلیون تُن است که به تنهایی عددی معادل 27 میلیون تُن است که از کل تولیدات محصولات پایه در صنعت پتروشیمی ایران دو میلیون تُن بیشتر است. به علاوه این مقدار حدود ۶۰ درصد از مصرف داخلی چین را تامین می‌نماید و بررسی گزارش‌ها نشان می‌دهد که کشور چین تا سال ۲۰۲۵ نزدیک به ۴۰ درصد از اتیلن مورد نیاز خود را همچنان وارد خواهد کرد. از سوی دیگر همانگونه که در بخش های دیگری از همین کتاب ملاحظه خواهیم کرد کشور چین ترجیح می‌دهد که تمرکز بیشتری بر زنجیره­ی تکمیلی محصولات پلیمری و دیگر ترکیبات تولیدی در زنجیره پلی اتیلن معطوف نماید تا به ارزش افزوده بیشتری نائل گردد.

 

ج. متانول:

متانول به صورت طبیعی از فعالیت­های بی­هوازی تولید می­شود. به صورت شیمیایی نخستین بار در سال ۱۹۲۳ توسط دانشمندی آلمانی متانول از گاز سنتز تولید شد. ولی امروزه متان تحت فشار ملایم و دمای حدود ۸۰۰ درجه با بخار آب در مجاورت کاتالیزور نیکل تولید می‌شود. متانول به عنوان ضد یخ، حلال و سوخت به کار برده می‌شود. همچنین از متانول برای تقلیب اتانول استفاده می‌شود تا آن را در کشورهای اسلامی غیرقابل شرب نمایند. روز به روز بر مصرف متانول به عنوان سوخت در موتورهای با سیستم احتراق داخلی اضافه می‌شوند. نزدیک ۴۰ درصد از متانول تولیدی برای تهیه فرمالدهید استفاده می‌شود که آن هم در تهیه پلاستیک، تخته سه لایی، رنگ و مواد منفجره استفاده می‌شود و البته کاربردهای دیگری هم دارد.

در ایران واحدهای متانول به کارخانه­های پولسازی معروف هستند و علاقه­ی بسیار زیادی به افزایش این واحدها و یا افزایش حجم تولیدات آنها وجود دارد. به همین خاطر است که در وضعیت فعلی 36 درصد از کل محصولات پایه پتروشیمی ایران را متانول تشکیل می‌دهد و به نظر می‌رسد که در آینده نه چندان دور یعنی تا سال ۲۰۳۰ میلادی این رقم به بیش از ۲۵ میلیون تُن در سال برسد. در واقع از متانول به عنوان خام فروشی محصولات پایه پتروشیمی در ایران یاد می‌شود. هر چند تمامی هلدینگ­های فعال در صنعت پتروشیمی ایران مشتاقانه به دنبال افزایش تعداد واحدهای متانول خود یا افزایش سهم خود در واحدهای متانول موجود کشور هستند. این در حالی است که همانطور که دیده می‌شود تولید متانول از سبد محصولات پایه صنعت پتروشیمی در جهان تنها 15درصد است. این عدد برای کشور چین 27درصد ، برای ایالات متحده ۸ درصد و برای عربستان سعودی 17درصد است که به وضوح و روشنی حکایت از رشد سرطانی واحدهای متانولی در صنعت پتروشیمی ایران دارد. یقیناً چنانچه ایران نتواند در زنجیره­ی تکمیلی محصولاتی که با پایه متانول تولید می‌شوند گام بردارد، در دهه پیشِ رو مشکلاتِ جدی نظیر دمپینگ در بازار جهانی متانول و حتی دمپینگ تولیدکنندگان داخلی در بازار جهانی متانول برای فروش محصولاتشان ایجاد خواهد شد. چه بسا هم‌اکنون نیز چنین وضعیتی با رنگ و بوی کمتری جاری باشد. اگرچه به نظر می‌رسد به دلیل پولسازی بی نظیر واحدهای متانولی به این سادگی صاحبان هلدینگ‌های صنعت پتروشیمی که عمدتا نیز نگاه تجاری و پولسازانه، به صنعت پتروشیمی دارند. به این راحتی‌ها حاضر به تغییر در این روند باشند. اما قطعاً مصالح ملی صنعت پتروشیمی در کشور اقتضا می‌نماید که سازمان حاکمیتی، توسعه ای و مادر تخصصی شرکت ملی صنایع پتروشیمی ایران و مجموعه های بالا دست آن در دولت و نظام جمهوری اسلامی در این عرصه ورود نموده و مصالح کلان صنعتی و اقتصادی کشور را قربانی منافع زودگذر صاحبان سهام و مالکان کمتر حرفه ای واحدهای موجود و جدید متانول در کشور ننمایند.

 

د. پروپیلن:

پروپن که همچنین با نام پروپیلن و متیل اتیل نیز شناخته می‌شود از بُرش­های نفتی سبک به راحتی به دست می‌آید. همچنین این ترکیب را می‌توان از کراکینگ پروپان در حضور بخار آب همراه با بُرش های سنگین تر تهیه کرد. تکنولوژی های جدید MTP و GTP نیز از روش‌های نوآورانه برای تولید پروپیلن است. از پروپیلن به عنوان خاویار صنعت پتروشیمی نیز یاد می‌شود و بعد از اتیلن پُرمصرف ترین محصول اُلفینی پایه صنعت پتروشیمی است.

نزدیک به ۷۰ درصد پروپیلن تولیدی در جهان به پلی پروپیلن تبدیل می‌شود و محصولات کلیدی و با ارزشی مانند پروپیلن اکساید، اکریلونیتریل، اکریلیک اسید و کیومن از دیگر محصولات این زنجیره است. در ایران بررسی‌های مرکز مطالعات زنجیره ارزش نشان می‌دهد ۹۵ درصد پروپیلن تولیدی در کشور به پلی پروپیلن و تنها ۵ درصد آن به دو اتیل هگزانول تبدیل می‌گردد. این در حالی است که سایر محصولات با ارزش موجود در زنجیره­ی ارزش این ماده استراتژیک به دلیل ناکافی بودن حجم پروپیلن تولیدی در ایران امکان توسعه و تولید نیافته است.

پروپیلن از نظر کمی 5 درصد از محصولات پایه در صنعت پتروشیمی ایران را به خود اختصاص داده است که در مقایسه با نسبت 18 درصدی عربستان سعودی، 23 درصدی ایالات متحده و 16 درصدی کشور چین و همچنین در مقایسه با 17 درصد تولید میانگین کل محصولات پایه پتروشیمی در جهان، عدد کوچکی محسوب می‌شود. به طور متوسط پروپیلن کمتر از یک سوم تولید در کشورهای نمونه و متوسط جهانی در ایران تولید می‌شود که وقتی به جای نسبت درصدها به مقادیر عددی تولید مراجعه کنیم اوضاع از این هم بسیار بدتر می‌شود. تولید پروپیلن در ایران یک میلیون و 250 هزار تُن است. در حالی که تولید این محصول در عربستان سعودی نزدیک به 8 میلیون تُن، در ایالات متحده 23 میلیون تُن و در کشور چین 39 میلیون تُن است و تولید جهانی پروپیلن بیش از 140 میلیون تُن است. حالا اگر به همان نسبت‌ها و در صدها برگردیم متوجه می‌شویم که تنها اندکی بیش از یک درصد از کل پروپیلن تولیدی در جهان در ایران تولید می‌شود.

 

ه. آروماتیک­ها:

سه ترکیب بنزن، تولوئن و زایلین که به اختصار به BTX معروف هستند، از جمله مواد پایه در صنایع پتروشیمی محسوب می‌شوند که تولید کلی جهانی آنها در سال بیش از یکصد و بیست میلیون تُن است. روش تولید آروماتیک‌ها از فرایندهای تبدیل کاتالیستی و همچنین بنزین پیرولیز تولیدی در واحدهای کراکی با بخار آب است. اما روش‌های جدیدتری نظیر فرآیند‌های آروماکس که قابلیت تبدیل نفت‌های سبک و آروماتیک‌ها را دارند و همچنین فرایند سیکلار برای تبدیل گاز مایع به آروماتیک‌ها یا فرایند BTX از جمله آنها است. آروماتیک‌ها در ایران 9 درصد از محصولات پایه پتروشیمی را به خود اختصاص می‌دهد که در مقایسه با متوسط جهانی 16 درصد کمی کمتر از نصف است و در مقایسه با اختصاص 12 درصدی محصولات پایه در عربستان به تولید آروماتیک و 12 درصدی در ایالات متحده و ۱۵ درصدی در کشور چین به صورت سهمی از نسبت ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در سطح پایین تری قرار دارد.

 اما اگر بخواهیم با عدد و رقم موضوع را مورد مداقه قرار دهیم کلا آروماتیک تولیدی در ایران اندکی بیشتر از دو میلیون تُن در سال است. آروماتیک تولیدی در عربستان کمی بیش از 5 میلیون تُن در سال، در ایالات متحده کمی بیشتر از 12 میلیون تُن و در کشور چین 36 میلیون تُن آروماتیک تولید می‌شود. عدد کل تولید جهانی این محصول نیز 132 میلیون تُن در سال است. این اعداد به آن معناست که تنها کمتر از ۲ درصد از آروماتیک تولیدی در جهان در ایران تولید می­گردد. 4 درصد عربستان سعودی، 9 درصد ایالات متحده آمریکا و 27 درصد کشور چین از مجموعه تولیدات آروماتیک را به خود اختصاص می‌دهد.

مجموعه درصدها، نسبت‌ها و کمیت­های تولیدی از مقادیر تناژ میلیونی محصولات آروماتیک در ایران و جهان، حاکی از راه بلندی است که پیش روی ماست. به عنوان یک قاعده سرانگشتی و حساب و کتاب بسیار ساده و البته دارای منطقی قابل فهم برای همه­ی ما زمانی می‌توانیم بگوییم که جایگاه نسبی خود را در تولید محصولات پایه پتروشیمی جهان به دست آورده‌ایم که حداقل ۱۷ درصد از تولید هر یک از محصولات پایه پتروشیمی در جهان را در اختیار داشته باشیم. زیرا یک موهبت طبیعی و استثنایی ۱۷ درصدی از تمامی ذخایر خام در دسترس هیدروکربوری جهان در اختیار ما قرار داده شده است. به نظر می‌رسد، هیچ هدف دیگری جز این نمی‌تواند هدف اولیه کسب سهم بازار مطلوب برای تولید محصولات پایه صنعت پتروشیمی ایران تعریف شود.

 

و. بوتادین:

بوتادین و بوتن در کنار اتیلن و پروپیلن یکی از مواد پایه­ی اصلی در صنعت پتروشیمی محسوب می‌گردد. زنجیره ارزش بوتادین شامل پلی بوتادین، SRB، رزینABS، لاتکسSB ، نیتریل رابر و آدی پو نیتریل است. پلی بوتادین وSRB  بیش از ۶۰ درصد خروجی این زنجیره را تشکیل می‌دهد. تولید جهانی بوتادین در جهان نزدیک به 16.5 میلیون تُن در سال است. تولید این محصول در ایران 250 هزار تن در سال است. به لحاظ درصد از حجم تولیدات محصولات پایه، بوتادین در ایران و عربستان سعودی دو درصد از حجم تولیدات و در چین، ایالات متحده و میانگین جهانی آن به طور مساوی دو درصد از محصولات پایه در این کشورها را به خود اختصاص داده است‌. اما به لحاظ حجم داستان بسیار متفاوت است. در ایران 250 هزار تُن در سال، در عربستان سعودی۴4۰ هزار تُن در سال، در ایالات متحده 2 میلیون تُن در سال ولی در کشور چین حدود 5 میلیون تُن است کارشناسان مرکز مطالعات زنجیره ارزش معتقدند که اُلفین های چهار کربنه در قیاس با دو الفین سبک تر اتیلن و پروپیلن از بازار مصرف محدودتر و در عین حال با رشد کمتری برخوردار است. بنابراین توسعه زنجیره ارزش این مواد مستلزم انجام بررسی های دقیق بازار است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.
چندی‌ پیش هیات دولت آیین‌نامه جزء (۱) بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ را تصویب کرد که طبق آن به دولت اجازه داده می‌شود، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تأیید آنها توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام کند.
اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‌کند تا افزون بر حفاظت از تأسیسات و سرمایه‌های فیزیکی این صنعت بزرگ از سرمایه انسانی آن که جایگاهی ارزشمند و والا دارد به‌درستی صیانت شود.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :