Daneshenaft logo
یکشنبه 6 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 21 آبان ماه 1401 | کد مطلب : 45152
بهار تولید با خوراک پایدار پتروشیمی‌ها در زمستان
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.

در کشور عزیزمان ایران و در کنار سایر منابع خدادادی نعمت برخورداری از نفت و گاز و انرژی همیشه به‌عنوان یک مزیت و فرصت طلایی برای تحول اقتصادی و سرمایه‌گذاری کلان در عرصه صنعت بالنده کشور مطرح بوده ودر این راستا صنعت پتروشیمی با اتکاء به این داشته عظیم گاز و انرژی سیاست‌های حاکم بر جهش مطلوب خود را به سوی صنعتی مولد، پایدار و در عین حال پویا و مداوم با چرخه ای بهره‌ور در فضای کسب و کار عملا اعمال و با شتاب بیشتری در عرضه محصولات با کیفیت بالا، توجه تقاضای بازارهای هدف را در عرصه رقابتی محصولات پتروشیمیایی نیز به خود معطوف ساخته است.

امروزه هر چند یک نگاهی وجود دارد که پتروشیمی‌ها بنا به کار کردی که در حوزه سودآوری دارند می‌توانند در راستای رفع چالش خوراک ایمن و با هدف تامین پایدار آن در بالادست نفت سرمایه‌گذاری کنند، این رویکرد توسعه‌ای علاوه بر مزایای تحولی آن در این صنعت، متضمن پروسه‌ای بلند‌مدت است که با تمهید زیرساخت‌های آن در آینده می‌تواند به دغدغه‌های تامین خوراک پتروشیمی‌ها پایان دهد و تسهیلگر مسیر روبه رشد تولید پایدار و مداوم در این صنعت مولد گردد.

هرچند تامین خوراک مورد نیاز پتروشیمی‌ها امسال با آمدن فصل سرد سال بهبود نسبتا خوبی یافته است ولی این صنعت به‌ویژه در حوزه تولید متانول بیش از هر محصول دیگری امیدوارانه به موضوع نگریسته و در شرایط کنونی نیز مصمم است تا با پر کردن خلاء بیش از یک و نیم میلیون تن کاهش تولید سال گذشته پتروشیمی‌ها در اثر کمبود خوراک بتواند فصلی نیکو را با رفع چالش خوراک تجربه نماید و بهار تولید را با تامین پایدار خوراک پتروشیمی‌ها در زمستان رقم زنند تا مجتمع‌های پتروشیمی با ظرفیت واقعی خود کار نمایند و با افزایش دریافت خوراک نیز بر حجم تولید خود بیفزایند، این در حالی است که متخصصان حوزه صنعت پتروشیمی برای ایجاد توسعه متوازن و پایدار این صنعت بر این باورند که با توجه به برنامه‌های در دست اقدام تصمیم‌گیرندگان و سیاستگذاران و نیز تامین و در دست بودن انواع خوراک مایع و گاز و همچنین وجود منابع غنی نفت و گاز در کشور به جای خام‌فروشی در دو حوزه صنعتی و خانگی این مهم در صنعت پتروشیمی به ارزش افزوده تبدیل و در جهت قابلیت‌های رقابت‌پذیری آن با عنایت به فرآیند توسعه نیز برنامه‌ریزی نظام‌مند انجام پذیرد و توجه به این مولفه اثرگذار یعنی توسعه زنجیره ارزش محصولات پایین‌دستی برای پایداری و حفظ تولید در کانون توجه و تصمیم برنامه‌ریزان صنعت پتروشیمی قرار گیرد تا بیش از گذشته شاهد بالندگی صنعت پتروشیمی و به تبع آن پیشرفت اقتصاد کشور باشیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.
چندی‌ پیش هیات دولت آیین‌نامه جزء (۱) بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ را تصویب کرد که طبق آن به دولت اجازه داده می‌شود، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تأیید آنها توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام کند.
اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‌کند تا افزون بر حفاظت از تأسیسات و سرمایه‌های فیزیکی این صنعت بزرگ از سرمایه انسانی آن که جایگاهی ارزشمند و والا دارد به‌درستی صیانت شود.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :