Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 5 آذر ماه 1401 | کد مطلب : 45175
قطرانرژی طولانی‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی را با مشتری چینی خود سینوپک برای عرضه سالانه ۴ میلیون تن به مدت ۲۷ سال امضا کرد؛
اندر خم یک کوچه‌ایم!
احمد مددی

قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

سهم بیش از 18.2 درصدی ایران از ذخایر گازی جهان فقط برای ما یک عدد است و شوربختانه هیچ قابلیت برتری انرژی در جهان برای کشورمان به همراه ندارد. این در حالی است که رقیب گازی‌مان قطر در عروس گازی خلیج‌فارس به تازگی قراردادی 27 ساله با چین به‌منظور صادرات گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) امضا کرده است.

شوربختانه با آنکه حدود یک پنجم ذخیره‌گاه گاز جهان را در اختیار داریم اما نه تنها سهم بسیار ناچیزی در تجارت گازی (یک درصد) داریم که علاوه بر آن از ناترازی گاز هم در رنج جدی هستیم.

در همین حال، وزیر نفت روز سه‌شنبه 26 مهر 1401 در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صراحتا اعلام کرد که دولت برای رفع ناترازی گاز 80 میلیارد دلار منابع احتیاج دارد، اما پس از این اظهارات، رئیس مجلس با لحن تندی رسما اعلام کرد که امکان تحقق این پول فعلا وجود ندارد. قالیباف در انتقادی تند خطاب به وزیر نفت گفت: «ناترازی، چالش و مانع جدی ما در حوزه گاز است. مردم از مجلس و دولت توقع دارند که مشکل ناترازی گاز را حل و فصل کنند. چرا ما یک فکر جدی نمی‌کنیم چرا ما قانونی که می‌تواند ما را از این ناترازی گاز نجات دهد، اجرا نمی‌کنیم مشکل کجاست؟». قالیباف در ادامه گفت: «آقای اوجی، اگر جنابعالی و بنده در قانونگذاری و اجرا حرفمان این باشد که ۱۰ درصد از صندوق توسعه را بدهید یا ۸۰ میلیارد دلار پول بدهید تا من این ناترازی گاز را حل کنم؛ شما فکر می‌کنید ۸۰ میلیارد دلار پولی وجود دارد که بدهند تا این کار را انجام بدهید؟ همه دلسوزان نظام و انقلاب می‌دانند که ما سالانه بین ۶۰ تا ۸۰ میلیارد دلار انرژی هدر می‌دهیم. چطور حاضریم دست گدایی به همه جا دراز کنیم که پول بدهید ولی حاضر نیستیم اصلاح کنیم؟» در واقع سخنان رئیس مجلس متناظر به این نکته مهم بود که چرا دولت نسبت به اصلاح مصرف انرژی و جلوگیری از هدر دادن آن اقدام خاصی انجام نمی‌دهد؟

آنچه مبرهن است اینکه؛ اصلاح مدیریت مصرف گاز در کشور یک ضرورت ملی است. ایران با آنکه رتبه سوم جهان از نظر تولید گاز را به خود اختصاص داده و بیش از 940 میلیون مترمکعب در روز ظرفیت تولید گاز دارد، اما با وجود این، مصرف گاز در ایران بیش از 60 درصد مصرف کل اروپاست و با مصرف 12 کشور ثروتمند اروپایی برابری می‌کند! در مقایسه با حالت بهینه خود نیز حدود 30 میلیارد مترمکعب در هر سال هدررفت دارد، این درحالی است که مجموع صادرات سالانه گاز کشور کمتر از 20 میلیارد مترمکعب است!

شوربختانه سرانه مصرف گاز در ایران بیش از 3 برابر اروپاست و با این حال، امسال اروپا خود را برای کاهش 13 میلیارد مترمکعبی مصرف گاز آماده می‌کند و ایران برای افزایش 6 میلیارد مترمکعبی مصرف برنامه‌ریزی می‌کند. از این رو کارشناسان بر این باورند که اگر قرار است کمبود 250 میلیون مترمکعبی تقاضای داخلی گاز در برخی روزهای سرد زمستان جبران شود، مهم‌ترین راهکار، اصلاح مصرف است.

اما همانطور که اشاره شد، شرکت سینوپک چین به‌منظور خرید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) با شرکت قطر انرژی قرارداد ۲۷ ساله امضا کرد. بر این اساس، قطرانرژی طولانی‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی را با مشتری چینی خود سینوپک برای عرضه سالانه ۴ میلیون تن به مدت ۲۷ سال امضا کردند. حال سوال این است که چرا چینی ها به قراردادهای بلندمدت روی آورده‌اند؟ پاسخ ساده است؛ به‌دنبال آغاز تنش‌های مسکو و کی‌یف در فوریه گذشته، رقابت برای خرید ال‌ان‌جی تشدید شده است و اروپا در موقعیتی ویژه به مقادیر زیادی ال‌ان‌جی برای کمک به جایگزینی دریافت گاز روسیه با خط لوله که حدود ۴۰ درصد از واردات قاره سبز را شامل می‌شد، نیاز دارد. سعد الکعبی، وزیر انرژی و مدیرعامل شرکت قطر انرژی، اندکی پیش از امضای این توافق گفت: امروز نقطه عطفی مهم برای نخستین قرارداد خرید و فروش مربوط به پروژه شرق میدان گازی شمالی قطر است. وی افزود: این شرایط نشان می‌دهد قراردادهای بلندمدت برای فروشندگان و خریداران حائز اهمیت است. شایان ذکر است که میدان شمالی قطر با میدان گازی پارس جنوبی کشورمان مشترک است و قطری با اعمال صحیح مدیریت و توسعه پروژه‌های گازی خویش توانسته‌اند به قطب گازی جهان مبدل گردند. قطرانرژی در اوایل سال جاری میلادی پنج قرارداد برای توسعه شرق میدان شمالی امضا کرد که نخستین و بزرگ‌تر از طرح دو مرحله‌ای توسعه میدان شمالی با ۶ ردیف پالایشی برای تولید ال‌ان‌جی است، به‌طوری که ظرفیت تولید ال‌ان‌جی قطر را از رقم کنونی سالانه ۷۷ میلیون تن به ۱۲۶ میلیون تن در سال ۲۰۲۷ می‌رساند. قطرانرژی برای مرحله دوم توسعه شرق میدان شمالی قراردادهایی را با سه شریک خارجی امضا کرد. معامله روز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه که از سوی سینوپک هم تأیید شد، نخستین معامله عرضه‌ای است که برای فروش محموله‌های پروژه توسعه شرق میدان گازی شمالی قطر اعلام شده است.

قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند. سینوپک در بیانیه‌ای اعلام کرد: قرارداد عرضه ال‌ان‌جی قطر انرژی به سینوپک جزئی کلیدی برای مشارکت یکپارچه در توسعه بخش شرقی میدان شمالی قطر است و احتمال حضور در مذاکرات برای خرید سهام را تقویت می‌کند. منابعی در ژوئن گذشته به رویترز گفتند: شرکت‌های نفتی دولتی چین در حال مذاکرات پیشرفته با قطر برای سرمایه‌گذاری در طرح توسعه بخش شرقی میدان شمالی هستند.

مخلص کلام اینکه؛ ناترازی گاز به دلیل توسعه نیافتگی پروژه های گازی و عدم سرمایه‌گذاری در سال‌های اخیر، بد‌مصرفی و عدم اصلاح مصرف انرژی در کشور و گازرسانی بدون مطالعه به اقصی نقاط ایران بدون توجه به طرح آمایش سرزمینی و با لابی‌ها و فشارهای سیاسی، موجب کسری گاز 250 میلیون مترمکعبی کشور به ویژه در زمستان‌ها شده است. با این تفاسیر بایستی گفت: با این وضع ناترازی گاز، «ما هنوز اندر خم یک کوچه‌ایم» و سخن از افزایش سهم در تجارت گازی، سخنی بیهوده بوده و در ادبیات اقتصادی دنیا مفهومی نخواهد داشت. 

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :