Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
یکشنبه 25 دی ماه 1401 | کد مطلب : 45262
تحلیلی بر کتاب سال صنعت پتروشیمی ایران؛
زنجیره ارزش صنعت پتروشیمی به تفکیک منطقه/ تحلیل صفحه 17 کتاب سال صنعت پتروشیمی
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.


2- همانگونه که در تحلیل صفحه 16 گفته شد، وضعیت موجود مکانی مجتمع‌های تولیدی صنعت پتروشیمی ایران در سه منطقه شمال، ماهشهر و عسلویه مستقر می‌باشد.

3- توالی راه‌اندازی واحدهای تولیدی صنعت پتروشیمی به ترتیب در مناطق شمال، ماهشهر و عسلویه رخ داده است. اولین مجتمع پتروشیمی تولیدی، پتروشیمی شیراز است که کارهای طراحی و مهندسی آن از سال ۱۳۳۸ آغاز و نهایتاً در سال ۱۳۴۲ در حضور پادشاه ایران و ژنرال دوگل رئیس جمهور وقت کشور فرانسه افتتاح می­ گردد. پس از آن برای نزدیک سه دهه توسعه واحدهای پتروشیمی در منطقه ماهشهر و منطقه شمال ادامه می ­یابد. نهایتاً در دهه ۸۰ هجری شمسی و در دوران طلایی شکوفایی صنعت پتروشیمی ایران، هاب عظیم پتروشیمی­ های عسلویه سر از خاک بر می­ آورد و این روزها می رود تا قبل از  سال ۱۴۰۴، گوی سبقت را در حجم تولیدات  و ارزش افزوده آن  از دو منطقه دیگر بِرُباید.

4- البته همان‌گونه که تمامی خوانندگان این سطور مستحضرند، چندین هاب جدید صنعت پتروشیمی در دست ساخت می باشد که قطعاً تا ایران ۱۴۰۴ واحدهای تولیدی در حال کار دیگری در هاب‌هایی نظیر مُکران، لاوان، سیراف، سرخس، خارگ، منطقه انرژی بر پارسیان و.... را شاهد خواهیم بود.

5- بر اساس اطلاعات داده شده در صفحه 17 کتاب، برای مناطق شمال، ماهشهر و عسلویه مجموع داده­ های خوراک و سوخت به صورت توأمان نه تفکیکی ارائه شده است. در مجموع از 34.5 میلیون تُن در سال سوخت و خوراک مجتمع های پتروشیمی، 18 درصد یعنی معادل 6.4 میلیون تُن در ۱۹ مجتمع از شرکت های منطقه شمال، 30 درصد یعنی معادل ۱۰.3 میلیون تُن در بیست و یک مجتمع از هاب ماهشهر و  52 درصد یعنی معادل 17.8 میلیون تُن در ۱۷ مجتمع از هاب عسلویه مصرف می‌گردد.

5- اکنون به تحلیل فروش و بازار داخلی و بین‌المللی محصولات پتروشیمی در مناطق سه گانه فوق می رسیم. همانگونه که ملاحظه می‌شود 85 درصد از 14 میلیون تُن محصولات پتروشیمی تولیدی در هاب عسلویه صادر می شود و تنها حدود ۲ میلیون تُن از آن یعنی معادل 15 درصد روانه بازارهای داخلی می گردد. در هاب ماهشهر 8.3 میلیون تُن محصول تولید می شود که 56 درصد آن معادل 4.7 میلیون تُن صادر می گردد و ۳.6 میلیون تُن آن معادل 44 درصد از محصولات پتروشیمی تولیدی در هاب ماهشهر در داخل به فروش می‌رود. در مجتمع­ های پتروشیمی منطقه شمال از نظر تناژ تولید کمی بیش از  هاب ماهشهر یعنی 8.5 میلیون تُن است. اما ترکیب درصد فروش آن در بازارهای داخلی و بین‌المللی به ترتیب 31 و 69 درصد می‌باشد.

6- اما وقتی به تحلیل ارزش محصولات در این سه منطقه می‌رسیم قصه کمی معنای متفاوتی پیدا می‌کند. به عنوان مثال ارزش کل محصولات هاب عسلویه معادل 6 میلیارد دلار است که 4.9 میلیارد دلار آن مستقیماً صادر می شود. این رقم معادل ۸۱ درصد از ارزش افزوده صنعت پتروشیمی ایران در هاب عسلویه می باشد. مفهوم کارشناسی این ارقام آن است که شرکت­ های مگاتُنی مستقر در هاب عسلویه، عمدتاً به خام فروشی محصولات پایه  پتروشیمی مشغول هستند و با اینکه ارزش صادراتی تقریباً دو برابر هاب ماهشهر و کمتر از سه برابر منطقه شمال را در اختیار دارند اما فقط ما را یک مرحله از خام‌فروشی مواد نفتی به خام‌فروشی محصولات پایه پتروشیمی رسانده‌اند. در بخش زنجیره تکمیلی صنعت پتروشیمی بیشتر به تحلیل این موضوع خواهیم پرداخت.

7- در شرکت های هاب ماهشهر و پتروشیمی­ های منطقه شمال توازن نسبی بین بازارهای صادراتی و بازار داخلی کشور وجود دارد و با تقریبی نسبتاً دقیق می توان گفت ۶۰ درصد محصولات تولیدی در این دو منطقه صادر و ۴۰ درصد آن در بازارهای داخلی مصرف می گردد. اولین هدف گذاری که در این حوزه می تواند شرکت ملی صنایع پتروشیمی(NPC) به عنوان خط­و­مشی گذار صنعت پتروشیمی ایران(IPI)  مد نظر قرار دهد وارونه‌سازی این ترکیب درصد است. یعنی به سمتی حرکت کنیم که تا ایران ۱۴۰۴ معادل ۶۰ درصد محصولات پتروشیمی کشور در بازارهای داخلی و صنایع تکمیلی و زنجیره ارزش مصرف و ۴۰ درصد آن صادر گردد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :