Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 28 دی ماه 1401 | کد مطلب : 45267
مهندس خضری خبر داد:
اجرای موفقیت‌آمیز یک پروژه دانش‌بنیان در شرکت نفت فلات قاره ایران


رئیس مهندسی فرآورش مدیریت امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: پروژه ساخت، نصب و راه‌اندازی پایلوت صنعتی واحد شیرین‌سازی غشائی گاز در مجتمع دریایی ابوذر منطقه عملیاتی خارگ با همکاری دانشگاه صنعتی شریف با موفقیت به پایان رسید.

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، مهندس بهزاد خضری افزود: این پروژه به منظور بومی‌سازی دانش فنی، تحقق اهداف اقتصاد دانش‌بنیان و نقش آن در ارتقاء شاخص‌های توسعه و امنیت ملی با هدف کاهش درصد H2S  در گاز سوخت توربین‌ها به کمتر از 2000 پی‌پی‌ام و با فشار 20 بار نسبی در مقیاس پایلوت تعریف شد تا پس از آن بتوان با استفاده از نتایج پایلوت، برای مقیاس صنعتی آن اقدام کرد.

وی گفت: در راستای سیاست‌ها، اهداف و برنامه‌های کلان ملی در حوزه فناوری و به منظور رفع نیاز صنعت نفت کشور به گاز شیرین به‌ویژه در سکوهای دریایی، پروژه طراحی، ساخت، نصب و راه‌اندازی پایلوت صنعتی واحد شیرین‌سازی غشائی گاز با توجه به توانمندی و ظرفیت موجود علمی در دانشگاه‌های کشور مطرح و نیازسنجی شد.

وی با بیان اینکه حضور گاز سولفید هیدروژن (H2S) در گاز طبیعی، سبب بروز خوردگی و كاهش ارزش حرارتی گاز شده و اثرات مخربی بر تجهیزات و متعلقات آنها دارد، گفت: یکی از این تجهیزات با ارزش، توربین‌های مولد برق و یا محرک کمپرسور و پمپ‌ها هستند که ضرورت دارد سوخت مناسب برای آنها تامین شود. از آنجایی‌که وجود این ترکیبات اسیدی در گاز ورودی به توربین‌های گازی در سکوهای نفتی، خوردگی پره‌های توربین و هزینه‌های هنگفت تعمیراتی را به دنبال دارد، استفاده از گاز با میزان H2S مناسب به عنوان سوخت توربین‌ها امری ضروری است. اما به دلیل محدودیت فضا و پیچیدگی‌های عملیاتی در سیستم‌های شیرین‌سازی گاز بر پایه حلال شیمیایی آمین، استفاده از سیستم‌های جایگزین کوچکتر و کم‌هزینه‌تر از جذابیت خاصی برخوردار است.

وی افزود: در این رابطه سیستم شیرین‌سازی گاز به روش غشایی به عنوان یک سیستم کارآمد در نقاط مختلف دنیا در سکوهای دریایی مورد استفاده قرار گرفته است اما فناوری ساخت این غشاءها در اختیار سایر کشورها بوده و به دلیل تحریم‌های ظالمانه، امکان استفاده از آنها در داخل کشور وجود ندارد. بنابراین در راستای قانون حداكثری استفاده از توان تولیدی و خدماتی كشور و حمایت از كالای ایرانی و به‌ویژه تولیدات بار اول، شركت نفت فلات قاره ایران به منظور حمایت از شركت‌های دانش‌بنیان داخلی و رفع نیاز خود به فناوری شیرین‌سازی گاز ترش، یک توافقنامه همکاری میان مركز فناوری غشایی دانشگاه صنعتی شریف و شرکت نفت فلات قاره ایران در بهمن 1399 امضاء و در مرداد 1400 منجر به عقد قرارداد با این دانشگاه برای طراحی، ساخت، آزمایش و راه‌اندازی یک پایلوت شیرین‌سازی گاز در مقیاس صنعتی شد.

مهندس خضری افزود: پس از طراحی، ساخت و بهینه‌سازی غشاء مناسب، آزمایش اولیه با گاز نیتروژن و دی‌اکسیدکربن به عمل آمد. در ادامه پس از طراحی دقیق و با در نظر گرفتن کلیه جوانب فنی، 3 عدد ماژول شیرین‌سازی غشائی گاز در مقیاس صنعتی ساخته و در یک محفظه تحت فشار به طول و قطر به ترتیب 40 و 8  اینچ نصب شد. غشاها از نوع پلیمری و با قالب کامپوزیتی بوده ولی سایر تجهیزات و سازه پایلوت از فولاد ضدزنگ ساخته شده‌اند. این سیستم پایلوت مراحل دشوار بازرسی فنی و آزمایش‌های کارگاهی را با موفقیت پشت سر گذاشته و در دو مرحله با گاز ترش سنتزی با غلظت 36000 پی‌پی‌ام سولفید هیدروژن در حضور کارشناسان ادارات مرتبط شرکت نفت فلات قاره ایران در اسفند 1400 و اردیبهشت 1401 آزمایش شد. در این مراحل قابلیت شیرین‌سازی گاز ترش توسط این پایلوت در دبی 0.5 مترمکعب بر ساعت مورد ارزیابی قرار گرفت و دستیابی به غلظت کمتر از 2000 پی‌پی‌ام سولفید هیدروژن در گاز شیرین تولیدی در فشار 25 بار نسبی مورد تایید قرار گرفت.

رئیس مهندسی فرآورش مدیریت امور فنی شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: پس از انجام این مراحل، پایلوت یادشده به صورت یک پکیج آماده و جهت آزمایش عملکرد نهایی به مجتمع دریایی ابوذر در منطقه خارگ منتقل شد. سرانجام با پیگیری دلسوزانه مسئولین و همکاران سکوی AB ابوذر، همکاران و روسای ستادی مهندسی فرآورش و پژوهش و فناوری و کارشناسان دانشگاه صنعتی شریف، عملکرد این پایلوت با گاز ترش تولیدی از چاه A11-11 (تنها گاز در دسترس در سکوی ابوذر) در سكوی AB با غلظت 22000 پی‌پی‌ام سولفید هیدروژن، با فشار عملیاتی 20 بار نسبی و در محدوده دبی 1 تا 20 مترمکعب در ساعت مورد ارزیابی قرار گرفت. کاهش غلظت گاز ترش سولفید هیدروژن به کمتر از 400 پی‌پی‌ام در گاز شیرین تولیدی نتیجه بسیار مطلوبی برای این پایلوت بوده و راه را برای برنامه‌ریزی جهت بهره‌برداری صنعتی از این فناوری ارزشمند هموار ساخته است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد با عنایت به دانش فنی کسب شده و نتایج حاصله، طراحی و ساخت واحدهای شیرین‌سازی غشایی گاز در مقیاس صنعتی برای تولید روزانه 3 تا 5 میلیون فوت‌مکعب گاز شیرین به‌منظور استفاده در سکوهای بهره‌برداری نظیر سلمان و ابوذر در آینده‌ای نزدیک اجرایی گردد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :