Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 30 دی ماه 1401 | کد مطلب : 45273
تدبیر برای زمستان بعدی
رمضانعلی سنگدوینی

از حدود ۸۹۰ میلیون مترمکعب گاز که وارد شبکه می شود بالغ بر ۶۸۰ میلیون مترمکعب آن در بخش خانگی و تجاری به مصرف می‌رسد که ادامه این روند تهدیدی برای تولید و صنعت کشور به شمار می‌رود.

انتظار می‌رفت تدابیر لازم برای تامین گاز در موج سرمای اخیر از قبل صورت می گرفت، تراز میزان تولید و مصرف گاز در سطح کشور منفی است و حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب تراز منفی در گاز داریم. در ۸ سال گذشته نیز عملا آن مقداری که باید به تولید گاز پرداخته می شد، توجه نشده است. حدود دو ماه قبل که موضوع ناترازی گاز در مجلس مورد بررسی قرار گرفت بنده تاکید کردم که نگران زمستان باشید.

 

امروز با تمام توان گاز تولید و وارد شبکه می شود

وزیر نفت از جنس نفت و گاز است و در صنایع بالادستی و پایین‌دستی کار کرده است، امروز با تمام توان گاز تولید و وارد شبکه می‌شود. ۹۹۰ میلیون مترمکعب گاز از سوی شرکت ملی نفت ایران تولید می‌شود که حدود ۸۹۰ میلیون مترمکعب گاز وارد شبکه و خطوط انتقال کشور برای مصرف می شود و حدود ۶۸۰ میلیون متر مکعب گاز در بخش خانگی و تجاری به مصرف می رسد که این رقم بسیار بالا است.

 

برای بهینه سازی مصرف گاز کاری انجام نداده‌ایم

بنده روی این نکته خیلی تاکید دارم که چرا ما باید ۵ برابر دنیا گاز مصرف کنیم؟ از سال ۸۹ هدفمندی یارانه ها را برای بهینه سازی مصرف اجرایی کردیم، از آن زمان تا به امروز در این حوزه چه کاری انجام دادیم؟ فقط آمدیم در و پنجره های دوجداره را در برخی جاها اجرایی کردیم و بعد کار را کلا رها کردیم. در حوزه تجهیزات مصرفی مردم که انرژی بر هستند چه کاری انجام دادیم؟ آیا بازدهی آن‌ها را افزایش دادیم. آیا تولید‌کنندگان و صنعت گران را تشویق و حمایت کردیم که وسایل گرمایشی با بازدهی بالا تولید کنند؟ امروز شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند به این موضوع کمک کنند، هنوز هم دیر نشده است. ما باید برای سال آینده از الان تدبیر کنیم ما که نمی‌توانیم در طول یک سال ۲۰۰ میلیون مترمکعب گاز تولید کنیم تا ناترازی را جبران کنیم. ما صرفا به مردم می‌گوییم صرفه‌جویی کنند، خانواده‌هایی که یک بخاری با بازدهی پایین دارند چه کار باید انجام دهند؟

 

مردم باید بدانند که از کاهش مصرف انرژی نفع می‌برند

حدود ۲۰ میلیون خانوار کشور از بخاری استفاده می کنند، اگر بخاری با بازدهی بالا در اختیار آنها قرار گیرد قطعا شاهد کاهش مصرف در این بخش خواهیم بود. با این کار می توان حدود ۵۰ میلیون مترمکعب گاز ذخیره کرد که رقم بالایی است. واردات گاز ما از ترکمنستان - که قطع شد- تنها حدود ۱۰ میلیون مترمکعب بود پس ما باید از همین الان به فکر بهنیه سازی مصرف باشیم. امروز ما گاز صنایع را قطع می کنیم تا بتوانیم نیاز خانگی را تامین کنیم در حالی که تولید‌کننده در حال آسیب دیدن است. بنده ضمن تقدیر و تشکر از وزیر نفت و همه دست اندرکاران بر ضرورت بهینه‌سازی مصرف تاکید دارم. ما روزانه ۱۰۵ میلیون لیتر بنزین مصرف می‌کنیم که خیلی رقم بالایی است همچنین روزانه ۸۵ تا ۹۰ میلیون لیتر گازوئیل مصرف می کنیم. همه این‌ها انرژی است که با کاهش مصرف آنها می‌توان به سمت صادرات و کسب درآمد ارزی برای کشور رفت. مردم را باید وارد نفع بردن از انرژی کنیم، مردم باید بدانند اگر مصرف انرژی خود را کاهش دهند، نفع این کاهش مصرف به آنها خواهد رسید.

 

چرا باید گازوئیل گران قیمت را در نیروگاه بسوزانیم

امروز برخی از نیروگاه های ما از گازوئیل استفاده می‌کنند در حالی که گازوئیل خیلی گران بوده و ما می‌توانیم آن را صادر کنیم. ما باید به این سمت برویم تا نیروگاه‌های کشور را سیکل ترکیبی کنیم. به نظر بنده ما اکنون در حال صدمه زدن به تولید کننده هستیم. گاز ما باید به زنجیره پتروشیمی و سیکل ترکیبی نیروگاه‌ها برود. دولت باید از همین امروز برنامه‌ریزی انجام دهد تا سال آینده این چالش را نداشته باشیم و از همین الان می‌توان از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :