Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
جمعه 30 دی ماه 1401 | کد مطلب : 45275
درآمد نفت 366 درصد و مالیات 60 درصد رشد کرد
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.

همچنین میزان تحقق درآمدهای پیش بینی شده برای 9 ماهه بودجه سال 1401 به میزان 88 درصد بوده در حالی که در 8 ماهه امسال میزان تحقق پیش‌بینی 8 ماهه بودجه 80.5 درصد بوده است. بنابراین این نسبت در مقایسه با ماه قبل 7.5 درصد ارتقاء یافته است.

 

 بازپرداخت تنخواه بودجه به بانک مرکزی سه ماه قبل از اتمام سال

مصارف بودجه در 9 ماهه امسال هم 944 هزار میلیارد تومان بوده که با استفاده از منابع موضوع ماده 125 قانون محاسبات عمومی (ماده 125- خزانه مجاز است برای رفع احتیاجات خود از موجودی حساب‌های اختصاصی از جمله حساب تمرکز درآمد شرکت‌های دولتی و سپرده‌ موقتاً استفاده نماید مشروط بر این که بلافاصله پس از درخواست سازمان ذیربط وجوه استفاده شده را مسترد دارد.) به میزان 26 هزار میلیارد تومان، کل منابع و مصارف بودجه تراز شده است.میزان بدهی دولت به بانک مرکزی بابت استفاده از تنخواه گردان بودجه نزدیک به صفر بوده که این اتفاق برای اولین بار در چند دهه اخیر رخ داده است.

 

تحقق 102 درصد درآمدهای مالیاتی

بررسی جزئیات درآمدی بودجه نشان می دهد، در 9 ماه امسال درآمدهای مالیاتی کشور با 60 درصد افزایش به 348 هزار میلیارد تومان رسیده که بیانگر تحقق 102 درصدی پیش بینی بودجه برای 9 ماهه سال جاری است. درآمد عوارض گمرکی 30 هزار و 690 میلیارد تومان بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 101 درصد رشد داشته است.

 

رشد 366 درصدی درآمدهای نفت و گاز

درآمد حاصل از فروش نفت و گاز در 9 ماهه امسال قابل توجه بوده به طوری که میزان واریزی درآمدهای نفتی به خزانه نسبت به دوره مشابه سال قبل 366 درصد رشد داشته است. این رشد 366 درصدی در شرایطی محقق شده که سهم صندوق توسعه ملی از درآمدهای نفتی از 20 درصد در سال گذشته به 30 درصد در سال جاری افزایش یافته است.همچنین دولت از محل فروش و انواع اوراق مالی اسلامی 148 هزار میلیارد تومان درآمد به دست آورده که بیانگر تحقق 112 درصد از پیش بینی 9 ماهه بودجه است.

 

رشد 24.5 برابری درآمد فروش سهام شرکت های دولتی

در 9 ماهه امسال درآمد حاصل از فروش سهام و سایر واگذاری ها 32 هزار و 914 میلیارد تومان بود در حالی که دولت در 9 ماهه سال گذشته از این محل فقط هزار و 288 میلیارد تومان درآمد به دست آورده بود. بنابراین در 9 ماه امسال وصول درآمد از این محل 24.5 برابر مدت مشابه سال گذشته است.

 

تامین 91 درصد هزینه‌های جاری کشور

در بخش هزینه‌ها، در 9 ماهه امسال 685 هزار میلیارد تومان صرف پرداخت هزینه‌های جاری کشور شده که نسبت به رقم مصوب بودجه برای 9 ماهه امسال، 91 درصد تحقق داشته و میزان پرداخت هزینه‌های جاری در 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته 54 درصد رشد کرده است.

 

سیر صعودی تامین اعتبارات عمرانی

در بخش بودجه عمرانی، در 9 ماهه امسال 83 هزار میلیارد تومان پرداخت های عمرانی داشته ایم که معادل 43 درصد رقم مصوب بودجه برای 9 ماهه امسال است. با این حال میزان پرداخت های عمرانی 15 درصد از مدت مشابه سال گذشته بیشتر بوده است. در سال مالی 1400 در مجموع 200 هزار میلیارد تومان بودجه عمرانی اختصاص یافت و با توجه به این رقم، به نظر می‌رسد تا پایان سال 1401 و افزایش تحقق درآمدهای دولت کل 260 هزار میلیارد تومان اعتبارات عمرانی پیش بینی شده در بودجه امسال تامین شود.باتوجه به افزایش درآمدهای غیرنفتی و درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز و همچنین اختصاص 10 درصد از سهم 40 درصدی صندوق توسعه ملی به دولت برای تزریق به طرح های مهم عمرانی، پیش بینی می‌شود رقم مصوب بودجه سال 1401 برای حوزه عمرانی محقق شود.از محل تغییر سهم صندوق توسعه ملی از 40 درصد به 30 درصد با درخواست رئیس جمهور و موافقت رهبر انقلاب، تاکنون 28 هزار میلیارد تومان برای پروژه های عمرانی اختصاص یافته است.

 

افزایش احتمال تحقق 100 درصدی درآمدهای پیش بینی شده در بودجه 1401

این ارقام بیانگر بهبود درآمدهای دولت و کاهش قابل توجه کسری بودجه است. روند تحقق درآمدهای دولت نشان می دهد که به امید خدا 100 درصد درآمدهای پیش بینی شده در بودجه سال 1401 تا پایان سال جاری محقق خواهد شد.بنابراین دولت در سال 1401 با انضباط مالی و مدیریت منابع و مصارف، امسال را بدون کسری بودجه سپری خواهد کرد یکی از نشانه‌های این مدعا تسویه تنخواه دریافتی از بانک مرکزی سه ماه مانده به پایان سال است. براساس گزارش خزانه‌داری استفاده از تنخواه‌گردان تا در پایان آذر ماه به صفر رسیده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :