Daneshenaft logo
شنبه 12 فروردین ماه 1402 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
سه شنبه 4 بهمن ماه 1401 | کد مطلب : 45283
برترین شرکت‌های کشور در همایش IMI100


همایش بیست و پنجمین سال رتبه‌بندی شرکت‌های برتر ایران (IMI100) با حضور مسئولین و مدیران ارشد شرکت‌های بزرگ و پیشرانان اقتصاد کشور برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان مدیریت صنعتی، شرکت‌های صنایع پتروشیمی خلیج فارس، نفت ستاره خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس، فولاد مبارکه اصفهان، سرمایه‌گذاری غدیر، بانک ملت، گروه گسترش نفت و گاز پارسیان، ایران خودرو، بانک رفاه کارگران و شرکت سرمایه‌گذاری پارس آریان رتبه اول تا دهم از نظر میزان فروش / درآمد را کسب کردند.


بنا به این گزارش، در این همایش ابوالفضل کیانی بختیاری مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی طی سخنانی خطاب به شرکت‌های برتر ایران گفت: شما شرکت های بزرگی هستید چرا که در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین در توسعه تولید و داخلی سازی محصولات خدمات حوزه اقتصادی کشور نقش آفرینی، اشتغال‌آفرینی و کارآفرینی کرده اید و موجب توسعه بهره وری، فناوری و نوآوری های منحصر به فرد شده و ارزش افزوده خلق کرده اید و با سودآوری در کنار پرداختن به مسئولیت اجتماعی و رفع محرومیت‌ها، مشتری محوری کرده اید، صادرات محور بوده اید و در حفظ جایگاه و رتبه و ارتقا آن خستگی ناپذیر تلاش کرده اید.

وی خاطرنشان کرد: در کنکاش علل برتری شرکت‌های برتر ایران در این 25 سال درس‌آموخته‌هایی استخراج شده است که برای دیگران چراغ راه خواهد بود.

کیانی بختیاری افزود: این شرکت‌ها فرهنگ سازمانی ایده آل رقم زده و کارگروهی منسجم انجام داده‌اند. راهبری شرکتی شایسته و مطلوب داشته‌اند؛ نیروی انسانی توسعه یافته و هوشمند بکار گرفته و در نگهداشت آنها کوشا بوده‌اند. آینده‌پژوهی کسب و کار و سناریوسازی های مطلوب انجام داده اند، و اما برای بزرگ‌تر شدن و رقابت بین المللی ناگزیر به توجه به ابر روندهای جهانی هم هستند.

وی خاطرنشان کرد: توجه به ابرروندها نیز بسیار مهم است چرا که این موضوع باعث ایجاد فرصت جدید، توسعه بهره‌وری، تحریک نوآوری و هدایت ایده‌ها به سمت تجاری‌سازی می‌شود. مدل‌های جدید کسب‌وکار یکی از موارد دیگری است که شرکت‌های موفق به آن توجه دارند. شرکت‌های موفق همچنین به استقرار مغزها کمک زیادی می‌کنند. در شرکت‌های بزرگ دارایی نامشهود زیادی به ثبت رسیده که نیروی انسانی قسمتی مهم از دارایی‌ها هستند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تصریح کرد: در صنعت پنج؛ موضوع غلبه ابزار و فناوری بر انسان است که تحولی بسیار مهم را رقم می‌زند. در همه ابعاد توسعه فناوری بسیار بر اقتصاد دنیا تاثیرگذار بوده است. یکی از مفاهیمی که در پی صنعت پنج به وجود می‌آید مفهوم جهان صفر است که دائما در حال توسعه است.

وی تأکید کرد: متاورس نیز یکی از ابرروندهای قابل توجه در دنیا است که بازار برآورد شده برای آن تا سال‌های آینده به بیش از ۸۰۰ میلیارد دلار می رسد که بسیاری از اتفاقات روزانه از جمله کسب و کار در این دنیای مجازی در حال اتفاق است.

کیانی بختیاری عنوان کرد: در نتیجه این اتفاقات در پلتفرم‌ها خلق ارزش رخ می دهد که این موضوع در آینده می‌تواند جهان مجازی را بیشتر از قبل به دنیای حقیقی نزدیک کند. دیتا نیز دائما در حال توسعه بوده و به همین خاطر چنین توسعه‌هایی می‌تواند جهان مجازی را بزرگ‌تر کند. به عبارتی دیتا به‌زودی جای نفت را می‌گیرد و با استخراج، پالایش و بازیابی آن، دنیا از اطلاعات مهم استفاده می‌کند که البته امروز نیز بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ نیز برای توسعه بازار و دیگر بخش‌ها از آن استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: در حال حاضر هوش مصنوعی در تولید ناخالص جهان تأثیر زیادی داشته و پیش‌بینی می‌شود سهم هوش مصنوعی تا پایان سال ۲۰۳۰، به ۱۵هزار میلیارد دلار برسد. راهبری شرکتی یکی از حوزه‌های تأثیرپذیر از ابرروندها هستند که هیئت‌مدیره‌ شبکه‌ای و نیروهای انسانی ماهر جزء این تأثیرات به شمار می آیند.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی تشریح کرد: از سال ۷۷، با شاخص فروش، رتبه‌بندی شرکت‌ها انجام پذیرفت که امروز ۳۲ شاخص دیگر به این شاخص‌ها اضافه شده تا با تولید اطلاعات، شفاف‌سازی و گسترش رقابت، میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی مشخص می‌شود که در دنیا نیز بسیاری از کشورها این رتبه‌بندی را انجام می‌دهند که مدل ۵۰۰ شرکت برتر مثل فورچون گلوبال 500 است.

وی گفت: شاخص اندازه و رشد شرکت، فروش، رشد فروش، ارزش سرانه، تعداد کارکنان، رشد تعداد کارکنان، سودآوری، بهره‌وری، صادرات و سرانه آن، نقدینگی، بدهی و بازار در این رتبه‌بندی استفاده می‌شوند. ۸۸.۲درصد کل سهم فروش به ۱۰۰ شرکت اول اختصاص دارد که این موضوع می‌تواند بسیار قابل توجه باشد. همچنین حدود ۷۰ درصد از اشتغال‌زایی و حدود ۹۰ درصد صادرات را ۱۰۰ شرکت اول کشور رقم می‌زنند. نکته قابل توجه امسال حضور ۵۰ شرکت دانش‌بنیان در بین شرکت‌های برتر کشور هستند که در رسته‌های مختلف فعالیت دارند.


مجید درویش معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی و مدیر مرکز رتبه بندی شرکت‌های برتر ایران دیگر سخنران این همایش بود.

وی اندازه و رشد شرکت، سودآوری و عملکرد، بهره وری، صادرات، نقدینگی، بدهی و بازار را از جمله دسته بندی‌های اصلی IMI100 برای ارزیابی شرکت‌ها عنوان کرد که هر یک شامل شاخص‌های مختلفی هستند. 

درویش افزود: در رتبه بندی علاوه بر اینکه جایگاه هر شرکت در فهرست‌های عمومی نشان داده شده، جایگاه شرکت در گروه صنعتی مربوط نیز مشخص می‌شود.

معاون سازمان مدیریت صنعتی افزود: حضور شرکت‌ها در این رتبه بندی کاملا اختیاری و داوطلبانه است و آمار‌های عملکردی ارائه شده از سوی آنها، از صورت‌های مالی مستند و حسابرسی شده استخراج شده است.

مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکت‌ها با اشاره به اهداف سازمان مدیریت صنعتی از رتبه بندی شرکت‌های بزرگ ایران گفت: تولید اطلاعات بنگاه‌های بزرگ اقتصادی و شفاف سازی فضای کسب و کار، میزان اثرگذاری شرکت‌ها در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه‌ها از جمله اهداف رتبه بندی است.

وی در خصوص اهمیت شرکت‌های بزرگ در اقتصاد گفت: طی ۱۰ سال 93-۱383، سهم بنگاه‌های بزرگ در ایجاد ارزش افزوده در حدود 90 درصد بوده است بنگاه های بزرگ اقتصادی در ایران شغل هایی ایجاد می کنند که در مقایسه با بنگاهای کوچک و متوسط، تاثیر بیشتری در رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی دارند.

درویش در خصوص روش‌شناسی رتبه‌بندی شرکت های برتر ایران گفت: ک شرکت، در شاخص‌های مختلف، رتبه های متفاوتی می گیرد و به عبارت دیگر در این نوع رتبه بندی، شاخص های مختلف با هم ترکیب نمی‌شوند تا در مجموع، به یک شرکت، یک رتبه تعلق گیرد ⋅ باید توجه داشت هر فهرست رتبه‌بندی مربوط به چه شاخصی است، فهرست مزبور، صرفاً جایگاه شرکت‌ها را از جنبه همان شاخص مشخص می کند و نه از تمام جنبه ها.

معاون مشاوره و تحقیق سازمان مدیریت صنعتی یادآور شد: شاخص‌های رتبه‌بندی، شاخص‌های کمّی یا مقداری هستند و مقادیر آنها از صورت های مالی حسابرسی و تایید شده شرکت‌ها استخراج می شود. رتبه شرکت‌ها در شاخص مورد نظر، براساس مقادیر عددی به وسیله نرم افزار مشخص می شود و هیچ گونه ارزیابی و قضاوتی توسط اجراکنندگان رتبه بندی صورت نمی گیرد.

وی تاکید کرد: از ویژگی‌های رتبه‌بندی 100IMI ، شفافیت بالای آن است، به طوری که رتبه هر شرکت در هر شاخص، به راحتی قابل بررسی و صحه گذاری است.


در ادامه همایش، سیدمهدی نیازی قائم مقام وزیر صمت در این همایش طی سخنانی گفت: رتبه‌بندی شرکت‌ها مبنا و منطق مهمی دارد که به لطف الهی در حکمرانی کشور جایگاه خودش را پیدا کرده است.

نیازی افزود: رتبه‌بندی و اعتبارسنجی در قالب IMI100 یکی از برندهای خوب در این زمینه است تا با طبقه‌بندی فعالیت‌های اقتصادی مفهوم جدیدی را در نظام حکمرانی کشور ایجاد کند.

وی گفت: توسعه نظام رتبه‌بندی باعث طیف‌بندی قوانین و مقررات شده که به طور مثال در وزارت صمت این موضوع در حال پیگیری است و در برنامه‌ها نقش خود را ایفا می‌کند و برای همه کسب‌وکارها در حال پیاده‌سازی و پیگیری است.

قائم مقام وزیر صمت افزود: دولت به‌زودی نظام رتبه بندی را برای بنگاه‌های برتر ملی که براساس شاخص‌های وزارت صمت هماهنگ شده، اجرایی می‌کند تا خدمات دستگاه‌های دولتی برای این بنگاه‌ها به صورت ویژه‌ای پیگیری شود.

وی خاطرنشان کرد: شرکت‌های بزرگ نقش مهمی را در اقتصاد کشور ایفا می‌کنند که این نوع بنگاه‌ها حکمرانی متفاوتی دارند و نقش پیشران را در اقتصاد بازی می‌کنند که حفظ و توسعه فعالیت‌ آن‌ها، به عنوان نکته‌ای قابل توجه برای دولت و حاکمیت است. خوشبختانه اجتماعات خوبی توسط بنگاه‌های بزرگ با محوریت انجمن‌ها و کنسرسیوم‌ها در حال پیگیری است تا برنامه‌های حاکمیت با این بنگاه‌ها همراستا باشد.

نیازی تصریح کرد: عدم توازن در برخی از عرصه‌ها نظیر رشته فعالیت‌ها، مناطق و... مشاهده می‌شود که برای حل این مشکل از شرکت‌های بزرگ در حال گرفتن برنامه‌های عملیاتی هستیم.

وی تاکید کرد: ظرفیت خوبی که در این مراسم ایجاد شده و سهم قابل توجهی از اقتصاد کشور را به خود اختصاص داده باید همکاری قابل توجهی را شکل داده تا در نهایت موانع برای این بنگاه‌ها برطرف شود.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی در حالی با ظرفیت دریافت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز خام به بهره‌برداری رسید که ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب است و این رقم به ظرفیت پالایشی گاز کشور اضافه می‌شود و این حجم قابل اتکا در تولید گاز می‌تواند منبعی مطمئن برای تامین گاز کشور و رفع نسبی ناترازی در فصول سرد سال باشد.
مهم‌ترین مسئله پیش روی دولت جهت پیشبرد ساخت پتروپالایشگاه‌های کشور تدوین برنامه‌های تأمین منابع مالی این پروژه‌ها است؛ با توجه به سفر اخیر رئیس‌جمهور به چین و سابقه روابط با این کشور، بخشی از برنامه تأمین مالی این طرح‌های راهبردی می‌تواند سرمایه‌گذاری و اخذ فاینانس چین باشد.
افتتاح فاز پارس جنوبی نماد توانایی و غرور ایرانی است و توانمندی‌های ایران در حوزه صنعت نفت و گاز روزافزون و قابل توجه است.

يادداشت
محمد آزرم، مدیر ارتباطات سازمان مدیریت صنعتی / در چند دهه گذشته، بخش مدیریتی اقتصاد آمریکا رشد بالایی داشته و اکنون کار‌های مدیریتی و حرفه‌ای ۴۴ درصد از مشاغل را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان ۱۰ درصد نسبت به سال ۲۰۰۰ بیشتر است. بخشی از این موضوع به رشد کسب و کارها در حوزه تکنولوژی و مدیریت مالی برمی‌گردد.
پیش‌بینی می‌شود بازار مربوط به CNG از سال 2020 تا 2025 به میزان 7 میلیارد دلار رشد داشته باشد که این مقدار با توجه به سیاست‌های اتخاذشده، بیشتر مربوط به کشورهای ایران، چین، پاکستان و آرژانتین خواهد بود.
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
گفتمان
«کشورهای مختلف بر اساس موقعیت‌های مختلفی که دارند، متفاوت رفتار می‌کنند. کشورهایی که صاحب منابع هستند، مانند ایران، منبع‌محور پیش رفته‌اند اگرچه منابعی وجود داشته و بازار نیز مورد توجه بوده است اما وزن استراتژی منبع‌محور در کشورهای دارای منابع از جمله ایران نسبت به استراتژی بازارمحور بیشتر بوده است»؛ این موضوعی است که حسن عباس‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تشریح راهبردهای توسعه صنعت پتروشیمی بیان می‌کند.
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :