Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 7 اردیبهشت ماه 1392 | کد مطلب : 7332
مدیرعامل نفت فلات قاره در گفت و گو با دانش نفت تاکید کرد : ‌
توسعه میادین مشترک به مجوزهای خاص در تمام ابعاد نیاز دارد


دانش نفت: ‌مدیرعامل نفت فلات قاره با اشاره به افزایش ظرفیت تولید نفت در خلیج‌فارس به میزان 400 هزار بشکه در روز از تولید انرژی از فشار مخازن گاز بدون سوزاندن سوخت خبر داد. ‌

 

محمود زیرکچیان‌زاده با اشاره به تنوع مالی در شرکت نفت فلات قاره گفت: از 10 منبع نیکو، منابع داخلی، مهر ماندگار، صندوق انرژی بانک ملت، اوراق مشارکت، صندوق توسعه ملی و سرمایه‌گذاری شرکت‌هایی مانند مپنا، سپهرانرژی، صدرا و خاتم‌الاوصیا و ماده 22 استفاده می‌کنیم که در سال گذشته از 7 نوع از این منابع استفاده کردیم و امسال سه شیوه دیگر را وارد می‌کنیم.وی افزود: سال گذشته بیش از 2 میلیارددلار هزینه طرح‌های ما شد و 4 میلیارد دلار قرارداد و توسعه و تولید در میادین نفت و گاز بستیم.

مدیرعامل نفت فلات قاره اضافه کرد: همچنین سال گذشته شاهد افزایش 10 درصدی تولید از میدان مشترک هنگام و افزایش 30 درصدی سهم نفت فلات قاره از صادرات نفت بودیم.

زیرکچیان‌زاده با بیان اینکه 6 محصول از 8 محصول نفت خام صادراتی متعلق به فلات قاره است، گفت: سال پیش شاهد افزایش وضعیت ذخیره‌سازی نفت خام به میزان 3.5 میلیون بشکه در لاوان و بهرگان بودیم و ان‌جی‌ال سیری به عنوان کامل‌ترین مجتمع و اولین ان‌جی‌ال تولیدکننده پنتان به بهره‌برداری رسید و با راه‌اندازی ان‌جی‌ال خارگ دیگر گازی را در خلیج فارس نخواهیم سوزاند.وی اظهار داشت: سال گذشته 10 میدان از جمله 5 میدان مشترک آرش، فرزاد  A‌و فرزاد  B‌و رشادت و ساتر لرزه‌نگاری سه‌ بعدی شد و 4 میدان مشترک دیگر به صورت سه‌بعدی لرزه‌نگاری می‌شود.وی افزود: سال گذشته دو دکل دریایی و یک دکل خشکی به ناوگان خود اضافه کردیم و 90 حلقه چاه حفاری کردیم.

وی با بیان اینکه سال گذشته توسعه فرزاد A‌، هنگام و سلمان گازی ادامه یافت، گفت: هاب پتروشیمی لاوان و هاب صادراتی گاز سیری و تبدیل گاز به برق در قشم به میزان 3 هزار مگاوات مصوب شده است که در حال عملیاتی شدن است.مدیرعامل نفت فلات قاره تأکید کرد: 90 درصد خرید سال گذشته ما ایرانی بوده است و با 750 میلیارد تومان اوراق مشارکت ریالی که پارسال فروختیم و با سهمی که امسال می‌گیریم برای شرکت‌های ایرانی پشتوانه نقدی ریالی ایجاد کردیم.

زیرکچیان‌زاده اضافه کرد: بـرای اولین‌بار شرکت‌های ایرانی پتروایران و مهران سرویس‌های یکپارچه حفاری را ارائـه می‌دهند و صدرا برای اولین بار تعمیر فیبر نوری در دریا را تجربه کرد.

وی با بیان اینکه سال 92 سال راه‌اندازی‌های فلات قاره است، گفت: اولین طرح ما توسعه میدان رشادت است که 5 دکل و 3 ماژول آن نصب شده و تنها 2 ماژول باقی مانده که در بوشهر ساخته می‌شود. وی افزود: در این طرح افزایش ظرفیت تولید 65 هزار بشکه در روز و ازدیاد برداشت با تزریق آب و مهار گازهای همراه نفت را شاهد خواهیم بود. وی گفت: امسال سلمان گازی با ظرفیت تولید 540 میلیون فوت مکعب در روز به بهره‌برداری می‌رسد و ظرفیت مخازن ما به 8.1 میلیون بشکه افزایش می‌یابد.زیرکچیان‌زاده با تأکید براینکه راه‌اندازی کامل هنگام در سال 92 محقق شده و به حداکثر ظرفیت آن می‌رسیم، گفـت: ایستگـاه‌های تقویت فشار ابوذر و هندیجان راه‌اندازی شدند تا گازهای همراه ایـن 2 میـدان بـه مراکز جمع‌آوری ارسال شـود.وی اضـافـه کرد: ماژول‌های فروزان نصب و راه‌اندازی شده است و تزریق آب سیری نیز نصب و راه‌اندازی می‌شود که 35 درصد به میزان تزریق آب ما اضافه می‌شود.

زیرکچیان‌زاده با بیان اینکه توسعه فرزاد  A‌، فرازدB‌، فروز  B‌و لاوان ادامه می‌‌یابد، گفت: پتروپارس در فرزاد  A‌قوی عمل کرده چنانکه ساخت اولین جکت آن تمام شده و حفاری به مخزن رسیده است.وی تصریح کرد: مخزن فرزاد  A‌یک مخزن استثنایی با فشار بالا است که سولفید هیدروژن آن 8 برابر پارس جنوبی است و اولین میدان گازی کشور است که سولفور را به صورت عنصر دارد و بهره‌برداری از آن تکنولوژی پیشرفته‌ای می‌طلبد. زیرکچیان‌زاده  با بیان اینکه تمام سعی ما آن است که ان‌جی‌‌ال خـارک مرحلـه به مرحلـه تا پایان امسال راه‌اندازی شود، گفت: 48 حلقه چاه در سال جاری مجهز به  ESP‌می‌شوند که 10 چاه در میدان بلال، 32 چاه در میدان سیری و 16 چاه در میدان رشادت خواهد بود.

وی تأکید کرد: تولید زودهنگام از میدان کیش را دنبال می‌کنیم و در حال پیاده‌سازی طرح جامع منطقه آزاد سیری هستیم. وی در خصوص بهره‌برداری از میادین مشترک در خلیج فارس گفت: در میدان مشترک هنگام نسبتاً از رقیب جلوتر هستیم در نفت سلمان رقابت تنگاتنگی داریم و در گاز سلمان متأسفانه طرف مقابل 6 یا 7 سال است که تولید می‌کند. زیرکچیان‌زاده اضافه کرد: وزیر نفت مجوز خاصی در رابطه با میادین مشترک گرفته‌اند، اما باز هم علاوه بر تأمین مالی به مجوزهای خاص در تمام ابعاد در رابطه با قوانین و مقررات نیاز داریم.‌

وی در ادامه گفت: قراردادهای مشارکت در تولید ابتدا در دریای خزر مطرح شد، چرا که هزینه توسعه و تولید در آب‌های عمیق بسیار بالا است و کشورهای خارجی حاضر به پذیرفتن ریسک آن با قراردادهای موجود نـبوده‌اند.زیرکچیان‌زاده افزود: اخیراً زمینه پذیرش قراردادهای مشارکت در تولید هم در دریای خزر و هم در فلات قاره بیشتر شده است و شرکت‌های خارجی از قراردادهای مشارکت در تولید استقبال کردند و مذاکراتی در این باره در جریان است.وی اضافه کرد: مپنا 7 میدان را به صورت سه بعدی لرزه‌نگاری‌کرده است مقدمات حفاری فروز  B‌را مهیا کرده و دکل حفاری اردیبهشت‌ماه مستقر می‌شود. زیرکچیان‌زاده با اشاره به تفاوت فشار مخزن و فشار گاز در خطوط لوله انتقال گاز گفت: پیش از این فشار مخزن در تجهیزاتی شکسته شده و به هدر می‌رفت، اما تلاش می‌کنیم برای اولین‌بار از فشار مخزن بدون سوزاندن هیچ سوختی پس از استخراج برای تولید انرژی استفاده کنیم.وی با بیان اینکه شرکت ملی پتروشیمی لاوان را به عنوان یک قطب پتروشیمی پذیرفته است، گفت: شرکت سپهر انرژی  MDP‌لاوان را تهیه و منابعی را به آن اختصاص داد و این میدان حداقل 750 میلیون فوت مکعب گاز تولید خواهد کرد اگرچه سپهر انرژی حمایت‌های بیشتر بانک صادرات را نیاز خواهد داشت.

 

‌انعقاد قرارداد 3 میدان نفت و گاز در سال جاری

مدیرعامل نفت و فلات قاره گفت: امسال قرارداد توسعه میادین توسن، اسفندیار و سروش 2 را نیز امضا خواهیم کرد و برای فرزاد  B‌با یک شرکت خارجی در حال مذاکره هستیم که ریسک و سرمایه‌گذاری بالایی آن آنها را به تردید انداخته است. وی تصریح کرد:‌ در سطح معاونت انرژی ایران و هند توسعه این میدان مطرح شد و هندی‌ها پیشنهاد خاصی را مطرح کردند و به تفاهماتی در این مورد رسیدیم اما امسال یا هندی‌ها توسعه این میدان را نهایی می‌کنند یا به کنسرسیوم داخلی واگذار خواهد شد.زیرکچیان‌زاده تصریح کرد: ما در شرکت نفت فلات قاره حدود 350 تا 400 هزار بشکه از افزایش ظرفیت 1.2 میلیون بشکـه‌ای بـرنـامـه پنجـم را محقـق خـواهیم کرد.وی با بیان اینکه در میادین مشترک اصلاً کــاهـش تـولیـد تکلیفـی نـداشتـه‌ایـم، گفـت:  MDP‌جدید آرش نشان داد پتانسیل بالاتری دارد و ما نیز جکت آن را ساخته‌ایم و منتظر بحث ملی آن با کویت حل شود تا به صورت مشترک یا مستقل آن را توسعه دهیم.

زیرکچیان‌زاده اضافه کرد: در میدان اسفندیار به دلیل ورود دو یا سه پتانسیل داخلی و خارجی بیش از حد معطل شدیم اما بانک پاسارگاد در حال نهایی کردن این قرارداد است و در نیمه اول قرارداد توسعه اسفندیار امـضـا می‌شود.وی در پایان گفت: جزیره سیری یک نقطه استثنایی در خلیج فارس است که نزدیک امارات و دیگر سواحل جنوبی قرار دارد و از طرف دیگر به کیش، قشم و عسلویه با خط لوله مرتبط است؛ به همین دلیل این جزیره می‌توان هاب صادراتی گاز ما به امارات و عمان شود چرا که دور تا دور این جزیره میادین غنی گاز قرار گرفته است.


آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :