ازسرگیری عملیات اجرایی تکمیل مخازن استراتژیک ذخیره‌سازی نفت‌خام گوره

به گزارش روابط عمومی شرکت مهندسی و توسعه نفت، مهندس مرجان محمدی مجری طرح ساخت مخازن استراتژیک نفت‌خام با بیان این مورد که ساخت مخازن ذخیره‌سازی در کشوری که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت جهان به شمار می‌رود، اقدامی ضروری است، وجود این مخازن را به عنوان یک امتیاز مهم در نقش‌آفرینی ایران در بازار نفت منطقه معرفی نمود.


مجری طرح ساخت مخازن استراتژیک نفت‌خام گفت: مخازن گوره با حدود ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی، جزء پروژه‌های سنواتی شرکت مهندسی و توسعه نفت بوده که از دهه ۸۰ شمسی عملیات اجرایی آن آغاز و متأسفانه در سالیان گذشته به بهره‌برداری نرسید. این طرح از سال ٩۶ نیز بطور کامل متوقف و در ۵ سال اخیر نیز علیرغم برگزاری مناقصات در قالب‌های مختلف قراردادی تعیین تکلیف نگردیده بود.

وی اشاره کرد با توجه به محدودیت‌های بین‌المللی ناشی از تحریم، در حال حاضر و در فقدان این مخازن، هزینه‌ها و مخاطرات زیادی به کشور تحمیل می‌شود که به همین منظور با تمهیدات و تصمیمات هیئت مدیره شرکت ملی نفت ایران و آقای دکتر خجسته مهر مدیرعامل محترم شرکت ملی نفت ایران که شخصا پیگیر این مهم بودند ، تسریع در تکمیل و بهره‌برداری از مخازن گوره در دستور کار قرار گرفت.

به گفته مهندس محمدی، فارغ از اهمیت استراتژیک این مخازن برای کشور، محل این پروژه در منطقه‌ای محروم واقع شده و اجرای این پروژه در فراهم نمودن بستر اشتغال پایدار و رونق معیشت مردم منطقه نیز قابل توجه خواهد بود.

مجری طرح ساخت مخازن استراتژیک نفت‌خام ضمن قدردانی از حمایت‌های مدیرعامل و هیات مدیره محترم شرکت ملی نفت و شرکت مهندسی و توسعه نفت که در به سرانجام رساندن و آغاز عملیات اجرایی این پروژه نقش بسزایی داشته و این شرکت را پشتیبانی و حمایت نمودند، ابراز امیدواری نمود که این مخازن تا پایان ۱۴۰۲ به بهره برداری برسند.

مخازن استراتژیک ذخیره‌سازی نفت‌خام گوره، در مجاورت روستای گوره (از توابع بخش امام حسن شهرستان دیلم) در ۴۰ کیلومتری شمال بندر گناوه، در استان بوشهر واقع شده که شامل ۲ مخزن هر یک به ظرفیت یک میلیون بشکه و ۴ مخزن هر یک به ظرفیت نیم میلیون بشکه است و در مجموع قابلیت ذخیره‌سازی ۴ میلیون بشکه نفت‌خام را دارد.

شنبه 1 بهمن ماه 1401
امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز است.