Daneshenaft logo
پنجشنبه 13 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
شنبه 8 بهمن ماه 1401
گازهای همراه نفت در افق ۱۴۰۴ به طور کامل جمع آوری خواهد شد و تا پایان سال آینده ۵۰ درصد از سوزاندن گازها کم می‌شود.
شنبه 8 بهمن ماه 1401
نگاه تحلیلی دانش‌نفت به موضوع مصرف سوخت در ایران؛
تولید یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز در برنامه پنج ساله ششم توسعه تبیین و برنامه‌ریزی شده بود که در سال جاری و با توجه به پایان این برنامه در پایان 1400، نه تنها این عدد محقق نشده است که عقب‌افتادگی بیش از 300 میلیون مترمکعبی در روز، شرایط سختی را در زمستان 1401 برای کشور ایجاد کرده است.
جمعه 30 دی ماه 1401
زمستان در ایران سخت شد. در هفته‌ای که گذشت، مصرف گاز خانگی رکورد‌شکنی کرد و به عدد 700 میلیون متر مکعب در روز نزدیک شد.
جمعه 30 دی ماه 1401
مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت در گزارشی با اشاره به وجود اجماع جهانی قوی درباره پدیده «گذار انرژی»، چالش‌های اجرایی این مهم همچون بازگشت امنیت انرژی به‌عنوان نیاز اصلی کشورها را تشریح کرد.
یکشنبه 25 دی ماه 1401
بازی دو سرباخت ناترازی‌های بنزین و گاز، کشور را دچار مخاطره جدی کرده است. سخت است بپذیریم که شدت مصرف انرژی در ایران نسبت به میانگین جهانی حداقل 2 برابر است که البته بایستی این حقیقت تلخ را باور کنیم.
یکشنبه 25 دی ماه 1401
مصرف بنزین در کشور لجام گسیخته و افساربریده شده است؛
مصرف بنزین کشور لجام گسیخته و افساربریده شده است. ناترازی گاز به ویژه در فصوص سرد سال در کنار کیفیت و مصرف ناقص سوخت در خودروها وضعیت بغرنج و اسفناکی را برای اتمسفر کشورمان به ویژه در کلانشهرها ایجاد نموده است.
شنبه 17 دی ماه 1401
بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور همچنان در محاق بی‌برنامگی است؛
تراز منفی 250 میلیون متر‌مکعبی گاز در فصول سرد سال، ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری را به اقتصاد و محیط زیست کشور از حیث آلودگی هوا وارد کرده است.
شنبه 10 دی ماه 1401
متاسفانه خوراک و سوخت ارزان‌قیمت موجب شده است پتروشیمی‌های متانولی به سمت توسعه زنجیره ارزش این صنعت نروند و به خام‌فروشی بپردازند.
شنبه 10 دی ماه 1401
گاز در نبود سرمایه‌گذاری و توسعه دچار ناترازی است و حال ناخوشی دارد؛
نزدیک به ۲۴۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا ایران در هشت سال آینده تبدیل به واردکننده فرآورده های نفتی و گاز نشود.
شنبه 3 دی ماه 1401
طبق آمار اوپک، بعد از امضای برجام صادرات نفت ایران از یک به دو میلیون بشکه در روز افزایش یافت و بعد از خروج آمریکا از برجام، رقم صادرات نفت ایران از 2 میلیون بشکه در روز به کمتر از 100 هزار بشکه رسید و به یک میلیون بشکه سابق برنگشت.
شنبه 3 دی ماه 1401
بیش از ۲۰ سال است که لزوم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت برای توسعه وجود دارد، طی این سال‌ها از تکنولوژی‌های جدید عقب افتادیم، برخی کشورهای منطقه پیشرفت‌هایی داشتند که ما نتوانستیم به آن دست یابیم.
شنبه 3 دی ماه 1401
1- با آن که ویلیام ناکس دارسی، سرمایه‌دار خوش‌شانس انگلیسی در تمام عمر خویش هرگز بر خاک زرخیز ایران پای ننهاد، اما امتیازی که او برای کشف و بهره‌برداری از نفت در سرتاسر خاک ایران به استثنای پنج استان شمالی هم‌مرز با روسیه از مظفرالدین شاه گرفت، به امتیاز دارسی معروف گشت و هم‌اکنون که قریب 104 سال از آن روز (سحرگاه 5 خرداد 1287-26 می 1908) می‌گذرد، این کشف تاریخی به نام آنها ثبت و ضبط گردیده است.
دوشنبه 28 آذر ماه 1401
مناقشات اقلیمی در سال ۲۰۱۵ معنای دیگری نزد کارشناسان داشت. در آن زمان، اگر کسی می‌گفت که تغییرات اقلیمی تهدیدی برای نظم جهانی است، تصور می‌شد در مورد تأثیرات مستقیم گرمایش یا پیامدهای درجه دوم آن صحبت می‌کند.
شنبه 19 آذر ماه 1401
بازخوانی تاریخ صادرات گاز به پاکستان؛
با اعلام پاکستانی‌ها برای کنار گذاشتن قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور، مجموع تلاش های 36 ساله برای حضور گاز ایران در این کشور رسماً به بن‌بست رسید؛ موضوعی که پیش‌بینی آن در سال‌های گذشته دور از ذهن نبود و امروز دیگر، رنگ واقعیت به خود گرفت.
شنبه 12 آذر ماه 1401
قطرانرژی طولانی‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی را با مشتری چینی خود سینوپک برای عرضه سالانه ۴ میلیون تن به مدت ۲۷ سال امضا کرد؛
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.
شنبه 5 آذر ماه 1401
چندی‌ پیش هیات دولت آیین‌نامه جزء (۱) بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ را تصویب کرد که طبق آن به دولت اجازه داده می‌شود، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تأیید آنها توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام کند.
شنبه 5 آذر ماه 1401
طبق اعلام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها و کندی در فروش نفت، طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار درآمد از این محل از دست داده است.
شنبه 28 آبان ماه 1401
روابط ایران و روسیه به‌ویژه در صنایع نفت و گاز بعد از دهه‌های متمادی از رکود خود خارج شده و می‌تواند یک نوع همکاری جدید را ایجاد کند و در صورت گسترش این روابط دو کشور با همکاری‌های راهبردی به بازیگرانی مؤثر و تعیین‌کننده در بازار جهانی نفت و گاز تبدیل خواهند شد.
شنبه 28 آبان ماه 1401
بیش از یک ماه از زمان برگزاری این نشست در وین می‌گذرد، اما بحث و گفت‌وگو درباره آن هنوز در محافل مختلف نفتی و بین‌المللی ادامه دارد.
شنبه 28 آبان ماه 1401

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
گازهای همراه نفت در افق ۱۴۰۴ به طور کامل جمع آوری خواهد شد و تا پایان سال آینده ۵۰ درصد از سوزاندن گازها کم می‌شود.
تولید خودرو برقی برای اقتصاد کشور عملی است که باید با جدیت دنبال شود و تحقق این امر برای خلق ثروت در کشور و صرفه‌جویی در مصرف انرژی موثر خواهد بود.

يادداشت
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :