Daneshenaft logo
دوشنبه 11 مهر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
شنبه 9 مهر ماه 1401
دست‌مریزاد به متولیان برگزاری ایران‌پلاست شانزدهم؛
باورش بسی سخت است اما به واقع به عینیت رسیده است که در هنگامه تشدید تحریم‌های آمریکا، نمایشگاهی در سطح و تراز اول جهانی در کشورمان در حال برگزاری است و از قضا رکورد مشارکت را نیز از هر حیث شکسته است.
شنبه 2 مهر ماه 1401
4 محور استراتژیک همکاری انرژی ایران و ترکمنستان؛
طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در گام اول ایران باید برای واردات 15-20 میلیارد متر مکعب گاز مازاد ترکمنستان اقدام کند، عددی که معادل ظرفیت فعلی خطوط انتقال گاز بین دو کشور است.
یکشنبه 27 شهریور ماه 1401
مصرف گاز همچنان لجام گسیخته است؛
کشورمان در حوزه تولید گاز با 202.4 میلیارد مترمکعب در سال در رده سوم تولید جهانی قرار دارد اما هر چه تولید می‌شود یا در میادین نفت و گاز هدرروی و پرت می‌شود و یا لجام‌گسیخته و غیر مسئولانه مصرف!
شنبه 19 شهریور ماه 1401
پیدایش فناوری بلاکچین در دهه اخیر باعث شده تا بسیاری از صنایع در فکر تطبیق مراحل مختلف عملیات خود در جهت بهره بردن از مزایای این فناوری باشند.
شنبه 19 شهریور ماه 1401
نیازمندی‌های صنایع بزرگ، سرمایه‌گذاران را به مناطقی رهنمون می‌سازند که تولیداتشان توجیه فنی و اقتصادی داشته باشد.
شنبه 5 شهریور ماه 1401
تولید و مصرف قیر جهان در سال 2021 بالغ بر ۱۲۵ میلیون تن بود و ایران با ظرفیت تولید بیش از ۶ میلیون تن قیر، سهم 8 درصدی از بازار جهانی قیر را داشته است. ایران از نظر تولید و صادرات قیر، به ترتیب، رتبه 7 و 4 جهانی را در دست دارد.
شنبه 29 مرداد ماه 1401
«گروه اقتصادی صندوق‌ بازنشستگی نفت در دولت سیزدهم، طرح «ایران ال‌ان‌جی» را در فهرست برنامه‌های توسعه‌ای اقتصادی قرار داد؛
ایران با وجود آنکه 18 درصد از گاز جهان را در خود جای داده است اما تنها 2 درصد از بازار این تجارت پرسود را در اختیار دارد.
شنبه 22 مرداد ماه 1401
ایران یکی از منابع مهم انرژی در دنیا بشمار می رود و حائز رتبه اول جهان در ذخایر توامان نفت و گاز (معادل شبكه نفت‌خام) است و این مزیت ممتاز و بی‌بدیع كشورمان در تولید ثروت است.
شنبه 22 مرداد ماه 1401
در فروش نفت شاهد اقدام‌ها و کارهای بزرگی از سوی دولت سیزدهم و مجموعه وزارت نفت هستیم. شرایط امروز در حوزه انرژی جهان ما را وادار می‌کند که تصمیم‌های اولویت‌دار برای کشور و منطقه اتخاذ کنیم.
شنبه 8 مرداد ماه 1401
روز سه‌شنبه گذشته شرکت ملی نفت ایران و غول انرژی روسیه بزرگترین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی را به امضا رساندند که بر اساس آن گازپروم، غول انرژی روسیه حدود ۴۰ میلیارد دلار در میادین نفتی و گازی کشورمان سرمایه‌گذاری خواهد کرد. این تفاهم‌نامه البته غیرتعهدآور است و برای الزام‌آور شدن آن بایستی این تفاهم‌نامه به قرارداد تبدیل شود که پروسه‌ای زمان‌بر خواهد بود.
شنبه 1 مرداد ماه 1401
بزرگ‌ترین تفاهم‌نامه سرمایه‌گذاری خارجی در تاریخ صنعت نفت ایران با گازپروم روسیه به امضا رسید تا تدابیر و تلاش‌های مهندس اوجی، وزیر نفت و تیم مدیریتی وی به ثمر بنشیند.
شنبه 1 مرداد ماه 1401
پول جهانی جدیدی که جایگزین دلار و یورو می‌شود؛
کارشناسان متفق‌القول اعتقاد دارند که چنانچه ایران به عنوان عضو بریکس شناخته شود، عملا چیزی به نام تحریم حتی در حد تبلیغ بر ایران اثری نخواهد داشت؛ همان‌گونه که روی چین و روسیه هم موثر نبود و بر این اساس بریکس؛ خنثی‌کننده تحریم‌های یک‌جانبه علیه ایران خواهد بود.
شنبه 25 تیر ماه 1401
عزم بریکس با تحولات جهانی جزم تر شده است. در آخرین تحولات در این حوزه کارشناسان معتقدند؛ پیوستن ایران و آرژانتین به گروه بریکس باعث می‌شود که بلوک بریکس با ۳۳ درصد GNP دنیا، بزرگترین قدرت اقتصادی شود.
شنبه 18 تیر ماه 1401
بریکس می‌رود تا نظم نوینی از اقتصادهای نوظهور را در جهان طرح‌ریزی نماید. بریکس چیست و ماهیت وجودی‌اش کدام است؟
پنجشنبه 9 تیر ماه 1401
علی‌رغم افزایش ضریب سوددهی پالایشگاه‌های دنیا طی سال گذشته، پتروپالایشگاه‌های داخلی در این سال پیشرفت چندانی نداشته‌اند و از همین جهت لازم است وزارت نفت توجه بیشتری به این موضوع داشته باشد.
شنبه 28 خرداد ماه 1401
ایالات متحده آمریکا در ادامه سیاست خصمانه خویش بر ضد ملت ایران در بیانیه‌ای که روز پنج‌شنبه منتشر شد، مدعی تحریم شبکه فروش محصولات پتروشیمی ایران شده است.
جمعه 27 خرداد ماه 1401
کمبود گندم، ذرت و سایر نهاده‌ها و خطر قحطی در جهان به واسطه جنگ اوکراین، نقل محافل سیاسی و اقتصادی دنیاست. در این میان اما تحریم انرژی روسیه، خطری قابل توجه برای تهدید صادرات نفت و فرآورده‌‌های نفتی کشورمان است که زمزمه‌های آن به گوش می‌رسد.
شنبه 7 خرداد ماه 1401
دامپینگ روس‌ها در بازار نفت و فرآورده‌ها؛
خبرهای غیر رسمی حاکی از رقابت ناسالم روس‌ها در بازار فرآورده‌های نفتی دارد. این اتفاق در حالی به وقوع می‌پیوندد که روس‌ها در آستانه تحریم‌های انرژی شامل نفت‌خام، فرآورده‌های نفتی و گاز قرار گرفته‌اند و فعالان انرژی این کشور در بخش دولتی و خصوصی از هم‌اکنون در حال تمرین تحریم و ارزان‌فروشی و گرفتن سهم ایران در این بازارها هستند.
شنبه 24 اردیبهشت ماه 1401
اتحادیه اروپا از بسته تحریمی نفت روسیه رونمایی کرد که بر اساس این بسته تحریمی؛ ۱- به مدت یک ماه تا ژوئن، حمل‌و‌نقل نفت روسیه یا بیمه کردن آن در سرتاسر جهان مشمول تحریم خواهد شد و ۲- واردات نفت‌خام روسیه بتدریج و در مدت ۶ ماه و فراورده‌های پالایشی تا پایان سال در اروپا متوقف می‌شود.
شنبه 17 اردیبهشت ماه 1401

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
باید در روند توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران به آمایش سرزمین به‌طور جدی توجه شود.
توسعه صنعت پتروشیمی در قطب‌های تازه پتروشیمی از جمله مناطق مکران و منطقه انرژی‌بر پارسیان بر اساس دستورعمل‌های محیط زیستی انجام خواهد شد.

يادداشت
از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است که کمترین سطح از دسامبر ۱۹۸۴ است.
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی/ تولید دانش فنی و ساخت سایت‌های صنعتی: امروزه، تعریف قدرت در جهان فقط از جنبه توانمندی‌های نظامی نبوده و قدرت اقتصادی نیز که عمدتا از افزایش تولید ناخالص ملی ایجاد می‌شود و به نوعی از پیشرفت علمی کشورها متبلور می‌شود نیز مطرح می‌شود.
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :