Daneshenaft logo
شنبه 12 فروردین ماه 1402 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
پایان پرونده توسعه پارس جنوبی با افتتاح بخش دریایی فاز ۱۱؛
پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی در حالی با ظرفیت دریافت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز خام به بهره‌برداری رسید که ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب است و این رقم به ظرفیت پالایشی گاز کشور اضافه می‌شود و این حجم قابل اتکا در تولید گاز می‌تواند منبعی مطمئن برای تامین گاز کشور و رفع نسبی ناترازی در فصول سرد سال باشد.
شنبه 20 اسفند ماه 1401
اثرات فاینانس چین در طرح‌های پتروپالایشی ایران؛
مهم‌ترین مسئله پیش روی دولت جهت پیشبرد ساخت پتروپالایشگاه‌های کشور تدوین برنامه‌های تأمین منابع مالی این پروژه‌ها است؛ با توجه به سفر اخیر رئیس‌جمهور به چین و سابقه روابط با این کشور، بخشی از برنامه تأمین مالی این طرح‌های راهبردی می‌تواند سرمایه‌گذاری و اخذ فاینانس چین باشد.
شنبه 20 اسفند ماه 1401
سیاست‌هایی نظیر منوط کردن دریافت یارانه انرژی به توسعه زنجیره ارزش برای رهایی کشور از تله صادرات انرژی مجازی راهکار خوبی است. همچنین در کنار این موضوع باید تکنولوژی و تحقیق و توسعه به صنعت کشور وارد شود تا بتوانیم از خام فروشی فاصله بگیریم و به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا حرکت کنیم.
شنبه 13 اسفند ماه 1401
یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم افزایش تولید نفت بوده که در همین راستا سرمایه گذاری برای نگهداشت و افزایش تولید ۲۹ میدان نفتی در پنجمین جلسه شورای اقتصاد مصوب شده است.
جمعه 5 اسفند ماه 1401
اگرچه باور اینکه بتوان طی مدت کوتاه شش ماه در مجموعه‌های مهمی مثل نفت و پتروشیمی اقدام‌هایی انجام داد که ماندگار شده و سبب تاریخ‌سازی شوند کمی دور از ذهن و غیرممکن به نظر می‌رسد.
جمعه 5 اسفند ماه 1401
روابط ایران و چین در حال تقویت است و چینی‌ها با وجود اعمال تحریم علیه ایران همواره رابطه خود را با کشورمان حفظ کردند.
جمعه 5 اسفند ماه 1401
افزایش همکاری ایران با چین در حوزه انرژی می‌تواند یک بازی دو سر برد برای هر دو کشور باشد، در حوزه انتقال تکنولوژی و جذب سرمایه‌گذاری در این حوزه می‌توان نگاه شرق‌محور را جایگزین غرب کرد.
یکشنبه 30 بهمن ماه 1401
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
یکشنبه 16 بهمن ماه 1401
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
شنبه 8 بهمن ماه 1401
گازهای همراه نفت در افق ۱۴۰۴ به طور کامل جمع آوری خواهد شد و تا پایان سال آینده ۵۰ درصد از سوزاندن گازها کم می‌شود.
شنبه 8 بهمن ماه 1401
نگاه تحلیلی دانش‌نفت به موضوع مصرف سوخت در ایران؛
تولید یک میلیارد و ٣٠٠ میلیون مترمکعب گاز در برنامه پنج ساله ششم توسعه تبیین و برنامه‌ریزی شده بود که در سال جاری و با توجه به پایان این برنامه در پایان 1400، نه تنها این عدد محقق نشده است که عقب‌افتادگی بیش از 300 میلیون مترمکعبی در روز، شرایط سختی را در زمستان 1401 برای کشور ایجاد کرده است.
جمعه 30 دی ماه 1401
زمستان در ایران سخت شد. در هفته‌ای که گذشت، مصرف گاز خانگی رکورد‌شکنی کرد و به عدد 700 میلیون متر مکعب در روز نزدیک شد.
جمعه 30 دی ماه 1401
مدیریت کل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت در گزارشی با اشاره به وجود اجماع جهانی قوی درباره پدیده «گذار انرژی»، چالش‌های اجرایی این مهم همچون بازگشت امنیت انرژی به‌عنوان نیاز اصلی کشورها را تشریح کرد.
یکشنبه 25 دی ماه 1401
بازی دو سرباخت ناترازی‌های بنزین و گاز، کشور را دچار مخاطره جدی کرده است. سخت است بپذیریم که شدت مصرف انرژی در ایران نسبت به میانگین جهانی حداقل 2 برابر است که البته بایستی این حقیقت تلخ را باور کنیم.
یکشنبه 25 دی ماه 1401
مصرف بنزین در کشور لجام گسیخته و افساربریده شده است؛
مصرف بنزین کشور لجام گسیخته و افساربریده شده است. ناترازی گاز به ویژه در فصوص سرد سال در کنار کیفیت و مصرف ناقص سوخت در خودروها وضعیت بغرنج و اسفناکی را برای اتمسفر کشورمان به ویژه در کلانشهرها ایجاد نموده است.
شنبه 17 دی ماه 1401
بهینه‌سازی مصرف گاز در کشور همچنان در محاق بی‌برنامگی است؛
تراز منفی 250 میلیون متر‌مکعبی گاز در فصول سرد سال، ضرر و زیان‌های جبران‌ناپذیری را به اقتصاد و محیط زیست کشور از حیث آلودگی هوا وارد کرده است.
شنبه 10 دی ماه 1401
متاسفانه خوراک و سوخت ارزان‌قیمت موجب شده است پتروشیمی‌های متانولی به سمت توسعه زنجیره ارزش این صنعت نروند و به خام‌فروشی بپردازند.
شنبه 10 دی ماه 1401
گاز در نبود سرمایه‌گذاری و توسعه دچار ناترازی است و حال ناخوشی دارد؛
نزدیک به ۲۴۰ میلیارد دلار سرمایه نیاز است تا ایران در هشت سال آینده تبدیل به واردکننده فرآورده های نفتی و گاز نشود.
شنبه 3 دی ماه 1401
طبق آمار اوپک، بعد از امضای برجام صادرات نفت ایران از یک به دو میلیون بشکه در روز افزایش یافت و بعد از خروج آمریکا از برجام، رقم صادرات نفت ایران از 2 میلیون بشکه در روز به کمتر از 100 هزار بشکه رسید و به یک میلیون بشکه سابق برنگشت.
شنبه 3 دی ماه 1401
بیش از ۲۰ سال است که لزوم سرمایه‌گذاری در صنعت نفت برای توسعه وجود دارد، طی این سال‌ها از تکنولوژی‌های جدید عقب افتادیم، برخی کشورهای منطقه پیشرفت‌هایی داشتند که ما نتوانستیم به آن دست یابیم.
شنبه 3 دی ماه 1401

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
پالایشگاه فاز ۱۴ پارس‌جنوبی در حالی با ظرفیت دریافت روزانه ۵۶ میلیون مترمکعب گاز خام به بهره‌برداری رسید که ظرفیت فرآورش آن روزانه ۵۰ میلیون مترمکعب است و این رقم به ظرفیت پالایشی گاز کشور اضافه می‌شود و این حجم قابل اتکا در تولید گاز می‌تواند منبعی مطمئن برای تامین گاز کشور و رفع نسبی ناترازی در فصول سرد سال باشد.
مهم‌ترین مسئله پیش روی دولت جهت پیشبرد ساخت پتروپالایشگاه‌های کشور تدوین برنامه‌های تأمین منابع مالی این پروژه‌ها است؛ با توجه به سفر اخیر رئیس‌جمهور به چین و سابقه روابط با این کشور، بخشی از برنامه تأمین مالی این طرح‌های راهبردی می‌تواند سرمایه‌گذاری و اخذ فاینانس چین باشد.
افتتاح فاز پارس جنوبی نماد توانایی و غرور ایرانی است و توانمندی‌های ایران در حوزه صنعت نفت و گاز روزافزون و قابل توجه است.

يادداشت
محمد آزرم، مدیر ارتباطات سازمان مدیریت صنعتی / در چند دهه گذشته، بخش مدیریتی اقتصاد آمریکا رشد بالایی داشته و اکنون کار‌های مدیریتی و حرفه‌ای ۴۴ درصد از مشاغل را به خود اختصاص داده‌اند که این میزان ۱۰ درصد نسبت به سال ۲۰۰۰ بیشتر است. بخشی از این موضوع به رشد کسب و کارها در حوزه تکنولوژی و مدیریت مالی برمی‌گردد.
پیش‌بینی می‌شود بازار مربوط به CNG از سال 2020 تا 2025 به میزان 7 میلیارد دلار رشد داشته باشد که این مقدار با توجه به سیاست‌های اتخاذشده، بیشتر مربوط به کشورهای ایران، چین، پاکستان و آرژانتین خواهد بود.
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
گفتمان
«کشورهای مختلف بر اساس موقعیت‌های مختلفی که دارند، متفاوت رفتار می‌کنند. کشورهایی که صاحب منابع هستند، مانند ایران، منبع‌محور پیش رفته‌اند اگرچه منابعی وجود داشته و بازار نیز مورد توجه بوده است اما وزن استراتژی منبع‌محور در کشورهای دارای منابع از جمله ایران نسبت به استراتژی بازارمحور بیشتر بوده است»؛ این موضوعی است که حسن عباس‌زاده، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تشریح راهبردهای توسعه صنعت پتروشیمی بیان می‌کند.
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :