Daneshenaft logo
سه شنبه 8 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
مقالات سایت
قطرانرژی طولانی‌ترین قرارداد فروش ال‌ان‌جی را با مشتری چینی خود سینوپک برای عرضه سالانه ۴ میلیون تن به مدت ۲۷ سال امضا کرد؛
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.
شنبه 5 آذر ماه 1401
چندی‌ پیش هیات دولت آیین‌نامه جزء (۱) بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ را تصویب کرد که طبق آن به دولت اجازه داده می‌شود، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تأیید آنها توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام کند.
شنبه 5 آذر ماه 1401
طبق اعلام سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، ایران به دلیل اعمال تحریم‌ها و کندی در فروش نفت، طی ۱۰ سال گذشته بیش از ۴۵۰ میلیارد دلار درآمد از این محل از دست داده است.
شنبه 28 آبان ماه 1401
روابط ایران و روسیه به‌ویژه در صنایع نفت و گاز بعد از دهه‌های متمادی از رکود خود خارج شده و می‌تواند یک نوع همکاری جدید را ایجاد کند و در صورت گسترش این روابط دو کشور با همکاری‌های راهبردی به بازیگرانی مؤثر و تعیین‌کننده در بازار جهانی نفت و گاز تبدیل خواهند شد.
شنبه 28 آبان ماه 1401
بیش از یک ماه از زمان برگزاری این نشست در وین می‌گذرد، اما بحث و گفت‌وگو درباره آن هنوز در محافل مختلف نفتی و بین‌المللی ادامه دارد.
شنبه 28 آبان ماه 1401
درآمد صادرات نفت در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال پیشین به ۱۱ برابر رسید و سال ۱۴۰۱ این عدد به ۵ برابر نسبت به سال گذشته رسیده است و آنطور که کارشناسان می‌گویند توسعه روابط با روسیه می‌تواند پلی برای پیشرفت صنعت نفت ایران و افزایش درآمدهای نفتی باشد.
شنبه 21 آبان ماه 1401
در شرایطی که ۵۰ درصد ظرفیت سی‌ان‌جی کشور خالی است، می‌توان با جایگزینی این فرآورده نفتی با بنزین، مانع واردات بنزین شد.
شنبه 21 آبان ماه 1401
درصدد هستیم فرهنگ حسابرسی عملیاتی را در صنعت نفت ارتقا دهیم و یکی از الزامات چابک‌سازی و افزایش بهره‌وری در سازمان‌های معتبر جهانی، اجرایی‌ کردن حسابرسی عملیاتی است که مورد تأکید شرکت ملی نفت ایران نیز قرار دارد.
شنبه 14 آبان ماه 1401
رئیس سازمان برنامه و بودجه به تازگی در مراسم روز ملی آمار گفته:‌ «کنسرسیومی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تشکیل شده که قرار است 27 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنند».
شنبه 7 آبان ماه 1401
سوء مصرف گاز در کشورعلی رغم ناتوانی بخش نفت و گاز برای استخراج، ذخیره و توسعه میادین و ذخایر زیر زمینی گاز نوعی ناترازی را برای کشور رقم زده است. به گفته محسن خجسته مهر، معاون وزیر نفت، ایران رتبه نخست ذخایر نفت و گاز جهان را دارد.
شنبه 7 آبان ماه 1401
آرزوی دیرینه و ۴۳ ساله کشورمان به همت والای تدبیرپردازان صنعت نفت کشورمان به عینیت رسید. مسیر ایران در پالایشگاه‌های فراسرزمینی هموار شده است و این مهم آغازی استراتژیک برای پایان خام‌فروشی نفت خواهد بود.
شنبه 30 مهر ماه 1401
رویدادهای شدید اقلیمی، خشکسالی، سیل و افزایش سطح آب دریاها که همگی با تغییرات اقلیمی مرتبط‌اند، سبب شده‌اند تأمین انرژی قابل اطمینان نباشد.
شنبه 30 مهر ماه 1401
پیشنهاد می‌کنم کشورهای حاشیه دریای خزر اقدام به تأسیس شرکت مشترک برای استفاده از منابع این دریا کنند، این کشورها در همه زمینه‌های انرژی توان قابل قبولی برای ارتقا و بهره‌برداری از سوخت فسیلی و تولید انرژی‌های نو دارند.
شنبه 30 مهر ماه 1401
مقاله‌ای راهبردی از اصغر ملکیان و احمد مددی؛
چکیده/ در دنیای اقتصادی امروز، داشتن هرگونه اطلاعات درست و به موقع برای مالکان، سرمایه‌گذاران، اعتباردهندگان و سایر گروه‌های ذینفع به منظور اتخاذ تصمیم‌های مالی، بسیار مفید است.
یکشنبه 24 مهر ماه 1401
هفته گذشته میزگرد علمی- ترویجی (آموزشی) با عنوان «چالش‌های مدیریت تأمین گاز طبیعی در ماه‌های سرد سال و راه‌های برون‌رفت از آن» در محل مؤسسه مطالعات بین‌المللی انرژی برگزار شد و مدیران ارشد صنعت گاز آمارهای جالبی در مورد وضعیت صنعت گاز ایران در مقایسه با بزرگان گاز دنیا ارائه کردند.
شنبه 23 مهر ماه 1401
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
شنبه 9 مهر ماه 1401
دست‌مریزاد به متولیان برگزاری ایران‌پلاست شانزدهم؛
باورش بسی سخت است اما به واقع به عینیت رسیده است که در هنگامه تشدید تحریم‌های آمریکا، نمایشگاهی در سطح و تراز اول جهانی در کشورمان در حال برگزاری است و از قضا رکورد مشارکت را نیز از هر حیث شکسته است.
شنبه 2 مهر ماه 1401
4 محور استراتژیک همکاری انرژی ایران و ترکمنستان؛
طبق گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، در گام اول ایران باید برای واردات 15-20 میلیارد متر مکعب گاز مازاد ترکمنستان اقدام کند، عددی که معادل ظرفیت فعلی خطوط انتقال گاز بین دو کشور است.
یکشنبه 27 شهریور ماه 1401
مصرف گاز همچنان لجام گسیخته است؛
کشورمان در حوزه تولید گاز با 202.4 میلیارد مترمکعب در سال در رده سوم تولید جهانی قرار دارد اما هر چه تولید می‌شود یا در میادین نفت و گاز هدرروی و پرت می‌شود و یا لجام‌گسیخته و غیر مسئولانه مصرف!
شنبه 19 شهریور ماه 1401
پیدایش فناوری بلاکچین در دهه اخیر باعث شده تا بسیاری از صنایع در فکر تطبیق مراحل مختلف عملیات خود در جهت بهره بردن از مزایای این فناوری باشند.
شنبه 19 شهریور ماه 1401

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.
چندی‌ پیش هیات دولت آیین‌نامه جزء (۱) بند (ز) تبصره ۱۹ قانون بودجه ۱۴۰۱ را تصویب کرد که طبق آن به دولت اجازه داده می‌شود، از طریق شرکت ملی نفت ایران نسبت به فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی به اشخاص معرفی‌شده توسط دستگاه‌های اجرایی پس از تأیید آنها توسط وزارت نفت و بر اساس قیمت روز صادراتی اقدام کند.
اهمیت ذاتی و حیاتی صنعت نفت کشور ایجاب می‌کند تا افزون بر حفاظت از تأسیسات و سرمایه‌های فیزیکی این صنعت بزرگ از سرمایه انسانی آن که جایگاهی ارزشمند و والا دارد به‌درستی صیانت شود.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :