Daneshenaft logo
دوشنبه 11 مهر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
دوشنبه 15 فروردین ماه 1401 | کد مطلب : 44835
ایران چقدر قابلیت تامین گاز اروپا را دارد؟


با آغاز جنگ اوکراین و تنش گازی بین روسیه و اروپا، کشورهای اروپایی تلاش دارند به مرور وابستگی گازی خود به روسیه را کاهش داده و به دنبال گزینه‌های جایگزین هستند که ایران به عنوان دومین دارنده ذخائر گاز طبیعی جهان، یکی از این کشورهاست.

وب سایت «یوروپین ویوز» با انتشار گزارشی در این باره نوشت، با آغاز بحران اوکراین ایران امیدوار است به تامین‌کننده اصلی گاز اروپا تبدیل شده و جایگزین صادرات گاز روسیه شود.

بر اساس این گزارش: ایران به عنوان دومین ذخایر بزرگ گاز طبیعی در جهان، دارای 34 تریلیون متر مکعب ذخائر گاز طبیعی است. این میزان تقریبا 17 درصد از کل ذخایر گاز طبیعی جهان است.

برخی بر این باورند که ایران می‌تواند به تامین‌کننده اصلی گاز اروپا تبدیل شود و جایگزین صادرات گاز روسیه شود. با این حال، تحلیلگران و متخصصان انرژی ایرانی حتی با وجود اینکه کشورشان روی یک ذخیره بزرگ گازی دنیا نشسته، در این مورد تردید دارند.

به گفته مدیر عامل شرکت ملی گاز ایران، مقایسه تولید و صادرات ایران و روسیه تفاوت فاحشی را نشان می‌دهد. این تفاوت فاحش طبیعتا در صادرات خود را نشان می‌دهد. اگر سرمایه‌گذاری در تولید گاز و استفاده بهینه از منابع در دستور کار قرار نگیرد، ایران با وجود ذخایر عظیم خود، در آینده به واردات گاز وابسته خواهد شد.

صادرات سالانه گاز روسیه حدود 180 میلیارد متر مکعب است که از این میزان اروپا و ترکیه حدود 130 میلیارد متر مکعب دریافت می‌کنند. صادرات گاز ایران در سال حداقل 25 میلیارد متر مکعب است.

بر اساس گفته یکی از مقامات شرکت ملی گاز ایران: اگر ایران بخواهد تولید گاز خود را در حدود 10 سال به 1.5 میلیارد مترمکعب در روز افزایش دهد، آنها باید 90 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کنند. وی افزود: در صورت عدم سرمایه‌گذاری در تولید گاز و بهره‌برداری از منابع، ایران با وجود ذخائر عظیم خود به واردات گاز متکی خواهد شد.

یک مقام ارشد سابق وزارت نیرو ایران نیز گفت که این کشور می‌تواند سهم بازار جهانی خود را از 1 درصد به 10 درصد ارتقا دهد. علاوه بر این، این کشور می‌تواند سهم بزرگی در صادرات گاز به اروپا داشته باشد.

او گفت: برای تحقق این امر باید بر صادرات تمرکز کنیم نه مصرف داخلی. در حال حاضر بیشتر گاز تولیدی ایران به مصرف داخلی می‌رسد و به همین خاطر سهم جهانی ایران به شدت کاهش یافته است.

این مقام سابق پیشنهاد می‌کند که ایران باید در گاز طبیعی مایع (LNG) سرمایه‌گذاری کند تا صنعت گاز خود را متنوع کند. به این ترتیب، بازار صادرات کشور می‌تواند به بخش های مختلف جهان از جمله چین، ژاپن و اروپا گسترش یابد.

این امر مستلزم تسریع قدرت دیپلماسی گاز ایران، همراهی با بازارهای جهانی و روابط مسالمت‌آمیز با کشورها است. ایران همچنین باید نرخ سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌های گازی را افزایش دهد. این شامل LNG، خطوط لوله و تاسیسات مایع‌سازی است.

در 4 ماه گذشته و به ویژه پس از آغاز بحران اوکراین، اروپا بزرگترین واردکننده ال‌ان‌جی آمریکا بوده است.

آمارها نشان می دهد که صادرات ال ان جی ایالات متحده به اروپا در ماه مارس تقریبا 16 درصد افزایش یافت و به بالاترین حد خود رسید. محموله‌های صادراتی گاز طبیعی مایع به اروپا همچنان ادامه دارد زیرا کشورهای اروپایی تلاش می‌کنند واردات گاز روسیه را حذف کنند.

بر اساس آمارها صادرات به بنادر اروپایی در ماه مارس امسال حدود 7.43 میلیون تن بوده است. واردات این بنادر در ماه فوریه 6.4 میلیون تن بوده است. آمارها نشان می‌دهد از مجموع صادرات گاز مایع طبیعی آمریکا حدود 65 درصد به اروپا، حدود 12 درصد به آسیا و 3 درصد نیز به آمریکای لاتین رفته است.

منبع: عصرایران

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
باید در روند توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران به آمایش سرزمین به‌طور جدی توجه شود.
توسعه صنعت پتروشیمی در قطب‌های تازه پتروشیمی از جمله مناطق مکران و منطقه انرژی‌بر پارسیان بر اساس دستورعمل‌های محیط زیستی انجام خواهد شد.

يادداشت
از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است که کمترین سطح از دسامبر ۱۹۸۴ است.
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی/ تولید دانش فنی و ساخت سایت‌های صنعتی: امروزه، تعریف قدرت در جهان فقط از جنبه توانمندی‌های نظامی نبوده و قدرت اقتصادی نیز که عمدتا از افزایش تولید ناخالص ملی ایجاد می‌شود و به نوعی از پیشرفت علمی کشورها متبلور می‌شود نیز مطرح می‌شود.
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :