Daneshenaft logo
دوشنبه 11 مهر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
چهارشنبه 24 فروردین ماه 1401 | کد مطلب : 44853
آیا طرح میانکاله عضو خانواده پتروشیمی است؟
عبدالرسول دشتی

تاریخ اقدام‌های صورت گرفته در صنایع نفت و پتروشیمی کشور گویای این واقعیت است که اجرای طرح‌های این صنعت در هر گوشه‌ای از کشور به‌ویژه مناطق محروم با خود عمران و آبادی و توسعه خدمات رفاهی، درمانی و تفریحی متخلف برای ساکنان آن مناطق را به همراه داشته است.

اینکه مردم بومی و جمع دیگری از ساکنان میانکاله به شدت با اجرای یک طرح پتروشیمی در آن منطقه مخالف هستند نکته مهم و قابل تاملی است که نیازمند توجه و آسیب‌شناسی جدی است زیرا در سال‌هایی نه چندان دور مردم شهرهای مختلف به‌ویژه نمایندگان آنان در مجلس شورای اسلامی به شدت در پی ساخت حداقل یک واحد پتروشیمی در محل زندگی خود بوده‌اند. یک نمونه قابل ذکر آن پتروشیمی خراسان است که ابتدا قرار بود در زنجان اجرا شود ولی پس از ارزیابی شرایط لازم و تصمیم مسئولین وقت پتروشیمی برای جابجایی محل اجرای پروژه، پیگیری‌های مردم بجنورد و نمایندگان آن شهر و ارائه تاییدیه‌های لازم برای تامین امکانات اولیه محیطی چنان شدید بود که مجموعه پتروشیمی کشور را قانع کرد طرح مذکور را در آن منطقه اجرا نمایند.

در دورانی که یکپارچگی مجموعه پتروشیمی کشور از جمله ویژگی‌های بارز و نکات ارزشمند آن شمرده می‌شد الزام به رعایت استانداردهای بالای زیست محیطی در اجرای پروژه ها جزو خطوط قرمزی شمرده می‌شد که همه موظف به رعایت و اجرای آن می‌بودند. اما اینکه این روزها شرایط پتروشیمی کشور به جایی رسیده که مردم میانکاله با ساخت واجد پتروشیمی به مخالفت برخاسته‌اند باید مسئولین صنعتی که به گواه بیشتر کارشناسان و صاحب‌نظران چشم و چراغ توسعه صنعتی کشور محسوب می‌شده را به تامل جدی وا دارد.

نکته مهم در بررسی ویژگی‌های مدیریتی طرح پتروشیمی میانکاله حکایت از آن دارد که این طرح کاملا دور از بهره‌مندی از وجود متخصصان باتجربه و مشاورت و نظارت شرکت ملی صنایع پتروشیمی به عنوان شرکت مادر تخصصی و سازمان حاکمیتی ناظر بر اجرای طرح‌ها در حال اجرایی شدن است.

ترکیب اعضای هیات مدیره پتروشیمی میانکاله(امیرآباد):

بررسی سوابق منتشر شده طی روزهای اخیر نشان می‌دهد شرکت صنایع پتروشیمی امیرآباد مازندران به‌عنوان سرمایه‌گذار پتروشیمی میانکاله شناخته می‌شود. این شرکت در تاریخ ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ تاسیس شده و به فاصله چند ماه بعد، مجوز خوراک را از نفت دریافت کرده است. دفتر مرکزی این شرکت در حوالی ونک است و اعضای هیات‌مدیره آن عبارتند از:

-شرکت سیمان نائین

-شرکت تولیدی ساریه شمال

-شرکت مرغ‌ امین

 بر اساس برخی تحلیل‌ها به نظر می‌رسد شرکت پتروشیمی امیرآباد متعلق به شرکت ساریه شمال است که در حوزه سقف کاذب ساختمانی و الیاف مصنوعی فعالیت می‌کند و مالک شرکت سیمان نائین نیز هست و کسی که به نمایندگی از شرکت مرغ امین، عضو هیات‌مدیره صنایع پتروشیمی امیرآباد معرفی شده نامش در اسناد رسمی به‌عنوان بازرس قانونی شرکت ساریه شمال نیز به ثبت رسیده است.

با این شرایط شاید قابل پیش‌بینی باشد که موفقیت در اجرای یک طرح کارآمد و مطابق با استانداردهای زیست‌محیطی در آن منطقه با تردیدهای جدی مواجه شود.

بدون شک اگر تایید اجرا و صدور مجور برای اجرای طرح‌های پتروشیمی همچون دوران طلایی توسعه این صنعت تحت مدیریت کارکنان باتجربه و کارآمد آن مجموعه قرار داشت هرگز اینگونه شاهد جانمایی‌های غیرکارشناسی و در تضاد با شرایط زیست‌محیطی منطقه و مخالفت‌های جدی در اجرای طرح‌های جدید پتروشیمی نمی‌بودیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
شانزدهمین نمایشگاه بین‌المللی ایران پلاست در حالی برگزار شد که به اعتقاد قاطبه کارشناسان و اهالی فن، این نمایشگاه از حیث کمی و کیفی توانست رتبه قبولی و مطلوب بگیرد و به همه اهداف از پیش تعیین شده دست یابد.
باید در روند توسعه متوازن صنعت پتروشیمی ایران به آمایش سرزمین به‌طور جدی توجه شود.
توسعه صنعت پتروشیمی در قطب‌های تازه پتروشیمی از جمله مناطق مکران و منطقه انرژی‌بر پارسیان بر اساس دستورعمل‌های محیط زیستی انجام خواهد شد.

يادداشت
از زمان روی کار آمدن بایدن ذخایر استراتژیک آمریکا از ۶۴۰ میلیون بشکه به ۴۵۰ میلیون بشکه کاهش یافته است که کمترین سطح از دسامبر ۱۹۸۴ است.
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی/ تولید دانش فنی و ساخت سایت‌های صنعتی: امروزه، تعریف قدرت در جهان فقط از جنبه توانمندی‌های نظامی نبوده و قدرت اقتصادی نیز که عمدتا از افزایش تولید ناخالص ملی ایجاد می‌شود و به نوعی از پیشرفت علمی کشورها متبلور می‌شود نیز مطرح می‌شود.
بارش پترودلار به بعضی از کشورهای منطقه خلیج فارس کمک کرده است بدهی خود را پرداخت کنند و برای بعضی دیگر، نقدینگی لازم برای متنوع کردن اقتصادهای وابسته به نفت را فراهم کرده است، اما وعده‌های این دولت‌ها برای انضباط مالی را به بوته آزمون می‌گذارد.
محمدجواد قبادبیگی/ در دنیای خبرنگاری و رسانه‌ای امروز، نقش روشنگری و آگاهی‌بخشی دو مولفه و کارکرد مهم و اساسی هستند که در جای خود و به‌ویژه در عرصه‌های مختلف خبررسانی و انعکاس رویداد به طور صحیح و به موقع مسیر تعالی و یا به تعبیری ارزش‌آفرینی را برای مانع‌زدایی در تولید و تحولات صنعتی هموار و توسعه همه‌جانبه را در جامعه فراهم می نماید.
محمدجواد قبادبیگی/ برای روابط عمومی از نگاه صاحب‌نظران و متخصصان این حرفه تعاریف متعددی تاکنون ارائه شده است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :