Daneshenaft logo
پنجشنبه 13 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 7 آبان ماه 1401 | کد مطلب : 45128
کلاف پیچیده سرمایه‌گذاری در صنعت نفت
احمد مددی

رئیس سازمان برنامه و بودجه به تازگی در مراسم روز ملی آمار گفته:‌ «کنسرسیومی از بانک‌ها و شرکت‌های ایرانی تشکیل شده که قرار است 27 میلیارد دلار در بخش نفت و گاز سرمایه‌گذاری کنند».

مسعود میرکاظمی در مراسم گرامیداشت روز آمار و برنامه‌ریزی در سازمان برنامه و بودجه با اشاره به رقم بسیار بالای نقدینگی در کشور، گفت:‌ باید از این حجم نقدینگی برای سرمایه‌گذاری استفاده شود. وی ادامه داده: «به تازگی همکاری خوبی بین سازمان برنامه و بودجه و وزارت نفت شکل گرفته و کنسرسیومی از بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری داخلی و سایر شرکت‌های پیمانکاری تشکیل شده است که منجر به تفاهم‌نامه و قرارداد شده و قرار است 27 میلیارد دلار در پروژه‌های نفت و گاز سرمایه‌گذاری شود و این رقم باید تا 80 میلیارد دلار افزایش پیدا کند». به گفته میرکاظمی، سرمایه‌گذاری در پروژه‌های نفت و گاز زودبازده بوده و سرمایه آن در کمتر از یک سال برمی‌گردد. سخنان رئیس سازمان برنامه و بودجه در حالی بیان می‌شود که به تازگی وزیر اقتصاد وضعیت بانک‌ها را بغرنج ارزیابی کرده است. با این حال به نظر می‌رسد حضور بانک‌ها در پروژه‌های صنعت نفت در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است. در همین حال، قاطبه کارشناسان نیز اعداد و ارقام میرکاظمی را غیر قابل دسترس ارزیابی می‌کنند. بر این اساس، ایده حضور بانک‌ها در پروژه‌های نفتی، مربوط به دولت دهم و صدارت مسعود میرکاظمی در وزارت نفت برمی‌گردد که قرار بود 75 میلیارد دلار از منابع بانکی، وارد صنعت نفت شود اما نه‌تنها چنین اتفاقی رخ نداد، بلکه پروژه‌ها در توسعه‌نیافتگی گرفتار شدند.

مهندس جواد اوجی پس از آنکه بر مسند وزارت نفت نشست از نیاز 200 میلیارد دلاری صنعت نفت در پروژه های پارس جنوبی، پالایشی، پتروشیمی، میادین مشترک و ...  سرمایه گذاری خبر داد ولی این سوال مهم باقی است که این مبلغ کلان از چه محلی بایستی تامین شود؟ وزارت نفت تاکید داردکه بخش مهمی از این نیاز، از طریق منابع داخلی به‌ویژه بانک‌ها تأمین شود و حتی تفاهم‌نامه‌هایی نیز در این خصوص در دولت سیزدهم منعقد گردیده است اما سخنان پرمعنای وزیر اقتصاد و امور دارایی، دال بر وضعیت بغرنج بانک‌ها، بر ابهام امکان سرمایه‌گذاری سیستم بانکی برای توسعه صنعت نفت افزوده است.

 بی‌تردید اگر امکان سرمایه گذاری بانک‌ها در صنعت نفت مهیا نباشد به دلیل تحریم‌ها، آپشن‌ها و گزینه‌های زیادی روی میز سرمایه‌گذاری نخواهیم داشت و بیم آن می‌رود تنها گرفتار «گفتار درمانی» برای صنعت نفت شده باشیم. یکی از بزرگ‌ترین پروژه‌های صنعت نفت ایران، توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی است؛ میدانی که یکی از بزرگ‌ترین میادین نفتی جهان است و در صورت توسعه، می‌تواند حداقل 300 هزار بشکه به تولید نفت ایران اضافه کند، بااین‌وجود، بیش از 20 سال است که روند توسعه این میدان به مشکلات عدیده‌ای گره خورده است که مهم‌ترین آن، تأمین مالی است. شرکت ملی نفت برای پایان دادن به این وضعیت، اوایل تیرماه طرحی را آماده کرد که بر اساس آن، بانک‌های ملی، تجارت، پارسیان، ملت، پاسارگاد و شهر به همراه صندوق توسعه ملی، 7 میلیارد دلار به این پروژه تزریق می‌کنند اما به نظر می‌رسد که وضعیت جذب منابع مالی برای پروژه‌های نفتی پیچیده‌تر از حضور چند تنها بانک ایرانی است. با توجه به عقیم ماندن تأمین مالی پروژه‌ها توسط بانک‌ها، محتمل‌ترین گزینه وزارت نفت صندوق توسعه ملی است که چندی پیش محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آب پاکی را روی صنعت نفت ریخت و در جایی که اوجی به مجلس رفت و از لزوم سرمایه‌گذاری 80 میلیارد دلاری در پارس جنوبی گفت و قالیباف پاسخ داد:«روی منابع صندوق توسعه ملی حساب باز نکنید!»

در همین حال، هم‌اکنون شرکت ملی نفت حدود 60 میلیارد دلار بدهی به بانک مرکزی، صندوق توسعه ملی و ... دارد که بخش مهمی از این بدهی، مربوط به سال‌های گذشته است و با سودی که روی آن کشیده شده، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. با این تفاسیر، نهادهای مالی و اقتصادی ای که طی یک دهه اخیر، به شرکت ملی نفت وام داده‌اند و یا پروژه‌ها را تأمین منابع مالی ‌کرده‌اند، هنوز نتوانسته‌اند به پول خود برسند، پس چگونه انتظار داریم طرح سرمایه‌گذاری بانک‌ها در صنعت نفت به شکست نیانجامد.

به نظر می‌رسد در این خصوص بایستی طرحی نو دراندازیم. با توجه به ارتباط مناسب ایجاد شده در همه زمینه‌ها با روس‌ها، منابع و تجهیزات و تکنولوژی روسیه می‌تواند گره پروژه‌های بر زمین مانده صنعت نفت را تا حدود زیادی بگشاید. در این خصوص لازم است تفاهم‌نامه 40 میلیاردی ایران و روسیه در سریع‌ترین زمان ممکن به قرارداد بیانجامد تا رکود و رخوتی که صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بدان دچار شده اند به پویایی رهنمون گردد.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.
گازهای همراه نفت در افق ۱۴۰۴ به طور کامل جمع آوری خواهد شد و تا پایان سال آینده ۵۰ درصد از سوزاندن گازها کم می‌شود.
تولید خودرو برقی برای اقتصاد کشور عملی است که باید با جدیت دنبال شود و تحقق این امر برای خلق ثروت در کشور و صرفه‌جویی در مصرف انرژی موثر خواهد بود.

يادداشت
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :