Daneshenaft logo
جمعه 18 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 31 اردیبهشت ماه 1401 | کد مطلب : 44903
زمستانی بی‌رحمانه در انتظار اروپا؛
گاز سلاح کشنده روس‌ها در جنگ تحریم‌ها
تهیه و تنظیم: پریسا بطنی

اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (35 درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.

  

تحریم گاز روسیه نشدنی‌تر از قبل می‌نمایاند و اروپا را به استیصال کشانده است. گاز حالا به سلاح کشنده روس‌ها در جنگ تحریم‌ها علیه این کشور مبدل شده است. به همین دلیل هم هست که 20 شرکت اروپایی در گازپروم بانک حساب روبلی باز کرده و 14 شرکت نیز در حال انجام مراحل اداری در این زمینه هستند تا خود را در برابر قطع احتمالی گاز روسیه بیمه کنند.

موسسه «ریستاد انرژی» به این تحلیل کوتاه مهر تایید می زند و با اشاره به احتمال 3 برابر شدن قیمت انرژی در اروپا، اعلام کرد: اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است، پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی‌رحمانه قرار خواهد داد.

تحلیلگران «ریستاد انرژی» در بیانیه مطبوعاتی از احتمال شکل‌گیری یک «طوفان زمستانی تمام عیار» در اروپا خبر دادند چراکه این قاره به دنبال محدود کردن جریان گاز روسیه است. به گفته آنها، ممکن است «ال ‌ان‌ جی» کافی برای جایگزین کردن گاز روسیه در زمان سرد شدن هوا وجود نداشته باشد. پیش بینی شده است که قیمت گاز در اتحادیه اروپا به ازای هر هزار مترمکعب به 3500 دلار برسد.بر اساس این گزارش، روسیه سال گذشته 155 میلیارد مترمکعب گاز به این قاره ارسال کرده است که بیش از 31 درصد عرضه گاز این قاره را تشکیل می دهد.«جایگزین کردن بخش قابل توجهی از این رقم بسیار دشوار خواهد بود و پیامدهای گسترده‌ای برای جمعیت، اقتصاد اروپا و نقش گاز در انتقال انرژی منطقه خواهد داشت.»موسسه ریستارد انرژی توضیح داد، اتحادیه اروپا با کنار گذاشتن گاز روسیه، کل بازار «ال ‌ان ‌جی» (گاز طبیعی مایع) در جهان را بی ثبات کرده است و این درحالی که پس از سال آشفته 2021، سالی نامتعادل را آغاز کرده است. تصمیم برای کم کردن شدید وابستگی به گاز و «ال  ‌ان‌جی» روسیه از سطح فعلی 30 تا 40 درصد، بازار جهانی را دگرگون خواهد کرد.بر اساس این گزارش، انتظار می‌رود، تقاضا برای «ال ‌ان‌ جی» در جهان در سال 2022 به 436 میلیون تن افزایش یابد و از عرضه در دسترس که در حال حاضر 410 میلیون تن است، پیشی بگیرد.وی افزود: «عدم تعادل عرضه و قیمت‌ های بالا، زمینه را برای افزایشی‌ترین شرایط برای پروژه‌‌های «ال‌ان‌جی» در بیش از یک دهه آینده فراهم خواهد کرد، اگرچه محصول این پروژه‌‌ها پس از سال 2024 به بازار خواهد رسید و تسکین ایجاد خواهد کرد.»بر اساس این گزارش، اگر جریان گاز روسیه فردا قطع شود، گازی که در حال حاضر در ذخایر موجود است (35 درصد ذخایر پر است) پیش از پایان سال تمام خواهد شد و اروپا را در معرض زمستانی بی رحمانه قرار خواهد داد.بر اساس چنین سناریویی، در نبود ترتیبات خرید مشترک و رقابت کشورها برای گاز محدود، قیمت رسمی گاز در اروپا می تواند به بیش از 100 دلار به ازای هر میلیون واحد حرارتی بریتانیا (MMBtu) برسد و این امر به کم کردن گاز صنعتی و انتقال گسترده گاز به بخش تولید برق خواهد شد.در یک سناریوی با یک زمستانی به شدت سرد، «حتی بخش مسکونی نیز امنیت نخواهد داشت.»قیمت گاز در این هفته، پس از اینکه مسکو نخستین بخش تحریم‌ های تلافی جویانه را بر بخشی از شرکت های انرژی اروپایی اعمال کرد، به شدت افزایش یافت.قیمت گاز در اروپا در روز پنج شنبه به ازای هر 1000 مترمکعب به 1200 دلار رسید. بر اساس گزارش رویترز، قیمت شاخص گاز نسبت به سال گذشته تقریبا 300 درصد افزایش یافته است.

 

نقشه اتحادیه اروپا برای خرید گاز روسیه بدون نقض تحریم‌ها

در همین حال، خبر می رسد اتحادیه اروپا قرار است به واردکنندگان گاز راهکاری برای اجتناب از نقض تحریم‌ها در هنگام خرید از روسیه، فراهم کند و در عین حال، خواسته‌های پوتین در خصوص پرداخت پول به روبل برآورده شود. بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه نوشت: کمیسیون اروپا در دستورالعمل جدیدی درباره پرداخت پول گاز روسیه، قصد دارد اعلام کند شرکتها زمانی که به یورو یا دلار پول پرداخت کنند، باید به شکل شفاف اعلام کنند که به تعهدشان مطابق با قراردادهای فعلی عمل کرده‌اند. بازوی اجرایی اتحادیه اروپا به دولتها اعلام کرده است که دستورالعمل جدید مانع از آن نمی شود که شرکتها در گازپروم بانک، حساب افتتاح کنند و به آنها اجازه خواهد داد در چارچوب تحریم‌هایی که اتحادیه اروپا بر سر حمله مسکو به اوکراین، علیه روسیه وضع کرده است، گاز خریداری کنند.شرکتهای اروپایی هفته‌هاست تقلا می‌کنند مشخص کنند چگونه می‌توانند خواسته مسکو در خصوص سیستم پرداخت جدید را برآورده کنند بدون این که تحریم‌ها علیه بانک مرکزی روسیه را نقض کنند. پوتین ۳۱ مارس اعلام کرد اگر پرداختها به روبل صورت نگیرد، صادرات گاز متوقف خواهد شد.بر اساس گزارش بلومبرگ، اتحادیه اروپا در ابتدا اعلام کرده بود مکانیزمی که پوتین خواستار استفاده از آن شده است، تحریم‌های این بلوک را نقض می‌کند. اما کمیسیون اروپا در نشست روز جمعه که پشت درهای بسته انجام گرفت، به کشورهای عضو اعلام کرد شرکتها می‌توانند همان طور که کرملین دستور داده است، به یورو یا دلار در گازپروم بانک، حساب افتتاح کنند. اما کمیسیون اروپا درباره این که آیا داشتن حساب به روبل مطابق با مقررات اتحادیه اروپا خواهد بود، حرفی به میان نیاورد. پیش از این مقامات اروپایی گفته بودند گشایش چنین حساب‌هایی، نقض تحریم‌ها خواهد بود. اما در دستورالعمل جدیدی که در اختیار اعضای اتحادیه اروپا قرار گرفت، به این موضوع اشاره نشد.

 

ریسک جدی قطع عرضه گاز روسیه

فشار بر اروپا برای تامین گاز در روزهای اخیر با اعمال تحریم‌های مسکو علیه زیرمجموعه های اروپایی شرکت دولتی گازپروم افزایش پیدا کرده است. این اقدام روسیه پس از قطع یک مسیر ترانزیت مهم گاز صورت گرفت که قیمتها را بالاتر برد. اوکراین با اشاره به مداخله نیروهای روسی، سه شنبه گذشته یک مسیر ترانزیت گاز روسیه به اروپا را متوقف کرد که نخستین اختلال عرضه گاز روسیه از طریق اوکراین از زمان آغاز جنگ بود. اما اروپا برای تامین گاز از منابع دیگر چه گزینه‌هایی دارد.روسیه حدود ۴۰ درصد از گاز طبیعی اروپا را عمدتا از طریق خطوط لوله تامین می‌کند. تحویل گاز روسیه به این منطقه سال میلادی گذشته به حدود ۱۵۵ میلیارد متر مکعب رسید.کریدور ترانزیت اوکراین، بیشتر گاز را به اتریش، ایتالیا، اسلواکی و سایر کشورهای اروپای شرقی می‌رساند.اوکراین خط لوله سوخرانیوکا را بست که از منطقه تحت تصرف روسیه در شرق این کشور می‌گذرد. کی‌یف پیشنهاد کرد جریان گاز به اروپا از طریق مسیر سودژا منتقل شود اما گازپروم روسیه اعلام کرد تغییر این حجم گاز به مسیر مذکور از نظر فنی ممکن نیست.طبق گزارش شرکت مشاوره ریستاد انرژی، جریان روزانه گاز از طریق سوخرانیوکا از ابتدای ماه مه تاکنون به ۲۳ میلیون متر مکعب رسید که ۲۰ درصد کمتر از آوریل بود. جریان روزانه گاز از طریق سودژا در ماه حدود ۷۰ میلیون متر مکعب بود که نزدیک به ظرفیت ترانزیت ۷۷ میلیون متر مکعب در روز این مسیر بود اما می‌تواند به ۸۳ میلیون متر مکعب در روز افزایش پیدا کند.بر مبنای این ارزیابی، همچنان حدود ۱۰ میلیون متر مکعب در روز گاز است که باید به مسیرهای دیگری هدایت شود که به نظر می‌رسد ظرفیت تکمیل است.روسیه و اوکراین در خصوص میزان گازی ترانزیتی که معمولا اوکراین می تواند از مسیر سودژا منتقل کند، اختلاف دارند.کشورهای اروپایی به دنبال قطع وابستگی به گاز روسیه هستند. بلغارستان و لهستان پس از این که حاضر نشدند درخواست روسیه برای یک سیستم پرداخت جدید را قبول کنند، با قطع عرضه گاز این کشور مواجه شدند. اما سایرین شامل آلمان همچنان به گاز روسیه نیاز دارند و تلاش می کنند مخازن خالی شده را دوباره پر کنند.مسیرهای جایگزین به اروپا که از اوکراین عبور نمی کنند شامل خط لوله یامال-یوروپ که از بلاس و لهستان عبور کرده و به آلمان می رسد و نورد استریم ۱ که از بستر دریای بالتیک تا آلمان امتداد پیدا می‌کند، هستند. مسکو مالک بخش لهستانی خط لوله یامال-یوروپ  که گاز روسیه به اروپا را حمل می کند، تحریم کرده است. با این حال آنا مسکوا، وزیر اقلیم لهستان گفت: کشورش می تواند بدون جریان گاز در خط لوله یامال دوام بیاورد.

 

اروپا از کجا دیگر می تواند گاز دریافت کند؟

بعضی از کشورها گزینه‌های دیگری برای تامین گاز دارند و شبکه گاز اروپا متصل است از این رو کشورهای منطقه می توانند در استفاده از گاز موجود سهیم شوند؛ هر چند که بازار جهانی گاز حتی پیش از بحران اوکراین هم دچار محدودیت بود.آلمان بزرگترین مصرف کننده گاز روسیه که فرآیند تایید خط لوله گازی جدید نورد استریم ۲ را از روسیه در واکنش به جنگ در اوکراین متوقف کرد، می تواند از انگلیس، دانمارک، نروژ و هلند از طریق خطوط لوله وارد کند.وزیر انرژی نروژ اعلام کرد صادرات گاز نروژ، امسال هشت درصد رشد کرده و به ۱۲۲ میلیارد متر مکعب می‌رسد و احتمالا رکورد پنج سال پیش که این کشور صادرات گاز را افزایش داده بود را خواهد شکست.جنوب اروپا می تواند گاز جمهوری آذربایجان را از طریق خط لوله ترانس آدریاتیک به ایتالیا و خط لوله گاز طبیعی ترانس آناتولی از طریق ترکیه، گاز دریافت کند.آمریکا هم قرار است امسال ۱۵ میلیارد متر مکعب گاز طبیعی مایع (LNG) برای اتحادیه اروپا تامین کند. کارخانه های LNG آمریکا با ظرفیت کامل تولید می کنند. تحلیلگران می‌گویند عرضه بیشتر گاز آمریکا به اروپا به بهای کاهش صادرات به مشتریان مناطق دیگر صورت می‌گیرد.پایانه‌های LNG اروپا هم ظرفیت محدودی برای واردات بیشتر دارند با این حال بعضی از کشورهای اروپایی می گویند در حال بررسی راههایی برای توسعه واردات و ذخیره سازی هستند.آلمان یکی از کشورهایی است که می خواهد پایانه های جدید LNG بسازد و همچنین قصد دارد ساخت دو پایانه را در مدت دو سال تکمیل کند.از نظر تئوری، این زیرساخت اجازه می‌دهد LNG کافی برای تبدیل شدن به گاز و جایگزینی یک سوم از گازی که آلمان از طریق خط لوله از روسیه دریافت می‌کند، دریافت شود اما برلین باید ابتدا در بازاری که دچار کمبود شدید عرضه است، LNG پیدا کند.لهستان که حدود ۵۰ درصد گاز مصرفی این کشور معادل حدود ۱۰ میلیارد متر مکعب با استفاده از گاز روسیه تامین می شود، اعلام کرده است می تواند از طریق دو لینک با آلمان گاز دریافت کند.بلغارستان که مصرف سالانه گازش به حدود سه میلیارد متر مکعب می رسد و ۹۰ درصد آن از روسیه وارد می شود، قراردادی برای دریافت یک میلیارد متر مکعب گاز آذربایجان بسته است اما تنها می تواند پس از عملیاتی شدن خط لوله گازی با یونان، این گاز را دریافت کند.یک منبع آگاه اظهار کرد: آتن می‌تواند با معکوس کردن جریان گاز خط لوله ترک استریم، به سوفیه کمک کند. این مکانیزم در گذشته هم مورد استفاده قرار گرفته است. این خط لوله جریان گاز روسیه را از طریق دریای سیاه، ترکیه و بلغارستان به یونان می‌رساند.

 

20 شرکت اروپایی تسلیم روبل روسیه شدند

در همین حال، خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که تاکنون 20 شرکت اروپایی برای خرید گاز روسیه به روبل در گازپروم بانک این کشور حساب روبلی باز کرده‌اند. منابع آگاه از شرکت گازپروم اعلام کردند که 10 خریدار جدید اروپایی حساب روبلی باز کرده‌اند. با این حساب تعداد شرکت‌هایی که می‌خواهند بر مبنای دستور رئیس جمهور روسیه پول گاز وارداتی از این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌ به روبل بپردازند، طی روز گذشته دو برابر شده است.منابع آگاه اعلام کردند که در حال حاضر 20 شرکت اروپایی در گازپروم بانک حساب روبلی باز کرده و 14 شرکت نیز در حال انجام مراحل اداری در این زمینه هستند. البته هنوز نام این شرکت‌ها فاش نشده است.اواخر ماه مارس بود که رئیس جمهور روسیه اعلام کرد که خریداران غیردوست گاز روسیه باید هزینه واردات از این کشور را‌‌‌‌‌‌‌‌ به روبل بپردازند، در غیر این صورت گاز آنها قطع خواهد شد.بر اساس این مکانیزم پرداخت مشتریان باید دو حساب بانکی در گازپروم بانک باز کنند؛ یکی به یک ارز خارجی و دیگری به روبل. بر اساس این طرح خریداران هزینه گاز وارداتی از روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به حساب ارز خارجی واریز می‌کنند و سپس گازپروم بانک روسیه این ارز را‌‌‌‌‌‌‌‌ در حساب دوم به روبل تبدیل می‌کند.ماریو درگی، نخست وزیر ایتالیا گفته بود که شرکت‌های اروپایی می‌توانند بدون نقض تحریم‌ها پول گاز روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به ارز ملی بپردازند.وی تأکید کرد: اکثر خریداران گاز روسیه حساب روبلی را‌‌‌‌‌‌‌‌ در گاز پروم بانک باز کرده‌اند. بزرگ‌ترین شرکت واردکننده گاز روسیه در آلمان هم روند پرداخت به روبل را‌‌‌‌‌‌‌‌ آغاز کرده است.منابع آگاه می‌گویند: تاکنون 4 مشتری گاز پول روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ به روبل پرداخت کرده‌اند، اما قرار است، تعدادی از آنها پول خود را‌‌‌‌‌‌‌‌ اواخر این ماه به روبل تسلیم روس‌ها کنند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با اعلام پاکستانی‌ها برای کنار گذاشتن قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور، مجموع تلاش های 36 ساله برای حضور گاز ایران در این کشور رسماً به بن‌بست رسید؛ موضوعی که پیش‌بینی آن در سال‌های گذشته دور از ذهن نبود و امروز دیگر، رنگ واقعیت به خود گرفت.
برای پیشرفت کشور باید به دنبال گزینه متخصص، متعهد و انقلابی باشیم تا کشور را از کورسوی بحران و جوان خارج کند و به میدان پیشرفت و ثبات حداکثری برگرداند.
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :