Daneshenaft logo
جمعه 18 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 7 خرداد ماه 1401 | کد مطلب : 44910
نمایشگاه نفت، تحریم و شرکت‌های خارجی


۴۴ شرکت و نمایندگی شرکت‌های خارجی در شرایطی که تحریم ایران همچنان پابرجاست خود را برای حضور در رویداد بین‌المللی نفت به تهران رساندند.

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی در شرایطی برگزار شد که با وجود کاهش محدودیت‌های کرونایی، محدودیت‌های تحریم‌ همچنان به قوت خود باقی بود. با وجود این سفرای برخی کشورها، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) و شرکت‌های خارجی در ایران حضور یافتند.محمد حامل، دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز (جی‌ئی‌سی‌اف) که سخنران خارجی آیین افتتاح (جمعه، ۲۳ اردیبهشت‌ماه) این رویداد بین‌المللی بود از صنعت انرژی ایران به‌عنوان یکی از بهترین و منعطف‌ترین صنعت‌ها در صحنه بین‌المللی نام برد و گفت: ایران از نخستین کشورهایی بود که حاکمیت بر منابع نفتی خود را پس گرفت و جایگاه برجسته‌ای در دنیای انرژی دارد.

 

چشم‌انداز بلندمدت بازار جهانی گاز

نشست چشم‌انداز بلندمدت بازار جهانی گاز دبیرخانه مجمع کشورهای صادرکننده گاز در افق ۲۰۵۰ در دومین روز نمایشگاه نفت (۲۴ اردیبهشت‌ماه) با حضور دبیرکل مجمع کشورهای صادرکننده گاز و جمعی از مدیران مدیریت امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت برگزار شد.محمد حامل در این نشست با اشاره به اینکه تقاضای جهانی گاز طبیعی از سال ۲۰۱۱ تاکنون ۲۳ درصد افزایش یافته است، تصریح کرد: سرمایه‌گذاری در گاز طبیعی برای ثبات سیستم‌های انرژی جهانی بسیار مهم است، بر اساس چشم‌انداز گاز در افق ۲۰۵۰  صنعت گاز به بیش از ۸ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد.وی افزود: گاز طبیعی سریع‌ترین رشد سوخت هیدروکربوری را در سال‌های اخیر به خود اختصاص داده است و کمتر از ۳.۳ تریلیون دلار در زیرساخت‌های گاز طبیعی سرمایه‌گذاری شد، شبکه‌های گاز طبیعی به کشورها و مناطق جدید گسترش یافته‌اند و بازارهای گاز امروز جهانی‌تر و به‌هم‌پیوسته‌تر از همیشه هستند.

 

کارگاه آموزشی اوپک

رویدادهای بین‌المللی نفت در نمایشگاه به این نشست ختم نشد و در سومین روز نمایشگاه (یکشنبه، ۲۵ اردیبهشت‌ماه) کارگاه علمی و آموزشی اوپک و تحولات بازار جهانی نفت برگزار شد. در این نشست بهروز بیک‌علیزاده، رئیس دپارتمان مطالعات بازار نفت دبیرخانه اوپک به ارائه آخرین تحولات بازار نفت با توجه به نمودارهای مختلف پرداخت و گفت: پیش‌بینی رشد اقتصاد جهانی برای بیشتر کشورها در سال ۲۰۲۲ کاهشی است و طبق پیش‌بینی‌ها رشد اقتصادی روسیه از ۴.۷ درصد به منفی ۶ درصد می‌رسد.وی رشد تقاضا برای نفت را هم کاهنده دانست و درباره عرضه نفت اظهار کرد: عرضه نفت غیراوپک در سال ۲۰۲۲، ۲ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه افزایش خواهد یافت و در حالی که رشد خاصی برای روسیه پیش‌بینی نشده بیشترین رشد تولید از آن آمریکا خواهد بود.افشین جوان، مدیرکل امور اوپک و روابط با مجامع انرژی وزارت نفت و نماینده ملی ایران در اوپک هم در این نشست به بررسی تأثیر تنش روسیه و اوکراین بر بازار نفت پرداخت و گفت: تنش روسیه و اوکراین تأثیر منفی بر رشد اقتصاد جهان و نرخ تورم جهانی خواهد داشت.ماهد الصایغ، کارشناس ارشد روابط عمومی دبیرخانه اوپک نیز در این کارگاه بیان کرد: امضای توافق‌نامه همکاری اوپک در ۱۰ دسامبر ۲۰۱۶ یکی از برجسته‌ترین اقدام‌های این سازمان در سال‌های اخیر بوده و اوپک همواره برای ایجاد فضای همکاری و گفت‌وگوی بین‌المللی پیش‌قدم بوده است.وی اظهار کرد: ارائه سیاست‌های کنونی سازمان از سال ۲۰۱۶ سبب ایجاد همکاری بیشتر بین اعضا، ایجاد ثبات در بازار و حفظ منافع همه ذی‌نفعان از جمله تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، همچنین سرمایه‌گذاران بوده است.

 

نگاه به روندهای ژئوپلیتیک در گاز و ال‌ان‌جی

نشست تخصصی نگاهی به روندهای ژئوپلیتیک در بخش گاز و ال‌ان‌جی هم دیگر نشست برگزارشده در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی بود که در دومین روز نمایشگاه برگزار شد. کارالوس باربرین، کارشناس اسپانیایی حوزه انرژی در این نشست بیان کرد: ایران با توجه به ذخایر گاز و امکانات و توانمندی‌های فنی و تخصصی در مقایسه با بسیاری از کشورها موقعیت و سرعت مناسب‌تری برای تأمین ال‌ان‌جی جهان به‌ویژه اروپا دارد و هم‌اکنون نیز با توجه به وضع اضطراری ایجادشده در جهان، می‌تواند نقشی بسزایی در تأمین گاز و ال‌ان‌جی جهان ایفا کند.

 

و اما...

صنعت نفت ایران همواره دارای جذابیت‌های بین‌المللی برای سرمایه‌گذاران جهان است،. بدون تردید اگر تحریم‌ها برداشته شود حضور شرکت‌های خارجی در صنعت و  نمایشگاه نفت به همان اندازه شرکت‌های ایران پررنگ خواهد بود. صنعت نفت ایران قابلیت بالایی برای جذب سرمایه‌گذاری دارد. جواد اوجی، وزیر نفت در آیین افتتاح نمایشگاه نفت گفت: «با توجه به نیاز سنگین صنعت نفت به سرمایه‌گذاری، از همه سرمایه‌گذاران استقبال می‌کنیم. سرمایه‌گذاران خوب می‌دانند که با توجه به بحران انرژی، سرمایه‌گذاری در این بخش چقدر سودآور خواهد بود.»

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با اعلام پاکستانی‌ها برای کنار گذاشتن قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور، مجموع تلاش های 36 ساله برای حضور گاز ایران در این کشور رسماً به بن‌بست رسید؛ موضوعی که پیش‌بینی آن در سال‌های گذشته دور از ذهن نبود و امروز دیگر، رنگ واقعیت به خود گرفت.
برای پیشرفت کشور باید به دنبال گزینه متخصص، متعهد و انقلابی باشیم تا کشور را از کورسوی بحران و جوان خارج کند و به میدان پیشرفت و ثبات حداکثری برگرداند.
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :