Daneshenaft logo
جمعه 18 آذر ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
صفحه پرینت ارسال به دوستان
شنبه 29 مرداد ماه 1401 | کد مطلب : 45021
رویکردهای اقتصادی پدافند غیرعامل در صنایع
عبدالرضا غلامی، پژوهشگر و کارشناس صنعت پتروشیمی/ تولید دانش فنی و ساخت سایت‌های صنعتی: امروزه، تعریف قدرت در جهان فقط از جنبه توانمندی‌های نظامی نبوده و قدرت اقتصادی نیز که عمدتا از افزایش تولید ناخالص ملی ایجاد می‌شود و به نوعی از پیشرفت علمی کشورها متبلور می‌شود نیز مطرح می‌شود.

 رشد اقتصادی یک کشور، زمانی رخ می‌دهد که افراد آن بتوانند در زمینه‌های مختلف کاری و اقتصادی دارای تخصص باشند که این امر با آموختن و به‌کارگیری علم و فناوری میسر می‌شود. استفاده مفید و موثر از علم و فناوری، نقش بسیار مهمی در بهبود امنیت جهانی ایفا می‌کند. هم‌اکنون این دیدگاه وجود دارد که منابع اقتدار ملی تغییر یافته و مهم‌ترین ویژگی قرن اخیر، ظهور جوامعی است که با علم و فناوری سازماندهی شده‌ و علم به عنوان مهم‌ترین زیرساخت برای اقتدار ملی آنان به حساب می‌آید.

علم و فناوری به عنوان قدرت نرم موثر هر کشور به کار گرفته می‌شود و می‌توان از آن به عنوان وسیله‌ای در جهت نیل به اهداف و منافع ملی بهره جست. از راه همکاری‌های علم و فناوری امکان تشکیل ائتلاف‌های منطقه‌ای و جهانی بر اثر ایجاد منافع مشترک، وجود دارد. علم و فناوری، نقش بسیار موثری در حفظ و ارتقای امنیت ملی دارد. امنیت ملی، تاثیر زیادی بر تحولات تکنولوژیکی در منطقه داشته و دستاوردهای نوین علمی، کیفیت امنیت ملی را بهبود می‌بخشند. پیشرفت‌های علمی موجب شکوفایی اقتصاد و افزایش رفاه مردم شده و در نتیجه ثبات سیاسی و اجتماعی کشور افزایش می‌یابد و این ثبات تا حد زیادی باعث ارتقای امنیت ملی می‌شود. در نتیجه می توان اذعان داشت توسعه علمی می‌تواند به عنوان معیاری برای اقتدار ملی در نظر گرفته شود. در این راستا، نقش دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و سایر مراکز علمی و حتی صنایع و برقراری ارتباط دوسویه بین مراکز علم و فناوری با مراکز صنعتی بسیار بااهمیت است.

نتیجه این تعامل می‌تواند به طراحی فرایندها و ساخت سایت‌های صنعتی متناسب با تهدیدات متصوره منجر شده و کشور را از وابستگی به دانش فنی برخی صنایع نظیر پتروشیمی‌ها مخصوصا در شرایط تحریمی به خارج بی‌نیاز نماید. این دستاورد از نگاه پدافند غیرعامل در مراکز صنعتی بسیار بازدارنده بوده و امنیت کشور را ارتقا می‌دهد.

 

سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع پایین دستی

طی سالهای گذشته سیاست دولت‌ها توسعه صنایع بالادستی بوده و به صنایع پایین دستی پتروشیمی توجه کافی نشده است.محصولات پتروشیمی طیف وسیعی از نیازمندیهای جوامع را تامین می‌کند و وابستگی سایر صنایع به آنها بر اهمیت محصولات پتروشیمی می‌افزاید. کافی است توجه شود که تولید محصولات کشاورزی، تولید پارچه وپوشاک، ساخت مسکن، تولید مواد شوینده و پاک کننده و تولید داروهای مختلف بدون استفاده از محصولات پتروشیمی هرگز پاسخگوی نیازهای رو به افزایش جمعیت جهان نمی‌باشد و مطمئنا بدون آنها زندگی بشر در ابعاد گوناگون، به‌کلی مختل خواهد شد. ازجمله مزیت‌های توسعه صنایع پایین‌دستی پتروشیمی را می توان سرمایه‌گذاری کمتر، ارزش افزوده بالاتر، اشتغال‌زایی بیشتر، تنوع بیشتر محصولات و مخاطرات کمتر نسبت به صنایع بالادستی پتروشیمی برشمرد. صنایع پتروشیمی از جمله صنایع مادر تلقی می‌شود و توسعه اقتصادی کشور را در زمینه‌های مختلف صنعتی و کشاورزی فراهم می‌آورد.

از صنایع پائین‌دستی پتروشیمی می‌توان به صنایع پلاستیک، رنگ و رزین، الیاف مصنوعی، چسب، مواد نساجی، روغن‌های صنعتی و موتور، سموم سنتزی، پودرهای قالب گیری وشوینده‌های بهداشتی اشاره نمود. هر اندازه‌ تکنولوژی ‌تولید و فرآوری ‌پیچیده‌تر بوده و ماده ‌تولیدی ‌‌به مرحله ‌‌نهای  بازارمصرفی ‌‌نزدیکتر باشد،‌ ارزش ‌افزوده بیشتری را به دنبال‌ دارد.

امروزه کشورهای مختلف جهان براساس موقعیت و امکانات خود، از جمله دستیابی به دانش فنی، مواد اولیه و منابع نفت و گاز ارزان، در زمینه‌های خاصی از پتروشیمی از جمله تولید محصولات پایین‌دستی سرمایه‌گذاری می‌کنند. تامین نیازهای بازار داخلی، کاهش وابستگی به خارج و عدم نیاز به خروج ارز، وابسته کردن بازارهای جهانی با توجه به رشد فزاینده نیازهای جوامع بشری، ایجاد رونق اقتصادی با سرمایه‌گذاری کم و ارزش افزوده بالا و اشتغال‌زایی قابل توجه به نسبت صنایع بالادستی ره‌آورد توسعه صنایع پایین‌دستی است. سرمایه‌گذاری در بخش صنایع پایین‌دستی با عنایت به موضوعات پیش‌گفته امنیت داخلی و خارجی را ارتقا داده و بازدارندگی ایجاد می‌کند و این امر دقیقا تحقق پدافند غیرعامل است.

 

ساخت داخل

ضرورت توجه به توان علمی، پژوهشی و مهارتی داخل کشور از مهمترین سیاستهایی است که متولیان امرمیبایست اتخاذ نموده و مهمتر از آن راهبری این سیاست تا حصول نتایج قابل قبول است. وجود منابع ارزشمند درون کشور بالاخص نیروی انسانی خلاق و مبتکر، تحقق امر تولید و ساخت داخل را تسهیل کردهاست. فراهم سازی شرایط توسعه ساخت داخل مجموعهای از مزیتها که سلسلهوار به یکدیگر اتصال دارد را برای کشور به ارمغان میآورد.

اعتماد به کارشناسان، متخصصان و فعالان این حوزه، زمینه ورود نخبگان و جوانان تحصیل کرده در قالب شرکتهای دانش بنیان را به عرصه ساخت داخل هموار نموده و به نوبه خود از خروج آن دسته از جوانانی که صرفاً جهت اشتغال یا فعالیتهای اقتصادی از کشور خارج میشوند پیشگیری میکند.

علاوه برآن رونق اقتصادی قابل توجهی ایجاد کرده و برای افراد و اقشاری از جامعه که در این حوزه فعالیت میکنند چه بصورت مستقیم و چه غیرمستقیم تولید ثروت مینماید.

اشتغال که اگر نگوئیم بزرگترین معضل جامعه امروزی است اما یکی از نقاط آسیب پذیر کشور میباشد را بهبود میبخشد.

از سوی دیگر، تحقق جهش تولید در گرو ساخت و تولید داخل است و استمرار سیاست حمایت از سازندگان مسیر را برای اقدامات بزرگتر در زمینه ساخت تجهیزات پیچیده در داخل فراهم میکند.

از دیگر مزایای ساخت داخل پایداری تولید در همه بخشهای تولیدی است. تشریفات ثبت سفارش، ساخت، انتقال تجهیزات، قطعات و انتقال ارز خود از مشکلات عمده صنایع است. خرید از خارج علاوه بر زمان بر بودن در شرایط تحریمی بسیار پر هزینه بوده و قطعات و تجهیزات با قیمت گزافی وارد کشور میشود. گاهی اوقات صنایع به علت نداشتن قطعات و زمان بر بودن تامین آنها از منابع خارجی، متوقف شده و زیان قابل توجهی را تحمل و معالاسف به صنایع پائین دستشان تسری می دهند. گاهی حتی مجبور می شوند هزینه خرید و نگهداری تجهیزاتی را بپردازند که به جهت اطمینان از عدم توقف خط تولیدشان تامین می کنند و ماهها و سالها علاوهبر خواب سرمایهشان هزینههای گزافی میپردازند.

و صد البته وجود سازنده داخل و سرعت امکان تامین تجهیزات، این هزینهها را کاهش میدهد.

تامین ارز مورد نیاز کشور برای کالاهای اساسی همواره یکی از دغدغههای مسئولین امر طی سالهای گذشته بوده است. ساخت داخل علاوه بر اینکه مانع خروج ارز میشود و مددی است برای دولتها در تامین کالاهای اساسی و عمومی مورد نیاز مردم بلکه با توسعه آن حتی میتواند برای کشور ارزآوری هم به همراه داشته باشد. بر کسی پوشیده نیست کشورهای منطقه به لحاظ قرار گرفتن در مسیر توسعه، نیازهایی دارند که سازندگان ایرانی توان تامین آنها را دارند.

پازل ساخت داخل اساسی ترین نقش را در تحقق اقتصاد مقاومتی ایفا میکند. نقشی که صرفنظر کردن از آن، اقتصاد مقاومتی را امری غیرممکن میسازد. یقیناً اجرای سیاست اقتصاد مقاومتی دامنه تاب آوری را افزایش و آسیب پذیری را کاهش می دهد. البته هر دو موضوع از مفاهیمی هستند که برای هر کشور تولید قدرت میکند و وابستگی را به بیرون از مرزها به حداقل میزان خود میرساند و نتیجه آن افزایش قدرت چانه زنی و بازیگردانی در عرصه بین الملل است.

بعد دیگری که تحقق، راهبری و توسعه ساخت داخل را حائز اهمیت میکند توسعه سایر کسب و کارهای مرتبط در پائیندست این بخش و حتی بخشهای غیر مرتبط نظیر فعالیتهای خدماتی و .... است که رونق کسب و کارهای دیگر را در پیدارد؛ چه مجموعههای سازنده و رفع نیازمندیهای آنان و چه کارکنان آنان به دلیل ارتقای سطح در آمد و افزایش توان خرید در جامعه.

بنابراین سیاست ساخت داخل به عنوان راهبردی اساسی میبایست در کشور اجرائی شود تا علاوه بر مطالب پیش گفته از حیث پدافند غیرعامل بازدارندگی ایجاد کرده و امنیت ملی را ارتقا دهد.    

توجه به این نکته بسیار ضروری است که مسئولین میبایست با سیاستگذاری صحیح در تحقق این مهم وظایف حاکمیتی خود را به انجام برسانند. از اهم آن وظایف مدیریت یکپارچه نیازمندی صنایع می باشد.

تعریف نیاز صنایع مختلف کشور در فضایی واحد، عامل تجمیع نیازها میشود که میبایست با بکارگیری کارشناسانی خبره و ایجاد زیرساخت لازم و تعریف کدینگ یکسان، قطعات و تجهیزات کدگزاری شوند تا سازندگان به لحاظ ارزیابی بازار فروش و تیراژ و تعداد مورد نیاز و توجیه اقتصادی تولید هر قطعه و تجهیز بتوانند فعالیت نمایند.

طراحی و پیاده سازی محیط پیش گفته علاوه بر تجمیع نیازهای صاحبان صنایع میتواند یک بانک اطلاعاتی از سازندگان را نیز دربرداشته و تسهیل کنندهای باشد هم برای سازندگان در برآورد نیاز صنایع و هم برای صنایع در دسترسی به سازندگان.

از وظایف دیگر حاکمیت وضع قوانین حمایتی و نظارت بر تسری و اجرای قوانین و دستورالعملها در واحدهای صنعتی است. البته شایان ذکر است سازندگان نیز میبایست درخصوص تواناییهای خود از حیث توان تامین، کیفیت، راندمان و ....... با انجام تست‌های آزمایشگاهی و سایر اقدامات مرتبط به صاحبان صنایع اطمینان ببخشند.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
با اعلام پاکستانی‌ها برای کنار گذاشتن قرارداد صادرات گاز ایران به این کشور، مجموع تلاش های 36 ساله برای حضور گاز ایران در این کشور رسماً به بن‌بست رسید؛ موضوعی که پیش‌بینی آن در سال‌های گذشته دور از ذهن نبود و امروز دیگر، رنگ واقعیت به خود گرفت.
برای پیشرفت کشور باید به دنبال گزینه متخصص، متعهد و انقلابی باشیم تا کشور را از کورسوی بحران و جوان خارج کند و به میدان پیشرفت و ثبات حداکثری برگرداند.
قطر اکنون بزرگ‌ترین صادرکننده ال‌ان‌جی جهان به‌شمار می‌رود و از آنجا که قاره سبز به‌دنبال جایگزین‌هایی برای عرضه گاز روسیه است، پروژه توسعه میدان شمالی این موقعیت را تحکیم و تثبیت می‌کند و به تضمین عرضه بلندمدت گاز به اروپا یاری می‌رساند.

يادداشت
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
محمدجواد قبادبیگی/ همانطور که اهالی صنعت به این امر مهم و حیاتی واقفند یکی از کارکردها و مولفه‌های تحولی در توسعه صنعت پتروشیمی تامین و تسهیل در دستیابی به خوراک مورد نیاز است.
با نگاه عمیق و مقایسه‌ای بین پنج دسته از اَبرداده‌ها یا مگاترندهای ما بین ظرفیت تولید محصولات پایه پتروشیمی در ایران و کشورهای عربستان، چین، امریکا و کل جهان به برداشت‌های زیر می‌رسیم:
مجید عمیدپور، رئیس پژوهشگاه نیرو/ پژوهشگاه نیرو نقشه راه توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر را تدوین کرده است و این پژوهشگاه در بخش بهره‌وری و انرژی‌های تجدیدپذیر فعالیت‌های زیادی در این سال‌ها انجام داده است.
مجید شاکری، اقتصاددان/ طرف‌های ثالث خارجی در از بین رفتن ثبات و امنیت ایران خصوصا با در نظر گرفتن تحولات سیاسی منطقه تا حد زیادی ذی‌نفع هستند و تلاش می‌کنند این زخم خوب نشود.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :