Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
چهارشنبه 2 آذر ماه 1401 | کد مطلب : 45171
بررسی «مدیریت کربن» در صنعت پتروشیمی


در سومین روز از بیستمین نمایشگاه بین‌المللی محیط زیست، پنل تخصصی «مدیریت کربن» در غرفه شركت صنایع پتروشیمی خلیج فارس برگزار شد.

 

تلاش کشورها برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای

به گزارش روابط عمومی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس، عضو هیأت علمی دانشگاه صنعتی شریف در این پنل گفت: انتشار گازهای گلخانه‌ای منجر به بروز پدیده تغییر اقلیم در سطح کره‌زمین شده است و مقابله با تغییر اقلیم از لازمه‌های توسعه اقتصادی در سطح جهان محسوب می‌شود.

حسین خواجه‌پور افزود: برای مقابله با تغییر اقلیم، سیاست‌های مختلفی پیش‌بینی شده تا بتوانند انتشار گازهای مخرب از سوی صنایع مختلف کشورها را کاهش دهد از جمله  قراردادن اهداف خالص انتشارات صفر برای کشورهای مختلف که این موضوع منجر به تحمیل هزینه‌هایی در کشورهای مخلتف می‌شود و کشورها برای جبران این هزینه‌ها، سعی می‌کنند که بهینه‌ترین راه برای کاهش انتشارات را بدست آورند.

وی ادامه داد: کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌تواند از طریق کاهش مصرف سوخت‌های فسیلی محقق شود به همین منظور باید کشورها برنامه خودشان را برای حذف این سوخت‌ها از سبد انرژی‌شان مشخص کنند.

خواجه پور تصریح کرد: گام بعدی، کاهش ردپای کربن در محصولات تولیدی جهان است؛ این موضوع به واسطه تجارت کربن از کشورهای در حال توسعه و به توسعه یافته می‌شود.

وی با اشاره به اینکه اتحادیه اروپا و ایالات متحده، مکانیزم مالیات کربن بر واردات محصولات صنایع انرژی در نظر گرفته، گفت: صنایع پتروشیمی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، مجبور به منطبق شدن با این سازوکارهای مالیاتی جهانی هستند.

 

پتروشیمی‌ها روی انرژی‌های تجدید پذیر و پاک سرمایه‌گذاری کنند

 ماندانا مقصودی کارشناس ارشد مکانیزم های کنوانسیون آب و هوا هم در پنل تخصصي مديريت كربن گفت:در حال حاضر صندوق اقلیم سبز سازمان محیط زیست بر روی پروژه‌های کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای، سازگاری با تغییر اقلیم، سرمایه‌گذاری انجام می‌دهد.

وی با اشاره به اینکه آلودگی هوا یکی از چالش‌های مهم شهرهاست، بیان کرد: موضوع تأمین الکتریسیته در بخش حمل و نقل الکتریکی حائز اهمیت است و باید نوع الکتریسیته از انرژی های تجدیدپذیر و انرژی های پاک تامین شود.

وی افزود: بهتر است پتروشیمی‌ها و صنایع، برای جبران انتشارات گازهای گلخانه‌ای با سرمایه‌گذاری بر انرژی‌های تجدید پذیر، پاک، سازگار با تغییراقلیم برای بهبود محیط زیست در آینده کمک کنند.

 

ردپای کربن در تولید پلی پروپیلن تا ۱۱ برابر می‌تواند کاهش یابد

علی اصغر بازگیر مدیر روابط سهامداری، مقررات و حاکمیت شرکتی هلدينگ خليج فارس درباره اهمیت مدیریت کربن در حوزه حاکمیت شرکتی گفت: بسیاری از مطالعات و اقدامات شرکت‌های بزرگ جهت اداره بهتر سازمان‌ها، در سیستم حاکمیت شرکتی آنها نمود پیدا کرده است.

مدیر روابط سهامداری، مقررات و حاکمیت شرکتی شركت صنايع پتروشيمي خليج فارس افزود: شیوه حکمرانی برای ایجاد بستر اجتماعی و محیط زیستی مناسب، موجب اتصال مدیریت کربن به بخش حاکمیت شرکتی شده است.

بازگير ادامه داد: پایش و کنترل انتشار گازهای گلخانه‌ای، آموزش و توانمندسازی مدیریت کربن، اندازه‌گیری و تعیین میزان انتشار، برنامه کاهش انتشار، تجارت کربن و گزارش مدیریت کربن در موضوعات مهم حاکمیت شرکتی مانند شفافیت و افشاء اطلاعات رعایت حقوق ذینفعان مسئولیت‌های اجتماعی در هیأت مدیره قابل بررسی و سیاستگذاری و اقدام هستند.

وي در ادامه به ارائه برخی تجربیات منتخب موسسه ICTS شرکت پتروشیمیBASF در توسعه حاکمیت کربن در صنعت پتروشیمی پرداخت و گفت: صنایع پتروشیمی تمرکز اصلی بسیاری از سازمان‌های بین‌المللی محیط زیستی است. بر اساس مطالعاتICTS برای تولید پلیپروپیلن از روش‌های مختلف، ردپای کربن حتی می‌تواند تا ۱۱ برابر کاهش یابد.

وی خاطر نشان کرد: موسسه  BASFبنیانگذار یک ابتکار جدید برای اتحاد بین ۳۷ بازیگر بزرگ صنعت شیمیایی برای کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای در زنجیره ارزش صنعت در زنجیره صنعت شیمیایی شده است و مدل‌های جدید و تکامل یافته تجارت کربن علاوه بر ETS، توسط این شرکت انگیزه و جذابیت بیشتری برای کاهش گازهای گلخانه‌ای ایجاد کرده است.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :