Daneshenaft logo
پنجشنبه 20 بهمن ماه 1401 | ثبت نام | ورود | کاربر مهمان 
Print Send to Friends
شنبه 16 مهر ماه 1401 | کد مطلب : 45100
تقاضا و مصرف انرژی در کشور بیشتر از تولید است؛ ضرورت مراقبت و پیشگیری از حمله‌های سایبری
هشدار گازی


عدم اجرای پروژه‌‌های مربوط به مدیریت مصرف و بی‌توجهی به موضوعاتی چون هدرروی و فرهنگ‌سازی، زنگ‌های خطر را به صدا در آورده است.

در این میان شرکت بهینه‌سازی مصرف سوخت و شرکت ملی گاز در کاهش مصرف نقش کلیدی ایفا می‌کنند اما به نظر می‌رسد در اجرای طرح های کاهش مصرف کم‌توفیق بوده و این موضوع وضعیت مصرف انرژی در کشور را به سمت شرایط بحرانی سوق داده است تا جایی که اکنون تقاضا و مصرف انرژی در کشور بیشتر از تولید است و این یعنی زنگ خطر و هشدار گازی. در این میان، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران به عنوان متولی صنعت گاز کشور نیز با تأکید بر ضرورت مراقبت و پیشگیری از حمله‌های سایبری، اعلام کرد: تقاضا و مصرف انرژی در کشور بیشتر از تولید است و مدیریت مصرف به‌ویژه در فصل سرد سال اهمیت زیادی دارد. مجید چگنی در نشست هیئت‌مدیره این شرکت که به میزبانی شرکت انتقال گاز ایران برگزار شد، گفت: شرط تأمین پایدار گاز برای بخش‌های مختلف کشور و مردم این است که شرکت انتقال گاز ایران مأموریت خود را که انتقال پاک، ایمن، پایدار و بهره‌ور گاز طبیعی است، به‌درستی انجام دهد. وی با بیان اینکه تقاضا و مصرف انرژی بالاتر از تولید است و در این مقطع، مدیریت مقدار مصرف در همه بخش‌ها اهمیت بالایی دارد، گفت: اکنون باید تلاش کنیم با بهره‌گیری از فناوری‌های نو و اجرای پروژه‌های بهینه‌سازی، گام‌های مؤثری برای افزایش بازده انتقال گاز و خدمت بیشتر به کشور برداشته شود. معاون وزیر نفت در امور گاز جایگاه شرکت انتقال گاز ایران در کشور را بسیار حساس و مهم دانست و ادامه داد: با توجه به ورود به فصل سرد سال، پایداری شبکه انتقال و گازرسانی به هموطنان اهمیت بیشتری می‌یابد، تا حدی که می‌توان گفت تأمین گاز کشور، به شرکت انتقال گاز بستگی دارد. چگنی همچنین با بیان اینکه خدمت در شرکت انتقال گاز ایران، حلقه نخست کار خیر و بی‌واسطه به مردم کشور است، افزود: انتقال پایدار گاز به‌صورت مستقیم با اقتصاد کشور، رفاه جامعه و مردم سروکار دارد که بسیار قابل توجه است، ضمن آنکه در مناطق عملیاتی انتقال گاز، کارکنانی متعهد و دلسوز مشغول فعالیت هستند که به‌صورت شبانه‌روزی با کمترین ادعا و بیشترین تلاش برای دستیابی به فناوری‌های روز، برای خدمت‌رسانی به مردم تلاش می‌کنند، زیرا بر این باورند که رشد و تعالی کشور از مسیر شناسایی، درک و به‌کارگیری دانش و فناوری روز میسر می‌شود. وی با تأکید بر اینکه تأمین انرژی کشور باید دغدغه نخست این مجموعه (شرکت انتقال گاز ایران) باشد، گفت: با توجه به تهدیدهای موجود، باید برنامه‌های پیشگیرانه و مراقبتی برای جلوگیری از حمله‌های سایبری و آسیب رساندن به شبکه خطوط انتقال گاز در نظر گرفته شود.

به هر تقدیر، مجموع اقدامات دولت در طرح‌های مدیریت مصرف، نشان از بی توجهی به طرح‌های بهینه سازی دارد. این در حالی است که ذی نفع نهایی کاهش مصرف، دولت است اما عدم سرمایه گذاری در طرح های بهینه سازی، نداشتن تعامل با انجمن‌های فعال و نداشتن عزم جدی برای ایجاد بستری به منظور اجرای این قوانین هیچ تحولی در مدیریت مصرف ایجاد نخواهد شد کما اینکه مجموع اقدامات دولت نشان از بی‌توجهی به مدیریت مصرف دارد. متاسفانه مجریان دستگاه‌های دولت از طرح‌های کارشناسی بخش خصوصی استقبال نمی‌کنند و تنها در زمان بحران به صورت ناقص از نظرات این بخش استفاده می‌کنند. بی‌گمان عملکرد وزارت نفت و نیرو در مدیریت مصرف و جلوگیری از رشد بی‌رویه مصرف، گواه بر موثر بودن یا نبودن فعالیت آن‌ها دارد. متاسفانه به دلیل تصمیم گیری‌های غلط سرمایه‌های کشور قربانی اتلاف انرژی شده است، در حالی که می‌توان این چالش‌ها را تبدیل به فرصت کرد. مصرف گاز در کشور لجام گسیخته است و این مصرف‌گرایی می‌تواند در لوای سیستم‌های کاهنده مدیریت شود. امروز بهینه‌سازی مصرف انرژی شغل بسیار معتبری است که شرکت‌ها باید به آن توجه کنند، اما به دلیل عدم حمایت دولت اقدام مثبتی را شاهد نیستیم.

آخرین مطالب نفتی در کانال رسمی نشریه دانش نفت در تلگرام
فرم ثبت نظر
نام
آدرس ايميل
متن نظر *
متن کنترلی را وارد کنيد *

در اين بخش نظری ثبت نشده است.

اخبار ويژه
سیزدهمین همایش بین‌المللی صنعت پتروشیمی ایران که امروز و فردا با حضور ٣٨٥ شرکت داخلی و ٧٦ شرکت خارجی در مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار می‌شود، ٦ نشست تخصصی و یک نمایشگاه جانبی هم خواهد داشت.
در گرمای کشنده دریای کارائیب کارگرانی در لباس غواصی با دستان خود مشغول پاک کردن نفت خام از بدنه کاسپین گالاکسی هستند؛ نفتکشی که آنقدر کثیف است که اجازه ورود به آبهای بین المللی را ندارد.

يادداشت روز
یکی از شاخص‌های پیشرفت در دنیا، توزیع انرژی در یک کشور است. ایران هم به‌واسطه وجود ذخایر بسیار غنی در منطقه پارس جنوبی و دیگر مناطق، یکی از کشورهای غنی از نظر انرژی گاز است که سبب شده در این زمینه اقدام‌های بزرگی انجام شود.
صنعت پتروشیمی در سال‌های گذشته در کنار ساخت مجتمع‌های تولیدی و اجرای پروژه‌های بزرگ، فعالیت‌های مهم زیادی در راستای توسعه مناطق بومی نیز انجام داده است.
گاز سال‌هاست که در مسلخ تصمیمات سیاسی و شتاب‌زده گرفتار شده است. ضریب نفوذ شبکه گازرسانی به روستاها بیش از 84 درصد و این ضریب در شهرها بالای 98 درصد است و در مجموع بیش از ۹۵ درصد کل جمعیت کل کشور از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند هستند.

يادداشت
در دولت سیزدهم ارزش مجوز معتبر سرمایه‌گذاری خارجی معادل 5 میلیارد دلار، یعنی بیش از 3 برابر اوج اجرای برجام و بیش از 2 برابر سال آخر دولت دوازدهم شده است.
جلال میرزایی، نماینده سابق مجلس/ در 1.5 سال گذشته راجع به این موضوع و ظرفیت‌ها و اینکه میزان مصرف انرژی به چه سمت و سویی می‌رود، صحبتی به میان نیامد و بعد از 1.5 سال شعار و مسکوت ماندن ماجرا؛ اکنون به طور تلویحی از ناهمترازی صحبت می‌کنند و حتی برخی واردات بنزین را توجیه هم می‌کنند.
بررسی آمار و ارقام خزانه‌د‌اری کل کشور نشان می‌دهد میزان وصولی درآمدهای در 9 ماهه سال 1401 نسبت به دوره مشابه سال گذشته 63 درصد افزایش یافته و از 563 هزار میلیارد تومان به 917 هزار میلیارد تومان رسیده است.
1- اعداد و ارقام موجود در این صفحه در واقع شکسته شده و تقسیم‌بندی شده­ اعداد صفحه 15 کتاب می‌باشد که تحلیل بسیار عمیق و مبسوطی پیرامون آنها ارائه شد. بنابراین از تکرار آن موارد در اینجا حتی‌الامکان خودداری می‌شود.
دو برابر سهم جمعیتی گاز گلخانه‌ای تولید می‌کنیم و ایران پس از کشورهای چین، آمریکا، هند، روسیه و ژاپن در رتبه ششم انتشار دی اکسیدکربن در جهان قرار دارد.
گفتمان
عضو هیئت مدیره انجمن قیرسازان ایران گفت: از سال 98 تا کنون ترکیه واردات قیر از ایران را به دلایلی نامعلوم ممنوع کرده است و ما بازار 300 میلیون دلاری شمال غرب کشور را از دست داده‌ایم ولی دولت برای حل این مشکل هیچ اقدامی نمی‌کند.
طرح‌های پیشران در چهار زنجیره پروپیلن، متانول، اتیلن و بنزن تعریف شده‌اند که شامل 31 طرح است. در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها 70 درصد واردات کشور کاهش می‌یابد. حجم سرمایه‌گذاری این طرح‌ها از 50 میلیون دلار تا 250 میلیون دلار هستنند. از این رو این طرح‌ها به گونه‌ای هستند که با صرف حجم سرمایه‌گذاری پایین، محصولات با ارزش افزوده بالا تولید می‌کنند.
پس از پذیرش قطعنامه و پایان جنگ تحمیلی، در سفری که مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی به‌عنوان جانشین فرمانده کل قوا به اتفاق وزیر نفت و جمعی از مدیران ارشد نفتی و نظامی به منطقه داشتند...
پژوهشگاه صنعت نفت با توجه به اشرافی که به همه دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی و شرکت‌های مهندسی داخلی دارد، تنها ارائه‌دهنده دانش فنی در کشور است.
شرکت لوله‌سازی اهواز در سال‌های ۹۸ و ۹۹ به صورت مستمر و با جدیت تمام در حال تولید لوله‌های فولادی ۴۲ اینچ سرویس ترش پروژه گوره به جاسک است.

صفحه نخست

|

اخبار نفت

|

گفتمان

|

مقالات

|

ياداشت روز

|

يادداشت اول

|

مزايده و مناقصه

|

گالري تصاوير

|

درج آگهي

|

سايتهاي مرتبط

|

آرشيو PDF

|

درباره ما

|

تماس با ما

© Copyright 2011 daneshenaft.ir All Rights Reserved. Powered by : HomaNic.com | Developed by :