logo
1402/09/18
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

قرارداد 27 ساله قطر - فرانسه برای صادرات گاز

قرارداد 27 ساله قطر - فرانسه برای صادرات گاز

به گزارش خبرگزاری فرانسه، شرکت دولتی "انرژی قطر" در بیانیه‌ای اعلام کرد روز چهارشنبه، دو قرارداد برای صادرات گاز به فرانسه به مدت 27 سال امضا شد. این قراردادها از سال 2026 شروع می‌شوند و شامل گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) خواهند بود.


این اقدام فرانسه در چارچوب تلاش‌های این کشور اروپایی برای تنوع بخشیدن به منابع انرژی خود است.


بر اساس این بیانیه، قرارداد دو شرکت  «انرژی قطر» و «توتال انرژی» برای صادرات سالانه 3.5 میلیون تن گاز طبیعی مایع هستند.


قطر بیشتر گاز تولیدی خودد را به مایع (ال‌ان‌جی) تبدیل و سپس به وسیله کشتی‌های ویژه به کشورهای مختلف صادر می‌کند. گاز به هنگام ورود به این کشورها در پایانه‌هایی در ساحل از مایع دوباره به گاز تبدیل می‌شود. این شیوه، وابستگی صادرات گاز قطر به خطوط لوله را از بین برده و امکان صادرات به کشورهای دور و نزدیک را فراهم می‌کند. گاز مایع شده نسبت به گاز عادی، گران‌تر و نیازمند فرآیند مایع‌سازی در مبدا و بازگشت به گاز در مقصد است.


در قرارداد جدید قرار است گاز مایع شده قطر به وسیله کشتی به پایانه Fos Cavaux در جنوب فرانسه ارسال شود.


این بیانیه تایید کرد روند صادرات گاز «ازسال 2026 و برای یک دوره 27 ساله آغاز می‌شود.»


قطر برای صادرات گاز به فرانسه از منابع گازی میدان "شمال / پارس جنوبی" استفاده می‌کند. بزرگترین میدان گازی جهان میان ایران و قطر مشترک است. این میدان از سوی ایران "پارس جنوبی" و از سوی قطر «شمال» نامیده می شود. میدان در خلیج فارس و در دو سوی خط مرزی دو کشور قرار دارد. 


ایران و قطر همزمان در دو سوی شمالی و جنوبی این میدان دریایی درحال برداشت گاز هستند. ذخایر گازی این میدان مشترک به 50 هزار میلیارد متر مکعب می‌رسد.


سعد الکعبی مدیرعامل شرکت انرژی قطر گفت: امضای این دو قرارداد جدید با شریک مان توتال انرژی، تاکیدی بر تعهد مستمر ما به بازارهای اروپایی و به ویژه به بازار فرانسه و همچنین مشارکت در تامین امنیت انرژی فرانسه است."


وی افزود: تعهد ما برای تضمین عرضه انرژی به اروپا و سایر نقاط جهان، مداوم و قابل اعتماد است. این موضوع مستند به سرمایه گذاری های بزرگ ما در کل زنجیره صنعت گاز است.


توتال فرانسه نه تنها خریدار گاز قطر است بلکه در طرح‌های افزایش تولید گاز این کشور نیز مشارکت دارد.


شرکت فرانسوی توتال انرژی در پروژه های افزایش برداشت قطر و تبدیل گاز به مایع (ال‌ان‌جی) در بخش شرقی میدان شمال سهم  6.25 درصدی و در بخش جنوبی این میدان هم سهم 9.375 درصدی دارد.


قطر در کنار آمریکا، استرالیا و روسیه یکی از بزرگترین تولیدکنندگان گاز طبیعی مایع (ال‌ان‌جی) در جهان است.


شرکت انرژی قطر تخمین می زند میدان شمال / پارس جنوبی حدود 10 درصد از ذخایر گاز طبیعی جهان را در خود جای داده است.


در چارچوب برنامه قطر برای افزایش برداشت از میدان گازی "شمال / پارس جنوبی" این کشور قرار است تا سال 2027 تولید گاز طبیعی مایع خود را 60 درصد افزایش و به 126 میلیون تن در سال برساند. این طرح افزایش برداشت گاز از میدان شمال / پارس جنوبی در ماه جاری میلادی آغاز شد.


به نوشته الجزیره، با این طرح، تولید گاز طبیعی مایع شده (ال‌ان‌جی) قطر از 77 میلیون تن سالانه فعلی به 110 میلیون تن سالانه تا سال 2026 می‌رسد. این میزان معادل افزایش 43 درصدی است.


 طرح افزایش تولید گاز قطر با مشارکت شرکت‌های غربی شل ( انگلیسی هلندی)، توتال (فرانسوی)، اکسون موبیل و کونکو فیلیپس (امریکایی) و انی (ایتالیایی) انجام می‌شود.


پس از حمله روسیه به اوکراین در اسفند 1400، کشورهای اروپایی با کنار گذاشتن گاز روسیه به دنبال جایگزین هستند. گاز قطر یکی از این جایگزین هاست.


قبل از این، رئیس شرکت فرانسوی انرژی توتال (پاتریک پویان) در مراسم آغاز طرح افزایش تولید گاز در قطر به خبرنگاران گفته بود توسعه میدان شمال یک پروژه عظیم است. این طرح با افزایش تقاضا برای گاز طبیعی مایع در اروپا در سایه تحریم روسیه به دلیل جنگ این کشور علیه اوکراین همراه شده است.


وی ادامه داد: ما به منابع بیشتری نیاز داریم، این واضح است، بازار همچنان شکننده است. این پروژه بزرگ است و منابع بیشتری به بازار اضافه می کند.


کشورهای آسیایی به رهبری چین، ژاپن و کره جنوبی، مشتریان اصلی بازار اصلی گاز قطر هستند.


قرارداد جدید صادرات گاز قطر به فرانسه از نظر مدت زمان معادل قراردادی است که قطر با شرکت ملی نفت چین و سینوپک چین امضا کرده است. این سومین معامله در نوع خود در صنعت گاز مایع است.


کد مطلب : 19451
موضوع : گاز
تاریخ : 1402/07/20-07:42

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙