logo
1403/04/23
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه
یادداشت
نفت از ۹۰ دلار فراتر می‌رود؟

قیمت نفت، سه ماهه سوم را با قدرت شروع کرده است و نفت برنت، جمعه گذشته، در سطح ۸۹ دلار در هر بشکه ایستاد.

1403/04/18-08:58

نتایج یک نظرسنجی نشان می‌دهد؛

نظر مردم درباره دلیل ریشه‌ای چالش بنزین

جامعه هیچ‌گونه همسویی با گزاره ارزان بودن بنزین به عنوان ریشه مصرف بالای آن ندارد و دولت بعد نمی‌تواند به صرف همراه کردن مردم اقدام به افزایش قیمت بنزین کند، در واقع تا زمانی که مشکلاتی همچون خودروهای پرمصرف داخلی و قاچاق بنزین و ضعف حمل‌و‌نقل عمومی حل نشده، فکر کردن به افزایش قیمت آن، مورد اقبال مردم قرار نمی‌گیرد.

1403/04/13-08:07
تحقیقات سنای آمریکا از تبانی تولیدکنندگان نفت با اوپک

در جدیدترین تلاش قانونگذاران دموکرات برای تحت فشار قرار دادن شرکت‌های انرژی، کمیته بودجه سنای آمریکا روز پنجشنبه تحقیقاتی را از تولیدکنندگان داخلی نفت در مورد هرگونه تلاش برای هماهنگی غیرقانونی قیمت نفت با اوپک، آغاز کرد.

1403/04/09-07:57
اولویت دولت چهاردهم جهت افزایش بهره‌وری و جلوگیری از هدررفت انرژی

دولت سیزدهم در حوزه انرژی و تکمیل زنجیره ارزش اقدامات مثبتی انجام داده و دستاوردهایی داشت که باید در دولت بعدی ادامه یابد و اولویت اصلی دولت چهاردهم در حوزه انرژی باید افزایش بهره ‌وری و جلوگیری از هدررفت انرژی باشد.

1403/04/09-07:04
دلار قوی سد راه صعود نفت شد

قیمت نفت در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا، تحت تاثیر دلار قویتر، برای دومین روز معامله متوالی کاهش یافت.

1403/04/04-09:57
جستاری بر حقوق بین‌الملل محیط زیست دریایی و رژیم حقوقی دریای خزر در پرتو کنوانسیون‌های منطقه‌ای

مقدمه  دریا‌ها و اقیانوس‌ها همواره کانون‌ مهمی برای بقا، ارتباط و تحول در شاکله زندگی بشر بوده‌اند و از روزگار ابتدایی، بشر در استفاده و بهره‌گیری از این بستر غنیِ زمینی، تحت دو قسم منابع زنده آبزی (برای تأمین نیازهای غذایی) و منابع غیر زنده (معادن، نفت و گاز) و بعدتر دستیابی به کشتیرانی، ارتباط و حمل نقل دریایی، در خلال تمام فراز و نشیب‌ها چه ناشی از حوادث طبیعی و چه عملکرد انسانی از جمله طغیان‌ها و طوفان‌های دریایی، جنگ‌ها و شورش‌ها وام دار مواهب آبی ست. زیست انسانی و جانوری بر روی کره زمین مرهون دریاهاست که مسبب بارش و تنظیم‌گر آب و هوا بوده و با پوششی بالغ بر ۷۰ درصد از سطح زمین، پشتوانه تداوم حیات بر این کره خاکی محسوب می‌شود. برای حفاظت از این موهبت زمینی و تنظیم این گونه بهره‌برداری‌ها و برقراری نظم حقوقی در دریاها ایجاب شده است که قواعد و مقررات حقوقی وضع شوند تا بر اینگونه بهره‌برداری‌ها و تحصیل منافع حاکم باشند.  بر اساس این ضرورت بوده است که در دوران معاصر یک نظام حقوقی بین‌المللی (به عنوان جزئی از نظام حقوق بین‌الملل عمومی) شکل بگیرد که حقوق بین‌الملل دریاها نامیده شده است.

1403/03/26-07:28
سرمایه‌گذاری جهانی ۲ تریلیون دلاری در انرژی پاک

آژانس بین‌المللی انرژی (IEA) پیش بینی کرد سرمایه‌گذاری جهانی در فناوری انرژی پاک و زیرساخت‌ها امسال به ۲ تریلیون دلار می رسد که دو برابر هزینه در سوخت‌های فسیلی خواهد بود.

1403/03/19-08:53
تکمیل ۲۸.۵ میلیارد دلار طرح‌های ناتمام نفت‌وگاز در دولت شهید رئیسی

از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تاکنون تعداد ۱۳۲ طرح کلان ناتمام به ارزش ۲۸.۵ میلیارد دلار تکمیل و همچنین عملیات اجرایی ۵۰ طرح کلان جدید به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار آغاز شده است.

1403/03/09-07:55
از تحقیر با آفتابه‌سازی تا جهش نفتی دانش‌بنیان‌ها

روزگاری نخست‌وزیر شاه پهلوی در مخالفت با ملی شدن صنعت نفت ادعا می‌کرد که ایرانی‌ها توانایی ساخت آفتابه را هم ندارند اما حال با وقوع انقلاب اسلامی و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بین 70 الی 80 درصد تجهیزات صنعت نفت بومی‌سازی شده است.

1403/03/05-06:59
شمشیر دولبه تولید و مصرف انرژی و حلقه مفقوده مصرف بهینه

ناترازی در همه ابعاد انرژی به پرچالش‌ترین مسئله اقتصاد کشور مبدل شده است. این مهم اکنون در بنزین، گاز و برق بیش از پیش نمایان شده و بیم آن می‌رود که از یک مسئله به بحرانی عظیم در اقتصاد کشور تبدیل گشته و منابع درآمدی کشورمان را ببلعد.

1403/02/29-01:24
از تحقیر با آفتابه‌سازی تا جهش نفتی دانش‌بنیان‌ها

روزگاری نخست‌وزیر شاه پهلوی در مخالفت با ملی شدن صنعت نفت ادعا می‌کرد که ایرانی‌ها توانایی ساخت آفتابه را هم ندارند اما حال با وقوع انقلاب اسلامی و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بین 70 الی 80 درصد تجهیزات صنعت نفت بومی‌سازی شده است.

1403/02/29-01:23
سوختن سالانه ۵ میلیارد دلار در آتش کم‌تدبیری مجلس و شهرداری

ستون فقرات حمل‌ونقل عمومی در همه دنیا عبارتند از اتوبوس و خطوط ریلی، بین ۶۰ تا ۷۵درصد جابجایی مسافرین در شهرهای بزرگ جهان از جمله استامبول، دهلی، کراچی، شانگهای، نیویورک، بمبئی، توکیو و سایر کلانشهرهای جهان توسط خطوط ریلی و اتوبوس انجام می‌شوند و تهران تنها شهر بزرگ جهان است که حدود ۷۰ درصد حمل‌و‌نقل درون شهری توسط خودروهای شخصی انجام می‌گردد.

1403/02/29-01:21
افزایش قیمت نفت در پی کاهش ذخایر نفت آمریکا

قیمت نفت برنت روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با افزایش ۵۱ سنتی به ۸۲.۸۹ دلار و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۵ سنت افزایش به ۷۸.۵۷ دلار و نفت سنگین ایران با افزایش ۸۳ سنتی به ۷۹.۳۲ دلار رسید.

1403/02/29-07:17
گاز ایران به دهلی می‌رسد؟

برای اجرای خط لوله گاز تا هند باتوجه به اینکه باید از مسیرهای عمیق اقیانوس عبور کنیم؛ کشتی‌هایی که می‌توانند این خطوط لوله را کف دریا کار بگذارند تعدادشان بسیار اندک است و تحریم به نوعی مانع اصلی برای استفاده از خدمات آنها است.

1403/02/22-07:12
هلدینگ خلیج‌فارس، حامی واقعی شرکت‌های دانش‌بنیان

نمایشگاه 28 نفت با استقبال چشمگیر شرکت های داخلی و خارجی روبیرو شده است و این استقبال بار دیگر نشان از بی‌اثری تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا بر علیه کشورمان دارد.

1403/02/22-07:09
درخشش قدرت و توان صنعت ایرانی در خلق ایده‌های نوآورانه و اشتغال‌آفرین بر بام نمایشگاه بیست‌وهشتم

در عصر شتابنده رقابتی امروز،‌ سرآمدی اقتصادی برای توسعه صنعتی بهترین فاکتور اصلی توسعه و پیشرفت بوده و پیشگامی در این عرصه بالنده نیز از جنبه‌های قدرت و عظمت یک کشور محسوب می‌شود سالانه در کشورمان در ابعاد جهانی، نمایشگاه‌هایی از توانمندی های صنعتی این سرزمین با عرضه محصولات نوآورانه و دانش بنیانی در صنعت پویای نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با هدف عرضه توانمندی‌ها و پیشرفت‌های صنعتی و همگامی با قدرت‌های برتر جهانی در راستای تقویت حس رقابت در تولید کنندگان داخلی و نیز تسهیل در ایجاد شرایطی تحول‌زا برای خلق ایده‌های نوآورانه و فناورانه برپا می‌گردد.

1403/02/21-07:16

بانک جهانی مطرح کرد؛

هشدار درباره نفت ۱۰۰ دلاری و تورم جهانی

بانک جهانی هشدار داد افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، ممکن است قیمت نفت را به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند و روند نزولی اخیر تورم جهانی را معکوس کند.

1403/02/08-07:01

تاریخ نفتی قطب اقتصادی خلیج فارس:

تاریخ نفت امارات

با نفتی شدن امارات در دهه 60 میلادی و افزایش شدید قیمت نفت در چند سال بعد از کشف نفت، امارات تبدیل به یکی از خوش‌اقبال‌ترین کشورهای نفتی جهان شد.

1403/02/01-07:00

آمارهایی در خدمت گاز طبیعی؛

وابستگی 40 درصدی برق جهان به گاز

آخرین داده‌های منتشر شده از سوی نهادهای بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد منبع حدود 40 درصد از تولید برق جهان، گاز طبیعی است. یک وابستگی بزرگ به این انرژی.

1403/02/01-06:55
تامین امنیت غذایی همسایگان با گاز ارزان ایران!

قیمت هر متر مکعب 69 تومان برای گاز واحدهای گلخانه‌ای باعث شده که کشورهای همسایه با سرمایه‌گذاری در مناطق سردسیر شمال غربی، با رانت انرژی ایران، تامین محصولات کشاورزی موردنیاز خود را تضمین کنند.

1403/02/01-06:52
  • ...

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙