logo
1403/03/04
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه
یادداشت
شمشیر دولبه تولید و مصرف انرژی و حلقه مفقوده مصرف بهینه

ناترازی در همه ابعاد انرژی به پرچالش‌ترین مسئله اقتصاد کشور مبدل شده است. این مهم اکنون در بنزین، گاز و برق بیش از پیش نمایان شده و بیم آن می‌رود که از یک مسئله به بحرانی عظیم در اقتصاد کشور تبدیل گشته و منابع درآمدی کشورمان را ببلعد.

1403/02/29-01:24
از تحقیر با آفتابه‌سازی تا جهش نفتی دانش‌بنیان‌ها

روزگاری نخست‌وزیر شاه پهلوی در مخالفت با ملی شدن صنعت نفت ادعا می‌کرد که ایرانی‌ها توانایی ساخت آفتابه را هم ندارند اما حال با وقوع انقلاب اسلامی و با کمک شرکت‌های دانش‌بنیان ایرانی بین 70 الی 80 درصد تجهیزات صنعت نفت بومی‌سازی شده است.

1403/02/29-01:23
سوختن سالانه ۵ میلیارد دلار در آتش کم‌تدبیری مجلس و شهرداری

ستون فقرات حمل‌ونقل عمومی در همه دنیا عبارتند از اتوبوس و خطوط ریلی، بین ۶۰ تا ۷۵درصد جابجایی مسافرین در شهرهای بزرگ جهان از جمله استامبول، دهلی، کراچی، شانگهای، نیویورک، بمبئی، توکیو و سایر کلانشهرهای جهان توسط خطوط ریلی و اتوبوس انجام می‌شوند و تهران تنها شهر بزرگ جهان است که حدود ۷۰ درصد حمل‌و‌نقل درون شهری توسط خودروهای شخصی انجام می‌گردد.

1403/02/29-01:21
افزایش قیمت نفت در پی کاهش ذخایر نفت آمریکا

قیمت نفت برنت روز چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت با افزایش ۵۱ سنتی به ۸۲.۸۹ دلار و قیمت نفت خام وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با ۵۵ سنت افزایش به ۷۸.۵۷ دلار و نفت سنگین ایران با افزایش ۸۳ سنتی به ۷۹.۳۲ دلار رسید.

1403/02/29-07:17
گاز ایران به دهلی می‌رسد؟

برای اجرای خط لوله گاز تا هند باتوجه به اینکه باید از مسیرهای عمیق اقیانوس عبور کنیم؛ کشتی‌هایی که می‌توانند این خطوط لوله را کف دریا کار بگذارند تعدادشان بسیار اندک است و تحریم به نوعی مانع اصلی برای استفاده از خدمات آنها است.

1403/02/22-07:12
هلدینگ خلیج‌فارس، حامی واقعی شرکت‌های دانش‌بنیان

نمایشگاه 28 نفت با استقبال چشمگیر شرکت های داخلی و خارجی روبیرو شده است و این استقبال بار دیگر نشان از بی‌اثری تحریم‌های ظالمانه ایالات متحده آمریکا بر علیه کشورمان دارد.

1403/02/22-07:09
درخشش قدرت و توان صنعت ایرانی در خلق ایده‌های نوآورانه و اشتغال‌آفرین بر بام نمایشگاه بیست‌وهشتم

در عصر شتابنده رقابتی امروز،‌ سرآمدی اقتصادی برای توسعه صنعتی بهترین فاکتور اصلی توسعه و پیشرفت بوده و پیشگامی در این عرصه بالنده نیز از جنبه‌های قدرت و عظمت یک کشور محسوب می‌شود سالانه در کشورمان در ابعاد جهانی، نمایشگاه‌هایی از توانمندی های صنعتی این سرزمین با عرضه محصولات نوآورانه و دانش بنیانی در صنعت پویای نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی با هدف عرضه توانمندی‌ها و پیشرفت‌های صنعتی و همگامی با قدرت‌های برتر جهانی در راستای تقویت حس رقابت در تولید کنندگان داخلی و نیز تسهیل در ایجاد شرایطی تحول‌زا برای خلق ایده‌های نوآورانه و فناورانه برپا می‌گردد.

1403/02/21-07:16

بانک جهانی مطرح کرد؛

هشدار درباره نفت ۱۰۰ دلاری و تورم جهانی

بانک جهانی هشدار داد افزایش تنش‌ها در خاورمیانه، ممکن است قیمت نفت را به بالای ۱۰۰ دلار در هر بشکه برساند و روند نزولی اخیر تورم جهانی را معکوس کند.

1403/02/08-07:01

تاریخ نفتی قطب اقتصادی خلیج فارس:

تاریخ نفت امارات

با نفتی شدن امارات در دهه 60 میلادی و افزایش شدید قیمت نفت در چند سال بعد از کشف نفت، امارات تبدیل به یکی از خوش‌اقبال‌ترین کشورهای نفتی جهان شد.

1403/02/01-07:00

آمارهایی در خدمت گاز طبیعی؛

وابستگی 40 درصدی برق جهان به گاز

آخرین داده‌های منتشر شده از سوی نهادهای بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد منبع حدود 40 درصد از تولید برق جهان، گاز طبیعی است. یک وابستگی بزرگ به این انرژی.

1403/02/01-06:55
تامین امنیت غذایی همسایگان با گاز ارزان ایران!

قیمت هر متر مکعب 69 تومان برای گاز واحدهای گلخانه‌ای باعث شده که کشورهای همسایه با سرمایه‌گذاری در مناطق سردسیر شمال غربی، با رانت انرژی ایران، تامین محصولات کشاورزی موردنیاز خود را تضمین کنند.

1403/02/01-06:52
این ۳۵ اقدام فناورانه برای پیشرفت‌های اقتصادی صنعت نفت را بشناسید

معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به‌منظور ایجاد رفاه عمومی و پیشرفت‌های اقتصادی، فنی، مهندسی و بین‌المللی ۳۵ دستاورد و اقدام راهبردی مهم را طی چهار دهه اخیر انجام داده است.

1403/01/25-07:06
کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟

ایران با داشتن منابع طبیعی به ارزش ۲۷.۳ تریلیون دلار، در میان کشورهایی است که بزرگترین منابع طبیعی را در جهان دارند.

1403/01/18-07:30

چرا صنعت نفت در تیررس دشمنان است؟

وقتی تیر دشمن به هدف نخورد

صنعت نفت مستقیم ترین ارتباط را با زندگی مردم دارد، شاید برای همین است دشمنان در سال جاری صنعت نفت را نشانه گرفته‌اند که زندگی مردم را مختل کرده و نارضایتی اجتماعی ایجاد کنند.

1402/12/19-07:26
پارس جنوبی؛ رقابت جدی ایران و قطر در برداشت گاز

قطر این کشور کوچک حوزه خلیج فارس چندی پیش از طرح جدید خود برای افزایش برداشت از میدان گازی مشترک با ایران رونمایی کرد، طرحی که در نگاه اول زنگ های خطر را برای ایران به صدا در خواهد آورد.

1402/12/19-07:23
ضرورت ساده‌سازی بوروکراسی نفت برای ورود بخش خصوصی

ماده 15 قانون برنامه هفتم توسعه موجب تسهیل ورود و ایجاد جذابیت برای هدایت منابع بخش خصوصی برای توسعه و بهره‌برداری از میادین مشترک می‌شود، کشور به رشد اقتصادی مناسب می‌رسد و ناترازی انرژی رفع می‌شود.

1402/12/12-07:47
چند راهکار برای حل ناترازی بنزین

افزایش سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها، ایجاد تغییر در کارت‌های سوخت و واردات بنزین از جمله‌ راهکارهای رفع ناترازی بنزین است. ناترازی بنزین عوامل متعدد دارد اما یکی از این عوامل عدم سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌هاست، افزایش سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها یک امر بلندمدت است اما نباید از آن غافل شد و بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد.

1402/12/12-07:44
تاخیرها و اثرات آن در پروژه‌های نفت و گاز

چکیده: تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز یک مشکل رایج است که می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌ها، کاهش سودآوری و حتی شکست پروژه شود. این تاخیرها می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر ذینفعان پروژه، از جمله پیمانکاران، کارفرمایان، جامعه و اقتصاد کشور به طور کلی داشته باشد. مهمترین منشاهای تاخیر در اجرای پروژه‌ها عبارت است از: • مشکلات فنی • عدم تجربه تیم کارفرما • تبیین و تعریف نادرست پروژه • نداشتن ارتباط بین ذینفعان • مشکلات مدیریتی با اتخاذ اقدامات مناسب، می‌توان از تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز جلوگیری کرد و احتمال موفقیت پروژه را افزایش داد، برخی از این اقدامات عبارتند از: • انجام مهندسی پایه و تفصیلی دقیق • برآورد دقیق احجام کاری، قیمت و زمان انجام کار • ایجاد بسته‌های کاری متناسب با امکانات کارفرما و پیمانکار • تهیه اسناد مناقصه دقیق و همراه با وضوح • انتخاب پیمانکار مناسب و متناسب با بسته کاری • انتخاب قرارداد مناسب و متناسب با بسته کاری • شناسایی صحیح ریسک‌ها و برنامه‌ریزی برای مدیریت آنها • ایجاد برنامه زمان بندی انعطاف‌پذیر • تخصیص منابع کافی و متخصص • ایجاد ارتباط موثر با ذینفعان

1402/12/12-07:39
بررسی مدیریت بهینه تامین پایدار مصرف گاز با نگاه به تجربیات جهانی

مدل مصرف انرژی در بخش خانگی ایران تقریبا در تمام جهان فاقد مشابه است. ما در ایران گاز را تقریبا مستقیم از میدان گازی و بعد از فرآیند پالایش گاز به خانه‌های مردم آورده و بدون ایجاد هیچ نوع محدودیتی در میزان مصرف شهروندان امکان استفاده از گاز طبیعی برای مصارف پخت و پز و گرمایش را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

1402/12/07-11:34
انتقال ۱۰۲ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده در سال ۱۴۰۲

صنعت انتقال نفت و فرآورده در دولت سیزدهم انتقال پایدار و ایمن مواد نفتی به‌عنوان اقتصادی‌ترین و ایمن‌ترین شیوه در بخش حمل‌ونقل مواد نفتی به‌صورتی پویا و بی‌وقفه، بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارتقای ایمنی و صیانت از محیط زیست و نگهداری خطوط لوله و تجهیزات با بهره‌مندی از دانش روز را در دستور کار قرار داده است.

1402/11/23-07:09
  • ...

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙