logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه
یادداشت
این ۳۵ اقدام فناورانه برای پیشرفت‌های اقتصادی صنعت نفت را بشناسید

معاونت مهندسی، پژوهش و فناوری وزارت نفت به‌منظور ایجاد رفاه عمومی و پیشرفت‌های اقتصادی، فنی، مهندسی و بین‌المللی ۳۵ دستاورد و اقدام راهبردی مهم را طی چهار دهه اخیر انجام داده است.

1403/01/25-07:06
کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟

ایران با داشتن منابع طبیعی به ارزش ۲۷.۳ تریلیون دلار، در میان کشورهایی است که بزرگترین منابع طبیعی را در جهان دارند.

1403/01/18-07:30

چرا صنعت نفت در تیررس دشمنان است؟

وقتی تیر دشمن به هدف نخورد

صنعت نفت مستقیم ترین ارتباط را با زندگی مردم دارد، شاید برای همین است دشمنان در سال جاری صنعت نفت را نشانه گرفته‌اند که زندگی مردم را مختل کرده و نارضایتی اجتماعی ایجاد کنند.

1402/12/19-07:26
پارس جنوبی؛ رقابت جدی ایران و قطر در برداشت گاز

قطر این کشور کوچک حوزه خلیج فارس چندی پیش از طرح جدید خود برای افزایش برداشت از میدان گازی مشترک با ایران رونمایی کرد، طرحی که در نگاه اول زنگ های خطر را برای ایران به صدا در خواهد آورد.

1402/12/19-07:23
ضرورت ساده‌سازی بوروکراسی نفت برای ورود بخش خصوصی

ماده 15 قانون برنامه هفتم توسعه موجب تسهیل ورود و ایجاد جذابیت برای هدایت منابع بخش خصوصی برای توسعه و بهره‌برداری از میادین مشترک می‌شود، کشور به رشد اقتصادی مناسب می‌رسد و ناترازی انرژی رفع می‌شود.

1402/12/12-07:47
چند راهکار برای حل ناترازی بنزین

افزایش سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها، ایجاد تغییر در کارت‌های سوخت و واردات بنزین از جمله‌ راهکارهای رفع ناترازی بنزین است. ناترازی بنزین عوامل متعدد دارد اما یکی از این عوامل عدم سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌هاست، افزایش سرمایه‌گذاری در پالایشگاه‌ها یک امر بلندمدت است اما نباید از آن غافل شد و بیشتر باید مورد توجه قرار بگیرد.

1402/12/12-07:44
تاخیرها و اثرات آن در پروژه‌های نفت و گاز

چکیده: تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز یک مشکل رایج است که می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌ها، کاهش سودآوری و حتی شکست پروژه شود. این تاخیرها می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر ذینفعان پروژه، از جمله پیمانکاران، کارفرمایان، جامعه و اقتصاد کشور به طور کلی داشته باشد. مهمترین منشاهای تاخیر در اجرای پروژه‌ها عبارت است از: • مشکلات فنی • عدم تجربه تیم کارفرما • تبیین و تعریف نادرست پروژه • نداشتن ارتباط بین ذینفعان • مشکلات مدیریتی با اتخاذ اقدامات مناسب، می‌توان از تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز جلوگیری کرد و احتمال موفقیت پروژه را افزایش داد، برخی از این اقدامات عبارتند از: • انجام مهندسی پایه و تفصیلی دقیق • برآورد دقیق احجام کاری، قیمت و زمان انجام کار • ایجاد بسته‌های کاری متناسب با امکانات کارفرما و پیمانکار • تهیه اسناد مناقصه دقیق و همراه با وضوح • انتخاب پیمانکار مناسب و متناسب با بسته کاری • انتخاب قرارداد مناسب و متناسب با بسته کاری • شناسایی صحیح ریسک‌ها و برنامه‌ریزی برای مدیریت آنها • ایجاد برنامه زمان بندی انعطاف‌پذیر • تخصیص منابع کافی و متخصص • ایجاد ارتباط موثر با ذینفعان

1402/12/12-07:39
بررسی مدیریت بهینه تامین پایدار مصرف گاز با نگاه به تجربیات جهانی

مدل مصرف انرژی در بخش خانگی ایران تقریبا در تمام جهان فاقد مشابه است. ما در ایران گاز را تقریبا مستقیم از میدان گازی و بعد از فرآیند پالایش گاز به خانه‌های مردم آورده و بدون ایجاد هیچ نوع محدودیتی در میزان مصرف شهروندان امکان استفاده از گاز طبیعی برای مصارف پخت و پز و گرمایش را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

1402/12/07-11:34
انتقال ۱۰۲ میلیارد لیتر نفت‌خام و فرآورده در سال ۱۴۰۲

صنعت انتقال نفت و فرآورده در دولت سیزدهم انتقال پایدار و ایمن مواد نفتی به‌عنوان اقتصادی‌ترین و ایمن‌ترین شیوه در بخش حمل‌ونقل مواد نفتی به‌صورتی پویا و بی‌وقفه، بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارتقای ایمنی و صیانت از محیط زیست و نگهداری خطوط لوله و تجهیزات با بهره‌مندی از دانش روز را در دستور کار قرار داده است.

1402/11/23-07:09
‌هفت‌‌خان‌ِ قراردادهای نفتی کِی در کشور تمام می‌شود؟

بررسی مراحل صدور مجوز برای امضای یک قرارداد نفتی نشان می‌دهد در خوشبینانه‌ترین حالت حداقل 26 ماه زمان نیاز است تا این قرارداد توسط مجموعه‌های خارج از وزارت نفت مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

1402/11/23-07:05
شیوه توسعه میادین نفت و گاز برای رفع ناترازی انرژی‌

برنامه هفتم توسعه چارچوبی را برای تسهیل مشارکت بخش خصوصی اعم از داخلی و خارجی در توسعه میادین گازی و در کل بخش انرژی فراهم می‌کند و با بهره‌گیری از ظرفیت و منابع بخش خصوصی، ایران می‌تواند به پیشرفت خوبی در رفع ناترازی انرژی دست یابد.

1402/11/23-07:01
نفت روسیه چگونه تحریم‌ها را دور زد؟

نفت روسیه با وجود تحریم‌ها به بریتانیا راه پیدا کرده است.

1402/11/16-02:31
هزینه 40 هزار میلیارد تومانی مازوت‌سوزی در صنایع سیمان

وضعیت آلودگی هوای کلانشهرهای کشور از جمله تهران به قدری بغرنج شده که حتی بارش باران نیز تنها چند ساعت می‌تواند به پاک شدن هوا کمک کند. طبق آمار، تهران در سال 1401 تنها 3 روز هوای پاک داشته و مازوت‌سوزی این آلودگی را تشدید می‌کند.

1402/11/07-06:58
اجرای ۵ پروژه برای تقویت شبکه گاز شمال - شمال‌ شرق کشور

هوای شمال و شمال‌شرق ایران در فصل زمستان بسیار سرد است. مردم نیاز به منبع انرژی دارند و این انرژی از راهی بسیار دور و با سختی‌های فراوان به‌دست آنها می‌رسد. برای رساندن گاز از عسلویه به شهرستان‌های شمال و شمال‌ شرق کشور، چاره‌ای جز احداث خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز وجود ندارد. این مناطق عمدتاً پرجمعیت هستند و مصرف هم مثل همیشه بالاست.

1402/11/07-06:44

نگاهی به تاریخ‌سازی در تکمیل شبکه گاز شرق کشور؛

هنر مدیریت زمان

اگر تصویر حماسه‌ای را که این روزها به‌ همت سربازان گاز در شرق کشور جریان دارد کمی بزرگ‌تر ببینیم، درمی‌یابیم ماجرا فراتر از پیشرفت سریع «پروژه خط لوله گاز دوراهی دشتک - نهبندان - سربیشه» قابل بررسی است، زیرا این پروژه تعبیرگر رؤیای دیرین اهالی صنعت گاز ایران در تکمیل برنامه راهبردی و ملی «رینگ شرقی شبکه گاز کشور» است و مهندسی و توسعه گاز در این مأموریت خطیر، تاکنون اوضاع را همان‌گونه مدیریت کرده که از این سازمان پروژه‌محور انتظار می‌رفت.

1402/10/16-06:52
شش رقم ناگفته از صادرات نفت ایران در دهه تحریمی

تحریم نفتی، پدیده‌ای است که ایران بیش از یک دهه با آن دست و پنجه نرم می‌کند و منجر به افت درآمدهای نفتی کشور شده است. هر چند با امضای برجام و تعلیق موقت تحریم‌ها این امید ایجاد شده بود که ایران با تحریم‌ها برای همیشه خداحافظی کرده است، اما در عرض کمتر از دو سال همه‌چیز تغییر کرد و با خروج آمریکا از برجام، صادرات نفت ایران به کمترین میزان در دوران انقلاب اسلامی رسید.

1402/10/10-09:12
منفعت رابطه روسیه با ایران در صنعت انرژی

از روز 5 اسفند 1400 که روسیه به اوکراین حمله نظامی‌اش را شروع کرد، جهان غرب روسیه را که یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان انرژی در دنیا است با تحریم‌های شدیدی مواجه کرد که لاجرم روس‌ها را به این امر واداشت که به جای وابستگی تجارت با غرب به فکر تحکیم روابط با شرق به‌ویژه چین و هند باشند، اما یک کشور دیگر نیز هدف روابط جدید روس‌ها قرار داشت و آن هم ایران بود که اهمیت کشورمان در جهان امروز کاملا مشخص و مبرهن است.

1402/10/02-07:09
اوپک به خودکشی اقتصادی تن نداد

در برابر تلاش‌های کشورهای غربی در کنفرانس امسال سازمان ملل متحد، اوپک از کشورهای عضو خود خواسته است که از امضای هرگونه سندی که خواستار حذف تدریجی هیدروکربن‌ها است، خودداری کنند.

1402/09/22-09:19
تحقق رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی با تقویت نقش نفت در اقتصاد ایران

تحرک بخش نفت در رشد اقتصادی از ابتدای دولت سیزدهم آغاز شده و در تابستان ۱۴۰۲ با رشد ۲۵.۶ درصدی به اوج خود رسیده است و این رشد در صورتی که ادامه‌دار باشد افزون بر کمک به توسعه صنعت نفت، به مجموعه نظام اقتصادی کشور نیز برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه کمک خواهد کرد.

1402/09/18-07:20
هفت‌گانه‌ای در باب کهن‌الگوی مازوت و آلودگی هوا

در میان این همه عامل و مولفه در پدیداری آلودگی هوا که به گفته‌ یک مقام شورای شهر تهران ۲۳ دستگاه در آن نقش دارند، بیشتر توجه‌ها معطوف مازوت شده است، چرا چنین رابطه‌ای برجسته شده و به زعم تکرار و تأکید چندباره وزارت نفت بر استفاده نکردن از مازوت در نیروگاه‌های تهران، این رابطه همواره به رخ کشیده می‌شود؟

1402/09/18-07:15
  • ...

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙