logo
1402/12/14
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه
تحلیل
تاخیرها و اثرات آن در پروژه‌های نفت و گاز

چکیده: تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز یک مشکل رایج است که می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌ها، کاهش سودآوری و حتی شکست پروژه شود. این تاخیرها می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر ذینفعان پروژه، از جمله پیمانکاران، کارفرمایان، جامعه و اقتصاد کشور به طور کلی داشته باشد. مهمترین منشاهای تاخیر در اجرای پروژه‌ها عبارت است از: • مشکلات فنی • عدم تجربه تیم کارفرما • تبیین و تعریف نادرست پروژه • نداشتن ارتباط بین ذینفعان • مشکلات مدیریتی با اتخاذ اقدامات مناسب، می‌توان از تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز جلوگیری کرد و احتمال موفقیت پروژه را افزایش داد، برخی از این اقدامات عبارتند از: • انجام مهندسی پایه و تفصیلی دقیق • برآورد دقیق احجام کاری، قیمت و زمان انجام کار • ایجاد بسته‌های کاری متناسب با امکانات کارفرما و پیمانکار • تهیه اسناد مناقصه دقیق و همراه با وضوح • انتخاب پیمانکار مناسب و متناسب با بسته کاری • انتخاب قرارداد مناسب و متناسب با بسته کاری • شناسایی صحیح ریسک‌ها و برنامه‌ریزی برای مدیریت آنها • ایجاد برنامه زمان بندی انعطاف‌پذیر • تخصیص منابع کافی و متخصص • ایجاد ارتباط موثر با ذینفعان

1402/12/12-07:39
بررسی مدیریت بهینه تامین پایدار مصرف گاز با نگاه به تجربیات جهانی

مدل مصرف انرژی در بخش خانگی ایران تقریبا در تمام جهان فاقد مشابه است. ما در ایران گاز را تقریبا مستقیم از میدان گازی و بعد از فرآیند پالایش گاز به خانه‌های مردم آورده و بدون ایجاد هیچ نوع محدودیتی در میزان مصرف شهروندان امکان استفاده از گاز طبیعی برای مصارف پخت و پز و گرمایش را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

1402/12/07-11:34
‌هفت‌‌خان‌ِ قراردادهای نفتی کِی در کشور تمام می‌شود؟

بررسی مراحل صدور مجوز برای امضای یک قرارداد نفتی نشان می‌دهد در خوشبینانه‌ترین حالت حداقل 26 ماه زمان نیاز است تا این قرارداد توسط مجموعه‌های خارج از وزارت نفت مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

1402/11/23-07:05
اجرای ۵ پروژه برای تقویت شبکه گاز شمال - شمال‌ شرق کشور

هوای شمال و شمال‌شرق ایران در فصل زمستان بسیار سرد است. مردم نیاز به منبع انرژی دارند و این انرژی از راهی بسیار دور و با سختی‌های فراوان به‌دست آنها می‌رسد. برای رساندن گاز از عسلویه به شهرستان‌های شمال و شمال‌ شرق کشور، چاره‌ای جز احداث خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز وجود ندارد. این مناطق عمدتاً پرجمعیت هستند و مصرف هم مثل همیشه بالاست.

1402/11/07-06:44
شش رقم ناگفته از صادرات نفت ایران در دهه تحریمی

تحریم نفتی، پدیده‌ای است که ایران بیش از یک دهه با آن دست و پنجه نرم می‌کند و منجر به افت درآمدهای نفتی کشور شده است. هر چند با امضای برجام و تعلیق موقت تحریم‌ها این امید ایجاد شده بود که ایران با تحریم‌ها برای همیشه خداحافظی کرده است، اما در عرض کمتر از دو سال همه‌چیز تغییر کرد و با خروج آمریکا از برجام، صادرات نفت ایران به کمترین میزان در دوران انقلاب اسلامی رسید.

1402/10/10-09:12
منفعت رابطه روسیه با ایران در صنعت انرژی

از روز 5 اسفند 1400 که روسیه به اوکراین حمله نظامی‌اش را شروع کرد، جهان غرب روسیه را که یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان انرژی در دنیا است با تحریم‌های شدیدی مواجه کرد که لاجرم روس‌ها را به این امر واداشت که به جای وابستگی تجارت با غرب به فکر تحکیم روابط با شرق به‌ویژه چین و هند باشند، اما یک کشور دیگر نیز هدف روابط جدید روس‌ها قرار داشت و آن هم ایران بود که اهمیت کشورمان در جهان امروز کاملا مشخص و مبرهن است.

1402/10/02-07:09
تحقق رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی با تقویت نقش نفت در اقتصاد ایران

تحرک بخش نفت در رشد اقتصادی از ابتدای دولت سیزدهم آغاز شده و در تابستان ۱۴۰۲ با رشد ۲۵.۶ درصدی به اوج خود رسیده است و این رشد در صورتی که ادامه‌دار باشد افزون بر کمک به توسعه صنعت نفت، به مجموعه نظام اقتصادی کشور نیز برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه کمک خواهد کرد.

1402/09/18-07:20
اوپک چه نسخه‌ای برای شرکت‌کنندگان نشست اقلیمی کاپ ۲۸ پیچید؟

دبیرکل اوپک در یادداشتی هم‌زمان با آغاز کاپ ۲۸ در دوبی، خواستار لزوم اتخاذ رویکردی جامع به نظام انرژی شد.

1402/09/12-11:00
پیشتازی نفت در تحقق رشد اقتصادی دولت سیزدهم

افزایش تولید و صادرات نفت در دولت سیزدهم، افزون بر افزایش درآمدهای نفتی برای کشور، زمینه را برای پیشتازی صنعت نفت ایران در تحقق رشد اقتصادی در دو سال گذشته فراهم کرده است، به‌گونه‌ای که رشد اقتصادی بخش نفت از ۱.۷ درصد در پاییز سال ۱۴۰۰ به ۲۵.۶ درصد در تابستان ۱۴۰۲ رسیده و از رشدی ۱۵ برابری در دولت سیزدهم حکایت دارد.

1402/09/11-08:22
ترکیه برنده بزرگ تحریم نفتی ایران

خط لوله‌ای که قرار بود از ایران به خلیج‌فارس برود اکنون از بصره در حال ساخت است و این در واقع نشان می‌دهد ایران از مسیر جدا شده، همچنین یک خط انرژی هم از هندوستان، امارات، قطر و عربستان در جنوب ایران را دور می‌زند، به‌عبارت دیگر از شمال زنگزور و از جنوب خط هندوستان و از غرب هم خط لوله عراق اجرایی می‌شود.

1402/08/27-08:15
جنگ غزه و تاثیرات آن بر بازارهای انرژی

مردم فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون شاهد تجاوز، خشونت، تبعیض نژادی و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بوده‌اند. این رژیم با اشغال زمین‌های فلسطینی، محاصره شهرها، تخریب و مصادره اموال و زمین‌های کشاورزی و آوارگی اجباری ساکنان، حقوق بنیادین و بشردوستانه مردم فلسطین را نقض کرده است. رژیم اسرائیل همچنین با تعرض مکرر به مسجد الاقصی، مقدسات دینی و اسلامی جهان اسلام را آزار داده و به حرمت آن‌ها توهین کرده است.

1402/08/13-08:18
فرصت 2 میلیارد دلاری ایران از توسعه سوخت‌رسانی و خدمات دریایی

در حکم ماده 62 برنامه هفتم توسعه بر اجرای موضوعات مهمی از جمله اولویت‌دهی تخصیص نفت کوره صادراتی به شرکت‌های بانکرینگ و تدوین آیین‌نامه اجرایی توسط وزارت و راه و شهرسازی و وزارت نفت تأکید شده ‌است.

1402/07/29-08:39
تاثیر افزایش تولید نفت ایران بر عرضه اوپک

بیشترین افزایش تولید نفت در میان تولیدکنندگان اوپک مربوط به نیجریه و ایران است. در این میان، ایران تولید خود را به ۳.۱۵ میلیون بشکه در روز افزایش داد که بزرگترین افزایش تولید از زمان اعمال مجدد تحریم‌های آمریکا علیه آن در سال ۲۰۱۸ است

1402/07/15-07:20
نقش آموزش در مدیریت فناوری و نوآوری صنعت نفت

آموزش در حوزه مدیریت فناوری و نوآوری صنعت نفت با توجه به اهمیت این صنعت در کسب جایگاه رقابتی در عرصه منطقه‌ای و جهانی و ارتقای منافع ملی در این بازار از عوامل اساسی و تاثیرگذار بر توسعه پایدار کشور است.

1402/06/26-07:12
تهاتر با وجود تشدید تحریم

فروش میعانات گازی سرگردان روی آب به کشورهای متقاضی از دستاوردهای بزرگ صنعت نفت دولت سیزدهم به‌شمار می‌رود؛ موضوعی که در سایه فعال‌ کردن دیپلماسی انرژی باعث شد صنعت نفت به سرگردانی این میعانات گازی پایان دهد.

1402/06/18-08:16

وزارت نفت، صنعت گاز و پالایش و پخش برای برق‌رسانی پایدار چه کردند؟

روزهای روشن

وزارت نفت، صنعت گاز و پالایش و پخش کشور امسال نیز مانند سال ۱۴۰۱ با برنامه‌ریزی دقیق و اقدام‌های مطلوب برای پایداری شبکه برق کشور همراه و همیار وزارت نیرو شدند.

1402/06/04-07:19
تناقض بزرگ تولید و خام‌فروشی متانول با رانت خوراک ارزان

خام‌فروشی متانول یکی از معایب عمده‌ صنعت پتروشیمی ایران است.‌ در این روش، متانول به صورت خام به خارج از کشور به خصوص بازار‌های شرق آسیا به شکل انحصاری صادر می‌شود، بدون اینکه به محصولات پایین‌دستی تبدیل شود و خام‌فروشی متانول دارای معایب جدی است.‌

1402/05/28-07:10
مصرف سالانه 180 میلیارد دلار انرژی در ایران

در ایران روزانه معادل 6.8 میلیون بشکه نفت به ارزش 180 میلیارد دلار در سال، انرژی مصرف شده که این انرژی صرف تولید نمی‌شود و به طور مثال آلمان با همین میزان مصرف انرژی تولید ناخالص داخلی آن 10 برابر ایران است.

1402/05/21-10:16
درس‌آموخته‌هایی برای هوشمندسازی مصرف گاز در ایران

بحران مصرف گاز در کشور و ضرورت حرکت به‌سوی هوشمندسازی مدیریت مصرف در این سال‌ها زیاد مطرح شده است، البته در این زمینه گام‌هایی هم برداشته شده و سه سال پیش از کنتور هوشمند گاز رونمایی شد؛ محصولی دانش‌بنیان که راهکار در دسترس برای مدیریت هوشمند مصرف گاز است و در زیست‌بوم نوآوری و دانش‌بنیان کشور طراحی و معرفی شده است.

1402/05/17-01:49
ایران پلاست هفدهم؛ نماد اشتغالزایی، حمایت از ساخت داخل، رشد تولید و دور زدن تحریم‌ها

کاهش خام‌فروشی و تبدیل نفت و گاز به فرآورده‌های پتروشیمی، یکی از مسائل اساسی اقتصاد کشور است که در سال‌های اخیر و با طرح مساله «اقتصاد مقاومتی» همواره مورد تاکید مدیران کشور قرار گرفته است.

1402/05/07-09:05
  • ...

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙