logo
1403/03/31
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه
تحلیل
جستاری بر حقوق بین‌الملل محیط زیست دریایی و رژیم حقوقی دریای خزر در پرتو کنوانسیون‌های منطقه‌ای

مقدمه  دریا‌ها و اقیانوس‌ها همواره کانون‌ مهمی برای بقا، ارتباط و تحول در شاکله زندگی بشر بوده‌اند و از روزگار ابتدایی، بشر در استفاده و بهره‌گیری از این بستر غنیِ زمینی، تحت دو قسم منابع زنده آبزی (برای تأمین نیازهای غذایی) و منابع غیر زنده (معادن، نفت و گاز) و بعدتر دستیابی به کشتیرانی، ارتباط و حمل نقل دریایی، در خلال تمام فراز و نشیب‌ها چه ناشی از حوادث طبیعی و چه عملکرد انسانی از جمله طغیان‌ها و طوفان‌های دریایی، جنگ‌ها و شورش‌ها وام دار مواهب آبی ست. زیست انسانی و جانوری بر روی کره زمین مرهون دریاهاست که مسبب بارش و تنظیم‌گر آب و هوا بوده و با پوششی بالغ بر ۷۰ درصد از سطح زمین، پشتوانه تداوم حیات بر این کره خاکی محسوب می‌شود. برای حفاظت از این موهبت زمینی و تنظیم این گونه بهره‌برداری‌ها و برقراری نظم حقوقی در دریاها ایجاب شده است که قواعد و مقررات حقوقی وضع شوند تا بر اینگونه بهره‌برداری‌ها و تحصیل منافع حاکم باشند.  بر اساس این ضرورت بوده است که در دوران معاصر یک نظام حقوقی بین‌المللی (به عنوان جزئی از نظام حقوق بین‌الملل عمومی) شکل بگیرد که حقوق بین‌الملل دریاها نامیده شده است.

1403/03/26-07:28
تکمیل ۲۸.۵ میلیارد دلار طرح‌های ناتمام نفت‌وگاز در دولت شهید رئیسی

از ابتدای استقرار دولت سیزدهم تاکنون تعداد ۱۳۲ طرح کلان ناتمام به ارزش ۲۸.۵ میلیارد دلار تکمیل و همچنین عملیات اجرایی ۵۰ طرح کلان جدید به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار آغاز شده است.

1403/03/09-07:55
شمشیر دولبه تولید و مصرف انرژی و حلقه مفقوده مصرف بهینه

ناترازی در همه ابعاد انرژی به پرچالش‌ترین مسئله اقتصاد کشور مبدل شده است. این مهم اکنون در بنزین، گاز و برق بیش از پیش نمایان شده و بیم آن می‌رود که از یک مسئله به بحرانی عظیم در اقتصاد کشور تبدیل گشته و منابع درآمدی کشورمان را ببلعد.

1403/02/29-01:24
سوختن سالانه ۵ میلیارد دلار در آتش کم‌تدبیری مجلس و شهرداری

ستون فقرات حمل‌ونقل عمومی در همه دنیا عبارتند از اتوبوس و خطوط ریلی، بین ۶۰ تا ۷۵درصد جابجایی مسافرین در شهرهای بزرگ جهان از جمله استامبول، دهلی، کراچی، شانگهای، نیویورک، بمبئی، توکیو و سایر کلانشهرهای جهان توسط خطوط ریلی و اتوبوس انجام می‌شوند و تهران تنها شهر بزرگ جهان است که حدود ۷۰ درصد حمل‌و‌نقل درون شهری توسط خودروهای شخصی انجام می‌گردد.

1403/02/29-01:21
گاز ایران به دهلی می‌رسد؟

برای اجرای خط لوله گاز تا هند باتوجه به اینکه باید از مسیرهای عمیق اقیانوس عبور کنیم؛ کشتی‌هایی که می‌توانند این خطوط لوله را کف دریا کار بگذارند تعدادشان بسیار اندک است و تحریم به نوعی مانع اصلی برای استفاده از خدمات آنها است.

1403/02/22-07:12

آمارهایی در خدمت گاز طبیعی؛

وابستگی 40 درصدی برق جهان به گاز

آخرین داده‌های منتشر شده از سوی نهادهای بین‌المللی انرژی نشان می‌دهد منبع حدود 40 درصد از تولید برق جهان، گاز طبیعی است. یک وابستگی بزرگ به این انرژی.

1403/02/01-06:55
کدام کشورها بزرگترین منابع طبیعی را دارند؟

ایران با داشتن منابع طبیعی به ارزش ۲۷.۳ تریلیون دلار، در میان کشورهایی است که بزرگترین منابع طبیعی را در جهان دارند.

1403/01/18-07:30
پارس جنوبی؛ رقابت جدی ایران و قطر در برداشت گاز

قطر این کشور کوچک حوزه خلیج فارس چندی پیش از طرح جدید خود برای افزایش برداشت از میدان گازی مشترک با ایران رونمایی کرد، طرحی که در نگاه اول زنگ های خطر را برای ایران به صدا در خواهد آورد.

1402/12/19-07:23
تاخیرها و اثرات آن در پروژه‌های نفت و گاز

چکیده: تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز یک مشکل رایج است که می‌تواند منجر به افزایش هزینه‌ها، کاهش سودآوری و حتی شکست پروژه شود. این تاخیرها می‌تواند تاثیرات منفی قابل توجهی بر ذینفعان پروژه، از جمله پیمانکاران، کارفرمایان، جامعه و اقتصاد کشور به طور کلی داشته باشد. مهمترین منشاهای تاخیر در اجرای پروژه‌ها عبارت است از: • مشکلات فنی • عدم تجربه تیم کارفرما • تبیین و تعریف نادرست پروژه • نداشتن ارتباط بین ذینفعان • مشکلات مدیریتی با اتخاذ اقدامات مناسب، می‌توان از تاخیرها در پروژه‌های نفت و گاز جلوگیری کرد و احتمال موفقیت پروژه را افزایش داد، برخی از این اقدامات عبارتند از: • انجام مهندسی پایه و تفصیلی دقیق • برآورد دقیق احجام کاری، قیمت و زمان انجام کار • ایجاد بسته‌های کاری متناسب با امکانات کارفرما و پیمانکار • تهیه اسناد مناقصه دقیق و همراه با وضوح • انتخاب پیمانکار مناسب و متناسب با بسته کاری • انتخاب قرارداد مناسب و متناسب با بسته کاری • شناسایی صحیح ریسک‌ها و برنامه‌ریزی برای مدیریت آنها • ایجاد برنامه زمان بندی انعطاف‌پذیر • تخصیص منابع کافی و متخصص • ایجاد ارتباط موثر با ذینفعان

1402/12/12-07:39
بررسی مدیریت بهینه تامین پایدار مصرف گاز با نگاه به تجربیات جهانی

مدل مصرف انرژی در بخش خانگی ایران تقریبا در تمام جهان فاقد مشابه است. ما در ایران گاز را تقریبا مستقیم از میدان گازی و بعد از فرآیند پالایش گاز به خانه‌های مردم آورده و بدون ایجاد هیچ نوع محدودیتی در میزان مصرف شهروندان امکان استفاده از گاز طبیعی برای مصارف پخت و پز و گرمایش را در اختیار مردم قرار می‌دهیم.

1402/12/07-11:34
‌هفت‌‌خان‌ِ قراردادهای نفتی کِی در کشور تمام می‌شود؟

بررسی مراحل صدور مجوز برای امضای یک قرارداد نفتی نشان می‌دهد در خوشبینانه‌ترین حالت حداقل 26 ماه زمان نیاز است تا این قرارداد توسط مجموعه‌های خارج از وزارت نفت مورد بررسی و تایید قرار گیرد.

1402/11/23-07:05
اجرای ۵ پروژه برای تقویت شبکه گاز شمال - شمال‌ شرق کشور

هوای شمال و شمال‌شرق ایران در فصل زمستان بسیار سرد است. مردم نیاز به منبع انرژی دارند و این انرژی از راهی بسیار دور و با سختی‌های فراوان به‌دست آنها می‌رسد. برای رساندن گاز از عسلویه به شهرستان‌های شمال و شمال‌ شرق کشور، چاره‌ای جز احداث خطوط لوله و تاسیسات تقویت فشار گاز وجود ندارد. این مناطق عمدتاً پرجمعیت هستند و مصرف هم مثل همیشه بالاست.

1402/11/07-06:44
شش رقم ناگفته از صادرات نفت ایران در دهه تحریمی

تحریم نفتی، پدیده‌ای است که ایران بیش از یک دهه با آن دست و پنجه نرم می‌کند و منجر به افت درآمدهای نفتی کشور شده است. هر چند با امضای برجام و تعلیق موقت تحریم‌ها این امید ایجاد شده بود که ایران با تحریم‌ها برای همیشه خداحافظی کرده است، اما در عرض کمتر از دو سال همه‌چیز تغییر کرد و با خروج آمریکا از برجام، صادرات نفت ایران به کمترین میزان در دوران انقلاب اسلامی رسید.

1402/10/10-09:12
منفعت رابطه روسیه با ایران در صنعت انرژی

از روز 5 اسفند 1400 که روسیه به اوکراین حمله نظامی‌اش را شروع کرد، جهان غرب روسیه را که یکی از بزرگترین تولید‌کنندگان انرژی در دنیا است با تحریم‌های شدیدی مواجه کرد که لاجرم روس‌ها را به این امر واداشت که به جای وابستگی تجارت با غرب به فکر تحکیم روابط با شرق به‌ویژه چین و هند باشند، اما یک کشور دیگر نیز هدف روابط جدید روس‌ها قرار داشت و آن هم ایران بود که اهمیت کشورمان در جهان امروز کاملا مشخص و مبرهن است.

1402/10/02-07:09
تحقق رشد ۸ درصدی تولید ناخالص داخلی با تقویت نقش نفت در اقتصاد ایران

تحرک بخش نفت در رشد اقتصادی از ابتدای دولت سیزدهم آغاز شده و در تابستان ۱۴۰۲ با رشد ۲۵.۶ درصدی به اوج خود رسیده است و این رشد در صورتی که ادامه‌دار باشد افزون بر کمک به توسعه صنعت نفت، به مجموعه نظام اقتصادی کشور نیز برای تحقق رشد ۸ درصدی اقتصاد در برنامه هفتم توسعه کمک خواهد کرد.

1402/09/18-07:20
اوپک چه نسخه‌ای برای شرکت‌کنندگان نشست اقلیمی کاپ ۲۸ پیچید؟

دبیرکل اوپک در یادداشتی هم‌زمان با آغاز کاپ ۲۸ در دوبی، خواستار لزوم اتخاذ رویکردی جامع به نظام انرژی شد.

1402/09/12-11:00
پیشتازی نفت در تحقق رشد اقتصادی دولت سیزدهم

افزایش تولید و صادرات نفت در دولت سیزدهم، افزون بر افزایش درآمدهای نفتی برای کشور، زمینه را برای پیشتازی صنعت نفت ایران در تحقق رشد اقتصادی در دو سال گذشته فراهم کرده است، به‌گونه‌ای که رشد اقتصادی بخش نفت از ۱.۷ درصد در پاییز سال ۱۴۰۰ به ۲۵.۶ درصد در تابستان ۱۴۰۲ رسیده و از رشدی ۱۵ برابری در دولت سیزدهم حکایت دارد.

1402/09/11-08:22
ترکیه برنده بزرگ تحریم نفتی ایران

خط لوله‌ای که قرار بود از ایران به خلیج‌فارس برود اکنون از بصره در حال ساخت است و این در واقع نشان می‌دهد ایران از مسیر جدا شده، همچنین یک خط انرژی هم از هندوستان، امارات، قطر و عربستان در جنوب ایران را دور می‌زند، به‌عبارت دیگر از شمال زنگزور و از جنوب خط هندوستان و از غرب هم خط لوله عراق اجرایی می‌شود.

1402/08/27-08:15
جنگ غزه و تاثیرات آن بر بازارهای انرژی

مردم فلسطین از سال ۱۹۴۸ تاکنون شاهد تجاوز، خشونت، تبعیض نژادی و سیاست‌های آپارتاید رژیم اسرائیل بوده‌اند. این رژیم با اشغال زمین‌های فلسطینی، محاصره شهرها، تخریب و مصادره اموال و زمین‌های کشاورزی و آوارگی اجباری ساکنان، حقوق بنیادین و بشردوستانه مردم فلسطین را نقض کرده است. رژیم اسرائیل همچنین با تعرض مکرر به مسجد الاقصی، مقدسات دینی و اسلامی جهان اسلام را آزار داده و به حرمت آن‌ها توهین کرده است.

1402/08/13-08:18
فرصت 2 میلیارد دلاری ایران از توسعه سوخت‌رسانی و خدمات دریایی

در حکم ماده 62 برنامه هفتم توسعه بر اجرای موضوعات مهمی از جمله اولویت‌دهی تخصیص نفت کوره صادراتی به شرکت‌های بانکرینگ و تدوین آیین‌نامه اجرایی توسط وزارت و راه و شهرسازی و وزارت نفت تأکید شده ‌است.

1402/07/29-08:39
  • ...

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙