logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

تحلیل صفحه 60 و 61 کتاب سال صنعت پتروشیمی؛

روند بومی‌سازی و تولید دانش فنی فرآیند، کاتالیست و مواد شیمیایی در شرکت پژوهش و فناوری و وضعیت توسعه کاتالیست‌­های صنعت پتروشیمی

روند بومی‌سازی و تولید دانش فنی فرآیند، کاتالیست و مواد شیمیایی در شرکت پژوهش و فناوری و وضعیت توسعه کاتالیست‌­های صنعت پتروشیمی

۲- تجربه سفر به کشور ژاپن و حضور در ۱۴ استان و در هر استان به مدت یک هفته و هر هفته ۶ روز بازدید از صنایع فرآیندی شیمیایی و پتروشیمیایی کشور به اینجانب نشان داد که درآمد ۳۰ تا ۷۰ درصدی واحدهای فرآیندی از محل تولید دانش فنی فرایند، کاتالیست و مواد شیمیایی در این شرکت‌ها بود.


۳- نگاهی به روند ۶۰ ساله طی شده در صنعت پتروشیمی کشور اوضاع بسیار بسیار اسف باری در این زمینه را نشان می‌دهد. ایران یک کشور مصرف‌کننده تکنولوژی در تمامی زمینه‌ها به ویژه در حوزه صنعت پیچیده پتروشیمی بوده است. در گذشته گاهی خودمان را با قطر و عربستان، مقایسه می‌کردیم و حس خوشایندی سراسر وجود ما را فرا می‌­گرفت. به عنوان مثال آنها کار تعمیرات اساسی واحدهایشان نیز توسط هندی‌ها، کره‌ای‌ها و دیگران انجام می‌شود. اما امروز دیگر حتی امکان مقایسه خود با آنها را هم نداریم.


۴- تا زمانی که باور به تحقیق و توسعه به صورت فراگیر و در دل تمام صنعت پتروشیمی ایران رخنه ننماید و حداقل ۳ درصد از آورده اقتصادی واحدهای پتروشیمی کشور الزاما و بر طبق قانون مصوب مجلس به امر مهم توسعه دانش فنی کاتالیست و مواد شیمیایی اختصاص نیابد، اوضاع همین است که است و ما یک کشور جهان سوم به تمام معنای جهان سوم باقی خواهیم ماند و از آن جمله صنعت پتروشیمی ما یک صنعت پتروشیمی ویژه کشور جهان سومی باقی می‌ماند.


5- هرگز با یک شرکت پژوهش و فناوری که در سال‌های گذشته تلخ‌ترین تجربه‌ها را در اداره امور جاری خود داشته است و خوب به خاطر دارم که کارمندان این شرکت حقوق خود را در نیمه دوم ماه بعد و گاهی هم دیرتر دریافت می‌کردند نمی‌‌توان انتظار معجزه یا شق‌القمر در حوزه تحقیق و توسعه صنعت پتروشیمی ایران داشت.


به قول حضرت مولانا:


شرح این هجران و این خون جگر


این زمان بگذار تا وقت دگر


کد مطلب : 9458
موضوع : گفتمان
تاریخ : 1402/04/31-06:52

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙