logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

مصرف سالانه 180 میلیارد دلار انرژی در ایران

مصرف سالانه 180 میلیارد دلار انرژی در ایران

آمار و ارقام مصرف انرژی در کشور غیرقابل باور است. ما روزانه معادل 5 میلیون بشکه نفت، گاز طبیعی و 1.8 میلیون بشکه نیز نفت مصرف می‌کنیم که مجموعا می‌شود 6.8 میلیون بشکه نفت. ارزش این انرژی مصرف حدود 180 میلیارد دلار در سال است یعنی حدود 40 درصد تولید ناخالص داخلی ایران مربوط به انرژی است.


تولید ناخالص داخلی ایران 450 میلیارد دلار است. ارزش انرژی مصرفی در ایران و آلمان تقریبا برابر است اما تولید ناخالص داخلی آلمان 10 برابر ایران است. یعنی ما از انرژی برای تولید استفاده نمی‌کنیم بلکه آن را هدر می‌دهیم و در مقایسه با اروپا 20 برابر انرژی بیشتری برای تولید یک واحد کالا در اقتصاد مصرف می‌کنیم. شاید هیچ کشوری مثل ایران در دنیا وجود نداشته باشد که اینقدر از سرمایه خود بد استفاده می‌کند.


بن‌بست انرژی در ایران نیازمند برنامه جامع است نه شعار


ما در حوزه انرژی وارد کوچه بن‌بست شده‌ایم و با حرف و شعار نمی‌توان مشکل را حل کرد. با حذف صورت مسئله نیز نمی‌توان بحران انرژی را حل کرد و ما باید وقوع این بحران را بپذیریم و به مردم نیز صادقانه اعلام کنیم. همچنین باید یک برنامه جامع برای حل ناترازی انرژی تدوین و اجرایی کنیم. کاغذها و اسنادی که تاکنون در این حوزه نوشته شده بیشتر شبیه انشاء است و به درد کشور نمی‌خورد. بحران انرژی موضوعی است که به زودی کشور درگیر آن خواهد شد و همین الان نیز نشانه‌های آن در خاموشی صنایع در تابستان و قطع گاز این واحدها در زمستان قابل مشاهده است.


قطعا در آینده نیز با تداوم روند فعلی اوضاع بحرانی‌تر می‌شود. ایران حدود یک درصد جمعیت جهان را دارد اما 17 درصد ذخایر گاز و 13 درصد از ذخایر نفت جهان را در اختیار داریم. اما با کمال تأسف وضعیت ناترازی سوخت، گاز و برق در آینده تاریک و ناامیدکننده است. برخی افراد موضوع ناترازی انرژی را انکار می‌کنند اما اخیرا وزیر نیرو ناترازی برق را بین 10 تا 15 هزار مگاوات اعلام کرده است و پیش‌بینی می‌شود معادل یک درصد به ظرفیت تولید برق در 1402 اضافه شود درحالیکه رشد مصرف حدود 5 درصد است.


کد مطلب : 9499
موضوع : تحلیل
تاریخ : 1402/05/21-10:16
موئلف : هاشم اورعی، استاد برق دانشگاه شریف

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙