logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

جبران بخشی از کمبود گاز با بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی

جبران بخشی از کمبود گاز با بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی

قاسم ساعدی در گفت‌وگو با مهر، درباره تاثیر راه‌اندازی و بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی گفت: بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی توسط مهندسان ایرانی یک دستاوردهای بزرگ برای کشور ما محسوب می‌شود. بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی نشان‌دهنده توانایی دانش بومی جمهوری اسلامی ایران است و این فاز ۱۱ فازی است که به کشور نوید می‌دهد که به استقلال علمی و پژوهشی دست یافته‌ایم.


عضو کمیسیون انرژی مجلس توضیح داد: با بهره‌برداری از این فاز در واقع توانسته‌ایم اقدام به بومی‌سازی تجهیزات خود کنیم. تکیه بر تولیدات داخلی و دانش بومی ایرانی یقیناً در اقتصاد کشور تاثیرات بسیار زیادی دارد. اگر این رشد و توسعه و دست‌یابی به دانش را بیشتر کنیم رونق اقتصادی به تمام معنا انجام می‌شود.


ساعدی افزود: در سالیان گذاشته همواره با کسری تراز گاز به‌ویژه در زمستان‌ها مواجه بوده‌ایم ولی با بهره‌برداری از این فاز بر حجم تولید ما افزوده شده و می‌توان تا حدودی کمبود گاز در زمستان‌ها را جبران کرد.


وی افزود: این مسئله نشان داده که استفاده از توان داخلی و تخصص مهندسان ایرانی و اعتماد به توانمندی نیروهای داخل کشور می‌تواند مشکلات ما را حل کند اما دلیل بهره برداری دیر هنگام از این فاز این بود که دولت یازدهم و دوازدهم به این مسئله نه تنها بی‌توجه بودند و به آن بها ندادند بلکه با توان داخلی و رشد آن مقابله هم کردند.


این نماینده مجلس با بیان اینکه خیلی از مایحتاج ما در صنایع پایین‌دستی و بالا‌دستی تولید می‌شود و این عوامل کلید رشد و توسعه به حساب می‌آید، خاطرنشان کرد: بهره‌برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی یک نوید خوب به اهل علم و دانش است که عرصه ورود آنها باز است و می‌توانند هر جا بخواهند ورود کنند. دانش‌بنیان‌ها هم در این عرصه نقش به سزایی داشته‌اند.


عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد: این مسئله نشان‌دهنده اقتدار جهوری اسلامی است که در دانش و تکنولوژی علمی ما حرفی برای گفتن در بین کشورهای جهان داریم.


ساعدی گفت: بهره برداری از فاز ۱۱ پارس جنوبی بسیاری از نگرانی‌ها در خصوص ناترازی گاز را برطرف کرد و نگرانی‌هایی که در حاکمیت و دولت برای رفع مشکل مردم وجود داشت باعث شد که در این مسیر ۲۰ ساله قدم گذاشته شود و این مشکلات ظرف ۲ سال برطرف شود.


کد مطلب : 19477
موضوع : گاز
تاریخ : 1402/08/06-08:41

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙