logo
1402/09/18
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

تولید نفت ایران در آب‌های خلیج‌فارس 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت

تولید نفت ایران در آب‌های خلیج‌فارس 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت

به گزارش روابط عمومی شرکت نفت فلات قاره ایران، مهندس علیرضا متعالی‌جهرمی در این خصوص گفت: با اجرای پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر، همچنین پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه خشکی ابوذر، ظرفیت تولید نفت این شرکت 30 هزار بشکه در روز افزایش یافت و از ماه گذشته چاه F8-5 میدان مشترک فروزان با تولید نزدیک به یک‌هزار بشکه در روز به بهره‌برداری رسید.


مدیر منطقه عملیاتی خارگ افزود: در پروژه افزایش ظرفیت تولید میدان ابوذر حدود 2 کیلومتر خط لوله 18 اینچ اجرا و راه‌اندازی شد. با وجود استفاده از خط لوله 26 اینچ دریایی در 2 سال گذشته، رفع گلوگاه‌ها در مسیرهای ارتباطی کارخانجات ضروری بود که به دنبال آن با استفاده از زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های موجود، این خط لوله در چهار مسیر اصلی طراحی و اجرا شد و در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری رسید.


مهندس متعالی‌جهرمی در تشریح مراحل مختلف اجرای این پروژه بیان کرد: در مرحله نخست پروژه، خط لوله 18 اینچ از کارخانه درود 2 تا خط موجود در مجاورت کارخانه و همچنین محل ایستگاه تقویت فشار تا کارخانه ابوذر اجرا شد و پس از آن خط لوله دیگری به طول تقریبی 500 متر از محل انشعابات بارگیری تا کارخانه ابوذر کشیده شد که با اجرای آن قابلیت‌های عملیاتی و پایداری تولید افزایش قابل ملاحظه‌ای یافت.


وی درباره پروژه ساخت و نصب مبدل‌های حرارتی در کارخانه ابوذر خشکی نیز گفت: با توجه به نقش حیاتی مبدل‌های حرارتی بر روی کیفیت نفت مربوط به کارخانجات ابوذر و فروزان، همچنین خارج از سرویس بودن تعداد زیادی از این مبدل‌ها، نوسازی آنها در دستور کار قرار گرفت و برای نخستین بار در طول عمر کارخانه، تعدادی از پوسته‌ها و تیوب‌باندل‌ها با انجام چندین پروژه همزمان ساخته و نصب شدند.


به گفته وی، با توجه به محدودیت‌های موجود، تیوب‌باندل اول پس از انجام آزمایش‌های فنی لازم، اواخر تیرماه از طریق بندر بوشهر تحویل و در خارگ نصب شد که مجموعه این اقدامات افزایش چشمگیر تولید منطقه خارگ را به دنبال داشت.


وی اضافه کرد: در ادامه پروژه ساخت 5 دستگاه تیوب‌باندل کارخانه فروزان خشکی توسط واحد برنامه‌ریزی و هماهنگی تعمیرات در حال پیگیری است و علاوه بر آن تا پایان سال چندین دستگاه دیگر نیز ساخته و نصب خواهند شد.


مدیر منطقه عملیاتی خارگ گفت: از ویژگی‌های بارز این پروژه به کارگیری حداکثری توان تولید ساخت داخل و اقدامات هماهنگ مدیریت‌های مهندسی و ساختمان، مدیریت امور تولید و منطقه عملیاتی خارگ، همسو با سیاست‌های مدیریت ارشد سازمان است.


مهندس متعالی‌جهرمی ادامه داد: در منطقه عملیاتی خارگ، همه واحدهای نوسازی و تعمیرات، بهره‌برداری، بازرسی فنی و خوردگی فلزات، تدارکات و امور کالا، مهندسی فرآورش، برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌ها، ایمنی، امور قراردادها و ... در اجرای پروژه نقش موثری داشتند.


کد مطلب : 19508
موضوع : اخبار نفتی
تاریخ : 1402/08/22-10:10

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙