logo
1402/12/14
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی تبیین کرد؛

مدیریت مصرف سوخت و صرفه‌جویی ۱۶ میلیون لیتری روزانه سوخت

مدیریت مصرف سوخت و صرفه‌جویی ۱۶ میلیون لیتری روزانه سوخت

جلیل سالاری با اشاره به اینکه بهینه‌سازی را سوخت پنجم نام‌گذاری کرده‌ایم، گفت: با توجه به شدت مصرف انرژی در کشور به‌ویژه بخش حمل‌ونقل، لازم است سیاست‌های غیرقیمتی به منظور کنترل مصرف در این بخش از جمله اجرای قانون تبصره ۱۳ در اولویت قرار گیرد و هرچه زودتر خودروهای فرسوده از ناوگان حمل‌ونقل کشور خارج شود.وی با تأکید بر اینکه نگاه در مجموعه تولید و توزیع فرآورده در کشور حرکت از سوخت‌محوری به سمت سودمحوری است، بیان کرد: با حرکت به سمت سودمحوری با استفاده از توانمندی دانش‌بنیان‌ها به سمت ایجاد ارزش افزوده در تولید فرآورده در کشور حرکت خواهیم کرد.


فرسودگی ۶۸ درصدی ناوگان حمل‌ونقل سنگین کشور


وی افزود: نزدیک به یک میلیون خودرو در بخش حمل‌ونقل سنگین کشور نیز فعال هستند که ۶۸ درصد آنها بیش از ۲۰ سال عمر دارند و در صورت خروج این ناوگان فرسوده و مدیریت برای صرفه‌جویی در این بخش، در مصرف روزانه ۷ تا ۱۰ میلیون لیتر نفت‌گاز در این بخش صرفه‌جویی خواهد شد.معاون وزیر نفت تأکید کرد: اگر استانداردها در تمامی بخش‌های خودرویی در کشور رعایت شود، در مصرف روزانه ۱۶ میلیون لیتر سوخت صرفه‌جویی خواهد شد که با احتساب هزینه‌های مربوط به انبارداری، کارمزد، حمل‌ونقل، هزینه بسیار هنگفتی است که بر کشور تحمیل شده است.


رشد ۱۰ درصدی مصرف سوخت نیروگاهی در ۱۴۰۰


سالاری تصریح کرد: متأسفانه امروز تمام ظرفیت شبکه خطوط انتقال ما درگیر انتقال سوخت خودروهاست، افزون بر آن در بخش سوخت نیروگاهی نیز  سال گذشته (۱۴۰۰) ۱۰ درصد رشد داشتیم که اگر مدیریت بهینه مصرف در این حوزه اتفاق نیفتد، این عدد باز هم افزایش می‌یابد.سالاری افزود: پارسال به‌طور میانگین روزانه ۲۶۵ میلیون لیتر سوخت در بخش نیروگاهی کشور مصرف شده است که عدد بسیار بزرگی به‌شمار می‌آید.


صرفه‌جویی یک میلیارد مترمکعبی در صورت اجرای سیاست‌های مصرف سوخت در بخش خانگی


سالاری با تأکید بر لزوم بهینه‌سازی مصرف سوخت در بخش ساختمان گفت: در حوزه راندمان لوازم خانگی نیز در صورت اجرای برنامه‌ریزی که امسال در قانون بودجه پیش‌بینی شده است در مصرف یک میلیارد مترمکعب سوخت در این بخش صرفه‌جویی خواهد شد.وی افزود: بنابراین آنچه در حوزه مدیریت مصرف، مبتنی بر استفاده از شرکت‌های دانش‌بنیان و بومی‌سازی تجهیزات است، باید جدی گرفته شده و بتوانیم ارزش افزوده در این بخش ایجاد کنیم.


جلوگیری از تولید روزانه ۶۴ میلیون لیتر نفت کوره در کشور با اجرای طرح‌های کیفی‌سازی


معاون وزیر نفت با اشاره به قانون بودجه کشور مبنی بر اختصاص ۴۰ درصد از عواید سودهای پالایشی به اجرای طرح‌های بهینه‌سازی گفت: در صورت اجرایی شدن این طرح‌ها، از تولید روزانه ۶۴ میلیون لیتر نفت کوره در واحدهای پالایشی جلوگیری خواهد شد که عدد بسیار قابل‌توجهی است. این طرح در پالایشگاه شازند اجرایی شد و میزان نفت کوره تولیدی با مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان از ۲۸ درصد به ۸ درصد کاهش یافت.


ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای شرکتی پالایش و پخش جوان و استاندارد است


سالاری افزود: ناوگان حمل‌ونقل جاده‌ای شرکتی مجموعه پالایش و پخش، یکی از جوان‌ترین ناوگان‌هاست که به سیستم کهاب مجهز است و میزان مصرف سوخت در این ناوگان در حد استانداردهای رایج دنیا است.وی همچنین تأکید کرد: طبق ماده ۱۲ در حوزه بهینه‌سازی مصرف انرژی، منابع حاصل از بهینه‌سازی مصرف سوخت می‌تواند صرف اجرای پروژه‌ها شود که الگوهای متعددی در این بخش داریم و در حال برنامه‌ریزی و اجرا در تمامی بخش‌ها در این زمینه هستیم.


ناترازی بنزین در شرایط خاص اتفاق می‌افتد


سالاری درباره شرایط تراز تولید و مصرف فرآورده در کشور گفت: فعلاً توانسته‌ایم در این بخش مدیریت لازم را انجام دهیم و در مورد بنزین فعلاً توانسته‌ایم با سوآپ فرآورده، شرایط را مدیریت کنیم و تنها در شرایط خاص، این وضعیت ناتراز می‌شود.وی درباره شرایط کشورمان برای حضور در بازار انرژی فرآورده تأکید کرد: در حوزه فرآورده‌های اصلی کشور، به‌دلیل اینکه نیاز کشور، مصرف‌کننده داخلی است، بنابراین با قیمت ترکیبی که اتفاق می‌افتد، فضای رقابتی و بازار امکان‌پذیر نیست و نیاز است مدیریت مصرف انرژی و تنوع سازی را ایجاد کنیم تا زمینه عرضه در بازار اتفاق بیفتد.


طراحی بنیادی و مطالعات مسیریابی خطوط لوله جدید تابش و پارس به اتمام رسید


سالاری درباره آخرین وضع تفاهم‌نامه‌های امضاشده در حوزه ایجاد خطوط لوله جدید تابش و پارس گفت: در حوزه خط لوله تابش، قطب مصرف کشور در شمال کشور است و به لحاظ پدافند غیرعامل و حجم مصرف کشور در شمال، این طرح برنامه‌ریزی شد تا توسعه بازار شرق نیز اتفاق بیفتد. اسناد این پروژه‌ها بارگذاری شده است و خط لوله پارس نیز در قالب فرآیند ای‌پی‌سی اجرا خواهد شد. فرایند طراحی بنیادی و مطالعات مسیریابی انجام شده و در حال حرکت به سمت فرآیند اجرایی شدن است و همه پیمانکاران می‌توانند این اسناد را از سامانه طراحی‌شده دریافت کنند.


تأمین زمین و مجوزهای زیست محیطی پالایشگاه شهید سلیمانی نهایی شد


وی درباره آخرین وضعیت طرح ساخت پالایشگاه شهید سلیمانی نیز گفت: با اجرایی شدن این پروژه، حدود ۲۵ درصد محصولات پتروشیمی در محصولات تولیدی نهایی خواهیم داشت. کنسرسیومی که شکل گرفته بود، بخشی بانک‌ها بود، پالایش و پخش تنها ۱۰ درصد سهم داشت، اما تمامی کارهای اجرایی را شرکت پالایش و پخش انجام داد. یکی از مباحث اصلی در اجرای این پروژه، بحث مجوز شورای پول و اعتبار بود که باید اخذ شود. مباحث تأمین زمین و قراردادهای زیست محیطی پیگیری شده است، برنامه داشتیم که در روز سوم خرداد این پروژه کلید بخورد که ممکن است این زمان کمی جابه‌جا شود.


کد مطلب : 9325
موضوع : پالایش و پخش
تاریخ : 1402/03/05-01:38

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙