logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

کمیته انرژی پاکستان با ساخت خط لوله گاز تا مرز ایران موافقت کرد

کمیته انرژی پاکستان با ساخت خط لوله گاز تا مرز ایران موافقت کرد

به گزارش ایرنا، روابط عمومی وزارت نفت و منابع طبیعی پاکستان با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد: جزئیات تخصصی درباره خط لوله گاز ایران و پاکستان در نشست کمیته انرژی کابینه مورد بحث قرار گرفت و کمیته با آغاز کار برای ساخت خط لوله از مرز مشترک پاکستان تا بندر گوادر موافقت کرد.
در این بیانیه آمده است: با توجه به کمیته نظارتی که در سپتامبر سال گذشته از سوی نخست وزیر پاکستان برای بررسی توصیه وزرای مربوط درباره خط لوله گاز ایران و پاکستان تشکیل شده بود، کمیته انرژی کابینه توصیه‌های دریافت از سوی کمیته نظارتی را تایید و به موجب آن در مرحله اول کار بر روی ساخت ۸۰ کیلومتر خط لوله گاز از مرز پاکستان تا بندر گوادر آغاز خواهد شد.
وزارت نفت پاکستان اعلام کرد که این پروژه توسط شرکت دولتی گاز ISGS پاکستان به اجرا گذاشته می‌شود و تامین مالی آن نیز به صورت درآمدهای حاصل از توسعه زیرساخت‌های گازی انجام خواهد شد.
در این بیانیه افزوده شد: همه بخش‌های مربوطه در پاکستان برای پیشبرد این پروژه در راستای اطمینان از تامین گاز برای مردم پاکستان و در نتیجه رفع نیازهای فزاینده انرژی این کشور، رویکرد مثبتی دارند.
وزارت نفت پاکستان تاکید کرد: طرح مشترک گازی با ایران نه تنها امنیت انرژی پاکستان را تقویت می‌کند، بلکه اعتماد صنعت بومی را که با افزایش عرضه گاز تضمین می‌شود، افزایش می‌دهد. همچنین این امر همچنین موجب تسریع فعالیت‌های اقتصادی در ایالت بلوچستان شده و به پیشرفت اقتصادی پاکستان کمک خواهد کرد.
رسانه‌های پاکستانی هفته گذشته اعلام کردند که به گفته مقامات این کشور، طبق این برنامه خط لوله ۸۰ کیلومتری، گوادر را به پروژه خط گاز ایران- پاکستان متصل می‌کند و از گاز در گوادر استفاده می‌شود.
در این گزارش آمده است: ایران پیش از این مهلت ۱۸۰ روزه‌ای را تا سپتامبر ۲۰۲۴ به پاکستان داده بود. اگر مقامات اسلام‌آباد پاسخ مثبت ندهند، تهران با استفاده از حکمیت بین‌المللی مستقر در پاریس به دنبال جریمه ۱۸ میلیارد دلاری خواهد بود. با این حال، ایران همچنین تخصص حقوقی و فنی خود را به پاکستان پیشنهاد داد تا پیش از پایان مهلت ۱۸۰ روزه به طور مشترک یک استراتژی برد-برد را تدوین کنند تا از این مساله جلوگیری شود.
اواسط آبان‌ماه امسال وزیر انرژی پاکستان طی سفر به تهران و شرکت در بیست‌و‌سومین نمایشگاه بین‌المللی صنعت برق، با طرف‌های ایرانی پیرامون آخرین تحولات مرتبط با طرح خط لوله انتقال گاز ایران موسوم به خط لوله صلح رایزنی کرد.
حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران ۱۲ مردادماه امسال در جریان سفر رسمی‌ خود به پاکستان اعلام کرد: گفت‌وگوهای مهمی با همتای پاکستانی خود درباره طرح خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان انجام داشته و معتقد است که تکمیل این پروژه در راستای منافع دو ملت است. 


 


کد مطلب : 19637
موضوع : گاز
تاریخ : 1402/12/05-09:20

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙