logo
1403/03/31
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، از موفقیت در توسعه داخلی تا اعتبار در عرصه صادرات

صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، از موفقیت در توسعه داخلی تا اعتبار در عرصه صادرات

اما این پازل برترین‌ها وقتی کامل‌تر می‌شود که در عرصه صادرات هم حرفی برای گفتن داشته باشی. شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس شرکت برتر صادرات گرای کشور و دارای رتبه اول صادرات در ایران است و از این جهت نقش مهم و غیر قابل انکاری، نه فقط در توسعه اقتصادی کشور، بلکه در جهت ارزآوری ایفا می‌کند.


شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با عملکرد موفق خود، از امور توسعه‌ای تا تولید و صادرات، به درجه‌ای رسیده که به اعتبار صنعت پتروشیمی ایران تبدیل شده است. شرکتی که در خاورمیانه، دومین شرکت برتر پتروشیمی است و بر اساس رتبه‌بندی ICIS در رتبه بیست و سوم ۱۰۰ شرکت برتر پتروشیمی جهان قرار دارد. با چنین عملکردی، طبیعی است که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را یکی از مهمترین شرکت‌کنندگان در نمایشگاه اکسپو ۲۰۲۳ تهران بدانیم؛ نمایشگاهی که محل عرضه توانمندی‌های صادراتی ایران است و جمعی از مهمترین صادرکنندگان ایران در آن گردهم آمدند تا توانمندی‌های صادراتی خود را در معرض نمایش بویژه برای تجار و بازرگانان خارجی قرار دهند.


شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس که عموم مردم آن را با نام‌ هلدینگ خلیج فارس می‌شناسند، طی ده سال گذشته تحولات و تغییرات اساسی و مهمی از جمله، اعمال مدیریت سیستمی، تدوین برنامه‌های راهبردی برای خود و کلیه شرکت‌های زیر مجموعه، تنوع و سرمایه‌گذاری در سبد سرمایه جهت بالا بردن ضریب سودآوری، تولید متنوع محصولات و فرآورده‌های شیمیایی و پتروشیمیایی، ساخت مجتمع‌ها و طرح‌های استراتژیک پتروشیمی و پالایشگاهی در مناطق مختلف کشور در راستای توسعه پایدار و با دیدگاه صیانت از محیط زیست و اجرای استانداردهای ایمنی و بهداشت شغلی، در اختیار گرفتن فروش، صادرات و واردات محصولات بدون حضور واسطه، اجرای طرح‌های رفع تنگنای تولید در مجتمع های تحت پوشش، دستیابی حداکثر ظرفیت اسمی تولید در مجتمع ها و اخذ تسهیلات مالی و فاینانس را فراهم و در حوزه های مختلف به اجرا در آورده است و‌ مجموع این عملکردها موجب شده این شرکت چه از نظر تولید و چه از نظر صادرات، علاوه بر آنکه رتبه اول ایران را در اختیار بگیرد، در میان برترین شرکت‌های خاورمیانه و جهان هم همواره حضور داشته باشد.


 این امر بویژه در شرایط تحریم‌که محدودیت‌های فراوانی برای صادرکنندگان از نظر تعاملات بین‌المللی، مبادلات ارزی و همچنین پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای ایجاد می‌کند، از اهمیت خاصی برخوردار است و ارزش موفقیت‌های شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس را دوچندان می‌کند.


چنین موفقیت‌های بزرگی را باید پاس داشت و مسیر را برای توسعه هر چه بیشتر فعالیت‌های شرکت‌های بزرگ و موفقی همچون صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس باید هموارتر کرد چراکه چنین شرکت‌هایی، نه فقط آبرو و اعتبار صنعت پتروشیمی و در حوزه‌ای وسیع‌تر صنعت نفت کشور هستند بلکه اعتباری برای اقتصاد ایران در عرصه صادرات و حضور در بازارهای جهانی محسوب می‌شوند.


کد مطلب : 9302
موضوع : تحلیل
تاریخ : 1402/02/29-06:23
موئلف : وحید شاه‌رضایی، کارشناس انرژی

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙