logo
1403/03/04
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

ورزش و نفت

ورزش و  نفت

احمد مددی


زمانی، دکتر مسعود میرکاظمی وزیر نفت کشورمان، صنعت نفت را پیشران اقتصاد کشور نامیده بود. بعید می دانم کسی با این سخن مخالف باشد. چراکه همگان می دانیم اقتصاد کشورما متکی به نفت و درآمدهای نفتی است.  درحقیقت وزارت نفت و چهار شرکت اصلی زیر مجموعه نفت، تاثیر عمده ای در شکل گیری معادلات اقتصادی و حتی سیاسی - اجتماعی کشور دارند و اگر بگوییم نقش هر یک از این شرکت های اصلی زیر مجموعه نفت، در حد و اندازه یک وزارتخانه است سخنی به گزاف نگفته ایم. شرکت ملی نفت ایران به دلیل تامین بیش از نیمی از درآمدهای ارزی کشور در طول سال به لحاظ اقتصادی، از نقش بی بدیل در اقتصاد کشور برخوردار است و علاوه بر آن در حوزه بین الملل نیز، نفت ابزاری استراتژیک برای ایران و سایر کشورهای نفت خیز منطقه محسوب می شود. شرکت ملی گاز نیز در عرصه داخلی به دلیل نقش مهمی که در تامین انرژی مورد نیاز بخش های خانگی، صنعتی و نیروگاهی برعهده دارد، از جایگاهی بی‌بدیل از لحاظ اجتماعی و اقتصادی در کشور برخوردار است. همگان می دانیم قطع جریان گاز کشور- که خوشبختانه طی دو سال اخیر حتی در فصل سرد زمستان شاهد آن نبوده ایم، چه پیامدهای اقتصادی و اجتماعی خواهد داشت.


شرکت ملی پالایش و بخش فرآورده های نفتی ایران از لحاظ عرصه فرآورده ها، تاثیر غیر قابل انکاری در اقتصاد کشور این می کند و شرکت ملی صنایع پتروشیمی هم به دلیل نقش مهمی که در صادرات غیر نفتی کشور بر عهده دارد نقش موثر در اقتصاد کشور دارد. به همین دلیل است که عملکرد هر یک از زیر مجموعه های وزارت نفت را نیز می توان در حد یک وزارتخانه ارزیابی کرد.  ‌چنین حساسیتی در نقش ها و وظایف، بهره گیری از نیروهای انسانی سالم، کارآمد و با نشاط را ضروری می سازد. هر چه قدر نیروهای انسانی شرکت های زیر مجموعه نفت نیروهای سالم، با نشاط و شاداب باشند، قطعا نقش مهمی در ارتقا کیفی و بهبود بهره وری مجموعه ایفا خواهند کرد. به همین دلیل سرمایه گذاری برای ارتقاء روحی و روان کارکنان از اهمیت خاصی برخوردار است.  ‌در این میان ورزش جایگاه ویژه ای دارد. انجام فعالیت های ورزشی بین کارکنان شرکت های زیر مجموعه نفت و خانواده های آنان علاوه بر افزایش سطح روحی و روانی کارکنان و ایجاد شادابی و نشاط در بین آنان، علاوه بر افزایش سطح روحی و روانی کارکنان خواهد شد که در نهایت، به سود مجموعه شرکت  و ارتقا عملکرد مجموعه خواهد بود. در این میان شرکت ملی گاز در بین سایر شرکت ها، نقش پیشرو داشته است و انجام فعالیت های ورزشی چه در سطح ورزش همگانی و چه در سطح ورزش قهرمانی در این شرکت بسیار پر رنگ  و قابل توجه بوده است.


انجام فعالیت های گسترده ورزشی در بین کارکنان شرکت ملی گاز و خانواده آنان، شرایط مطلوب را در این شرکت ایجاد کرده که در سطح فراتر از سایر سازمان‌ها قررا می گیرد. امور ورزش شرکت ملی گاز علاوه بر تلاش برای همگانی کردن ورزش در بین کارکنان، در ورزش قهرمانی هم موفقیت های خوبی کسب کرده است که قابل تقدیر است. به هر حال به نظر می رسد در مجموعه وزارت نفت و شرکت های تابعه آن، باید به امر ورزش از دو جهت نگریست. نخست اینکه همگانی کردن ورزش در بین کارکنان و خانواده آنان موجبات افزایش روحیه و شادابی و نشاط بین کارکنان و خانواده آنان در تقویت همدلی در مجموعه خواهد شد که آثار و پیامدهای مثبت آن عاید کل مجموعه خواهد شد. دوم اینکه شرکت های زیر مجموعه نفت با توجه به نقش بی بدیل که در اقتصاد کشور ایفا می کنند و با عنایت به پتانسیل های فراوانی که از نظر کیفیت منابع انسانی دارند، می توانند در عرصه ورزش قهرمانی هم حضوری فعالتر و البته درخشان داشته باشند. امید است تلاش هایی که در عرصه ورزش در شرکت های زیر مجموعه نفت صورت گرفته بیش از پیش مورد حمایت مسئولان قرار گیرد تا شاهد تقویت امر ورزش در هر دو بعد ورزش همگانی و ورزش قهرمانی در مجموعه نفت باشیم.


کد مطلب : 713
موضوع : ورزش نفت
تاریخ : 1385/10/11-10:00

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙