logo
1403/03/31
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

وزیر نفت:

دغدغه رئیس‌جمهوری شهید، ایجاد انقلاب گازرسانی در سیستان‌وبلوچستان بود

دغدغه رئیس‌جمهوری شهید، ایجاد انقلاب گازرسانی در سیستان‌وبلوچستان بود

به گزارش خبرنگار اعزامی شانا به استان سیستان‌وبلوچستان، جواد اوجی صبح روز پنجشنبه، ۱۷ خرداد در آیین بهره‌برداری از طرح‌های گازرسانی سیستان‌وبلوچستان، با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت در حادثه سقوط بالگرد در استان آذربایجان شرقی گفت: آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری شهید همواره به‌دنبال اجرای پروژه‌های گازرسانی در استان سیستان و بلوچستان بود و مرتب از ما در نشست‌ها اجرای این امور را پیگیری می‌کرد تا در این دولت انقلابی در گازرسانی این استان انجام شود.
وی با اشاره به اینکه در سه سال اخیر ۱۵۵ پروژه نیمه‌کاره و تازه به ارزش ۳۴ میلیارد دلار به بهره‌برداری رسیده است، تصریح کرد: در این زمان همچنین اجرای ۵۰ پروژه جدید به ارزش ۴۷.۵ میلیارد دلار آغاز شده است.
وزیر نفت تصریح کرد: با گشایش ۱۵ پروژه نیمه‌کاره و تازه در سه سال اخیر در صنعت نفت، تولید نفت ایران ۶۰ درصد، تولید روزانه گاز ۵۰ میلیون مترمکعب و تولید فرآورده‌های نفتی ۲۷۰ میلیون لیتر در روز افزوده شد. در سه سال اخیر همچنین ۱۱.۵ میلیون مترمکعب گاز همراه نفت جمع‌آوری شده که تا دو ماه آینده ۴.۵ میلیون مترمکعب گاز دیگر جمع‌آوری خواهد شد.
اوجی به آماده افتتاح بودن ۵ مجتمع پتروشیمی تازه در کشور اشاره کرد و افزود: در حوزه انتقال گاز در سه سال اخیر بیش از هزار و ۸۰۰ کیلومتر خطوط جدید بهره‌برداری شده است و امروز شاهد افتتاح ۳۷۰ کیلومتر آن هستیم.
وی ادامه داد: تا پایان امسال نیز در حوزه انتقال خطوط لوله فرآورده‌های نفتی شاهد افتتاح هزار کیلومتر خط لوله خواهیم بود که ۴۰۰ کیلومتر از آن تا پایان دولت سیزدهم به بهره‌برداری می‌رسد.
وزیر نفت گفت: در سه سال اخیر ۶ هزار و ۷۰۰ روستا، ۵۰ شهر، ۲۲ نیروگاه، ۱۶ واحد صنعتی و ۶ ایستگاه تقویت فشار به خطوط لوله سراسری گاز متصل شده‌اند، در این مدت همچنین صنعت نفت و گاز میان گروه‌های اقتصادی کشور با رشد ۲۰ درصدی در سال ۱۴۰۲ بالاترین رشد اقتصادی را داشته است.
اوجی به اعتراف دشمنان مبنی بر افزایش صادرات نفت ایران نسبت به سال ۱۳۹۷ تاکنون اشاره و بیان کرد: ایالات متحده در این سال‌ها بیش از ۶۰۰ تحریم را ضد صنعت نفت ایران اعمال کرد، اما نتوانست حتی یک روز صادرات کشورمان را قطع کند.
وی با تأکید بر گازرسانی به نیروگاه چابهار و مشکلات و سختی‌های رساندن سوخت مایع به این نیروگاه افزود: با گازرسانی به این نیروگاه روزانه ۴‌.۵ میلیون لیتر فرآورده‌های نفتی آزاد و صادر خواهد شد.
وزیر نفت اعلام کرد: امروز هشت پروژه گازی به ارزش ۳۶ هزار میلیارد تومان در استان سیستان‌وبلوچستان و کشور به بهره‌برداری رسمی رسید.


کد مطلب : 29750
موضوع : اخبار نفتی
تاریخ : 1403/03/19-08:47

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙