logo
1403/04/22
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

پایان درخشش سهام نفت و گاز آمریکا

پایان درخشش سهام نفت و گاز آمریکا

بخش انرژی شاخص S&P ۵۰۰ که از شرکت‌های بزرگ نفت و گاز تشکیل شده است، در سال‌های ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲ بازاری بود که بهترین عملکرد را داشت و در سال میلادی گذشته که حمله نظامی روسیه به اوکراین، قیمت نفت را بالا برد و شرکت‌ها از درآمد بادآورده برای بهبود ترازنامه خود استفاده کردند و سهامداران را پول باران کردند، به تنهایی بیش از ۵۰ درصد رشد کرد.


اما فضا تغییر کرده است، به طوری که بخش سهام انرژی از ابتدای سال میلادی جاری تاکنون، کاهش پنج درصدی در مقایسه با رشد هشت درصدی بازار مالی و رشد ۲۴ درصدی بخش فناوری داشته است.


به گفته مت پورتیلو، سرپرست تحقیقات شرکت مشاوره TPH&Co، سرمایه گذاران برای رکود اقتصادی آماده می‌شوند و نگران یک پس زمینه کلان ضعیف هستند که می‌تواند باعث کاهش بیشتر قیمت نفت شود. این مسئله اعتماد زیادی را در آینده کوتاه مدت جریان‌های نقدی ایجاد نمی‌کند.


نفت آمریکا روز جمعه در ۷۱ دلار و ۳۴ سنت در هر بشکه بسته شد که بسیار بالاتر از میانگین بلندمدت این شاخص بود اما امسال تحت تاثیر آشفتگی بخش بانکی آمریکا که بازارها را به آشوب کشیده، هفت درصد افت کرده است. فروش سهام در حالی روی می‌دهد که شرکت‌ها، عملکرد مالی سه ماهه قوی را در روزهای اخیر گزارش کردند.


بعضی از سرمایه گذاران می‌گویند که شرکت‌های شیل، با پیامدهای افزایش دو ساله قیمت سهام روبرو شده اند که شرکت‌های بزرگ شیل مانند دوون انرژی و پایونیر نچرال ریسورسز، پرداخت سود سهام متغیر را آغاز کردند که شامل سود سهام پایه و پرداخت‌های اضافی بر اساس جریان نقدی بود.


شرکت دوون، اولین تولیدکننده شیل بود که سود متغیر را در سال ۲۰۲۱ معرفی کرد که با دو برابر شدن قیمت سهامش، به دارنده بهترین عملکرد در شاخص S&P ۵۰۰ تبدیل شد. از زمان کاهش بخش متغیر سود سهام در نوامبر، سهام این شرکت تقریبا ۴۰ درصد کاهش پیدا کرده است. انتظار می‌رود این شرکت هفته جاری، یک عملکرد سه‌ ماهه قوی دیگر را گزارش کند.


به گفته پورتیلو، شرایط فعالیت ضعیف‌تر، از جمله تورم شدید در هزینه‌های خدمات میادین نفتی و کاهش بهره‌وری، همزمان با کاهش قیمت‌های نفت، بر شرکت‌های این بخش تأثیر گذاشته است.


طبق گزارش اداره اطلاعات انرژی آمریکا، حتی در مناطق پرمیان تگزاس و نیومکزیکو، تولید از هر چاه جدیدی که طی دو سال گذشته حفاری شده، نزدیک به ۳۰ درصد کاهش پیدا کرده است.


تحلیلگران می‌گویند که جنبش‌های زیست محیطی، اجتماعی و حاکمیتی همچنان بر دیدگاه وال استریت درباره تولیدکنندگان سوخت فسیلی و ارزش بلندمدت آنها در بحبوحه اقدامات دولت برای تسریع روند گذار انرژی، تاثیر خواهند گذاشت. برخی دیگر می‌گویند بدبینی بازارهای سرمایه، همچنان عامل بازدارنده در هزینه‌های بالادستی خواهد بود و به افزایش قریب الوقوع قیمت نفت کمک می کند زیرا عرضه از تقاضای رو به رشد عقب می‌ماند و به این ترتیب، روند صعودی چند ساله نفت که خریداران بازار پیش بینی می‌کنند را آغاز می‌کند.


آژانس بین‌المللی انرژی ماه گذشته اعلام کرد که تولید جهانی نفت در سال ۲۰۲۳، بسیار آهسته‌تر از تقاضا رشد می‌کند که انتظار می‌رود اواخر امسال، به رکورد دیگری برسد.


اما تحلیلگران می‌گویند که سرمایه‌گذاران سهام در حال حاضر بیشتر روی سیگنال‌های منفی از کند شدن اقتصاد آمریکا متمرکز شده‌اند. طبق آمار اداره اطلاعات انرژی آمریکا، مصرف دیزل که اغلب شاخص اصلی فعالیت صنعتی است، از فوریه سال گذشته ۲۰ درصد کاهش یافته است. تنها زمانی که ابرها از فراز بزرگترین اقتصاد جهان کنار بروند و بازار نفت جهانی دچار محدودیت عرضه شود، سهام انرژی دوباره گل خواهد کرد.


بر اساس گزارش فایننشیال تایمز، کریستیان مالک، مدیر جهانی استراتژی انرژی در جی پی مورگان می‌گوید: ما باید بر ترس از رکود غلبه کنیم و بعد از آن، ذخایر نفت جهانی باید تقلیل پیدا کنند.


کد مطلب : 9258
موضوع : گزارش
تاریخ : 1402/02/18-09:18

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙