logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

با توافق‌نامه معاونت علمی و شرکت ملی گاز؛

بازار ۵۰۰ میلیون یورویی صنعت گاز به روی دانش‌بنیان‌ها باز شد

بازار ۵۰۰ میلیون یورویی صنعت گاز به روی دانش‌بنیان‌ها باز شد

به گزارش ایرنا، توافق‌نامه همکاری در زمینه بومی‌سازی تجهیزات و اقلام گلوگاهی صنعت گاز به امضای روح‌الله دهقانی معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهوری و مجید چگنی معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران رسید.
دهقانی در این مراسم مهم‌ترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان را توسعه بازار این شرکت‌ها و تعامل با دستگاه‌ها در این راستا دانست و گفت: معتقدم هیچ‌ حمایتی واقعی‌تر، عملیاتی‌تر و هدفمندتر از توسعه بازار دائمی و پایدار برای شرکت‌های دانش‌بنیان نیست. حمایت بدون هدف شاید شرکتی را زنده نگاه دارد اما ممکن است پایدار نباشد؛ در صورتی‌که اگر شرکتی که به حدی از بلوغ رسیده است، بتواند خود را به بازاری وصل کند و این بازار را توسعه دهد بطور قطع ماندگار خواهد شد.
وی با اشاره به دسته‌بندی شرکت‌های داشن‌بنیان به نوپا، فناور و نوآور افزود: شرکت‌های بزرگ حمایت‌هایی از جنس تخصیص میدان فعالیت و بازار و زمین بازی برای تاثیرگذاری دریافت می‌کنند.


دهقانی بیان کرد: در قانون جهش تولید دانش بنیان دستگاه های دولتی مکلف شده اند که محصولاتی که یک میلیون دلار و بیش تر ارزبری دارند را با کمک شبکه شرکت های دانش بنیان تامین کنند و این ماده قانونی، در قالب توافقات و همکاری با دستگاه‌ها و صنایع متقاضی، بازار بالقوه در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور داخلی قرار می‌گیرد.
معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان رییس‌جمهور با بیان اینکه در قالب توافق‌نامه با شرکت ملی گاز، ۱۲ گروه محصول راهبردی و تولید بار اول در دستور کار قرار گرفته، افزود: امضای این توافق‌نامه ۵۰۰ میلیون دلاری برای توسعه بازار محصولات گلوگاهی دانش بنیان اقدامی بزرگ‌ در همین راستا است.
دهقانی با اشاره به همکاری و استقبال خوب دستگاه‌ها از شرکت‌های دانش‌بنیان و رقم خوردن فصل تازه‌ای در بهره‌مندی از توان این شرکت‌ها در صنایع بزرگ و گلوگاهی گفت: در هیچ دوره‌ای، فرصت همکاری بین شرکت های دانش بنیان و دستگاه ها به این اندازه قوی و جدی نبوده است. معتقدم شرکت‌های دانش‌بنیان تاکنون ۹۰ درصد از مسیر اتصال به بازارهای بزرگ و صنایع را پیموده‌اند و اکنون در ۱۰ درصد انتهای خط و کم‌ترین فاصله تا رسیدن به زنجیره ارزش صنایع قرار دارند؛ آن دسته شرکت‌هایی که انرژی و توان خود را برای پیمودن ۱۰ درصد مسیر باقیمانده‌ پیوستن به زنجیره ارزش صنایع ذخیره و عزم خود را جزم کرده اند، بطور قطع در فرجام مسیر، دستاوردهای خوبی برای خود و کشور کسب خواهند کرد.


تجهیزات راهبردی صنعت گاز بواسطه دانش بنیان ها بومی‌سازی می شود
بر اساس این توافق‌نامه به منظور بومی‌سازی تجهیزات و اقلام راهبردی صنعت گاز و با هدف بهره مندی از ظرفیت شرکت‌های دانش‌بنیان و فناور در زنجیره ارزش تجهیزات راهبردی شرکت ملی گاز ایران، ارتقاء سطح تاب‌آوری ایجاد پایداری در تأمین اقلام ضروری و توسعه فناوری‌های پیشرفته این صنعت به امضا رسیده و هم اندیشی در خصوص تعریف پروژه های بزرگ مقیاس و پیشبرد اهداف توافق‌نامه رفع نیازهای کنسرسیوم های دانش بنیان در قالب قراردادهای همکاری با برآورد تجمعی دو میلیارد دلار، همکاری در زمینه توسعه پلتفرم‌های فناورانه از طریق کسب دانش فنی توسط کنسرسیوم های تخصصی دانش بنیان و یا انتقال فناوری با در نظر گرفتن حداکثر رسوب دانش فنی در شرکتهای فناور از محورهای اصلی آن است.
طبق اعلام معاونت علمی، در قالب این توافق‌نامه، ضمن بررسی اولویت‌های فناورانه اعلام شده از سوی شرکت ملی گاز و همکاری در جهت شناسایی شرکت‌های دانش بنیان و فناور منتخب جهت رفع نیازهای اعلام شده در تشکیل و راهبری کنسرسیوم‌ های تخصصی دانش بنیان و فناور برای بومی سازی و توسعه دانش فنی ساخت تجهیزات راهبردی شرکت ملی گاز و رفع تقاضا های اعلامی این شرکت همکاری می‌کند.


تشکیل کنسرسیوم بین المللی و انتقال فناوری بر حسب نیاز هر یک از پلتفرم های توین فناوری مرتبط، همکاری و تسهیل‌گری جهت تأمین منابع مالی طرحهای پیشنهادی کارگروه راهبری و همچنین طرح های معرفی شده از سوی شرکت ملی گاز و تسهیل در صدور مجوزهای قانونی مرتبط با معاونت علمی برای طرح‌های پیشنهادی کارگروه راهبری و همچنین طرحهای معرفی شده از سوی شرکت ملی گاز از دیگر تعهدات معاونت علمی ذیل این توافق‌نامه همکاری است.
همچنین شرکت ملی گاز ایران متعهد می‌شود، ضمن تعیین اولویت‌های فناورانه با رویکرد افزایش تاب‌آوری فناورانه، کاهش ارزبری و پایداری زنجیره تأمین، ایجاد ابزارهای تشویقی و حمایتی برای جلب مشارکت فعال شرکت‌های تابعه در بومی سازی تجهیزات راهبردی از طریق شرکت های دانش بنیان و فناور، صدور مجوزهای لازم و تسهیل در انعقاد قرارداد بین شرکت‌های دانش بنیان و فناور و شرکت ملی گاز، زمینه را برای تدوین استانداردها و دستورالعمل های ضروری، آزمون‌های میدانی و تأمین زیرساخت‌های فیزیکی و نمونه‌ها در راستای بومی‌سازی تجهیزات و فناوری‌های موضوع توافق‌نامه فراهم کند.
تجمیع تقاضا در شرکت ملی گاز در خصوص محصولات مستخرج از این توافق‌نامه و به منظور کاهش ریسک و هزینه‌های بومی‌سازی، مساعدت در تضمین دریافت خدمات و خرید تجهیز فناوری محصولات با ساخت نمونه اول و تأیید صحت عملکرد محصول، اهتمام و همکاری در تخصیص منابع مالی برایحمایت از طرح های فناورانه و مشارکت در تأمین هزینه های تحقیق و توسعه از دیگر تعهدات شرکت ملی گاز به شمار می‌رود.


بومی‌سازی در ۱۲ گروه محصول
در نخستین گام برای اجرایی سازی این توافق‌نامه موضوعات مهم و اولویت‌دار صنعت گاز در ۱۲ سرفصل با حجم بازار تقریبی ۵۰۰ میلیون دلار در دستور کار کارگروه راهبری قرار می‌گیرد و سایر موضوعات با نظر کارگروه یادشده، پس از بررسی و تأیید به فهرست موضوعات دارای اولویت افزوده خواهند شد.


کد مطلب : 19590
موضوع : گاز
تاریخ : 1402/10/18-07:39

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙