logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

سربلندی صنعت نفت در نمایشگاه 27 نفت

سربلندی صنعت نفت در نمایشگاه 27 نفت

صنعت نفت از چنان ظرفیت بالنده و پتانسیل قدرتمندی برخوردار است که بیش از چهار دهه تحریم هم نتوانسته این صنعت باریشه و اصیل را دچار خدشه نماید. حضور چشمگیر 200 شرکت خارجی از 13 کشور دنیا و بیش از 1500 شرکت داخلی در آوردگاه بیست و هفتم نشان از بالندگی و ظرفیت بالای این صنعت به شمار می رود. حضور هیات‌های بلندپایه‌ای از روسیه، عراق، سوریه و دیگر کشورها و عقد قرارداد و توافق‌نامه و تفاهم‌نامه‌های مختلف در حوزه‌های متنوع صنعت نفت، نوید روزهایی درخشان و آینده‌ای رو به جلو را می دهد. در همین حال، نگاه ویژه صنعت نفت به سازندگان و تولیدکنندگان داخلی و حجم انبوه پروژه های نفتی، امیدها را در اردوگاه صنعت نفت دوچندان ساخته است. 


در همین حال، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران در حاشیه دومین روز از بیست‌وهفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی جزئیات هفت طرح پیشران شرکت ملی نفت ایران به ارزش ۵۰ میلیارد دلار را تشریح کرد که این مهم بازار کار گسترده با سازندگان داخلی را نوید می دهد. دکتر خجسته مهر در عین حال، از نیاز سرمایه‌ای ایران در آینده خبر می دهد و می‌گوید: «در افق ۸ ساله ۱۶۰ میلیارد دلار پروژه نفت و گاز تعریف شده داریم که بخشی به فعلیت رسیده و در مرحله اجرا و برخی در جریان مذاکرات است، بنابراین ظرفیت خالی این ۱۶۰ میلیارد دلار به گونه‌ای است که امکان حضور شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران خارجی و ایرانی فراهم است».


مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران بر اهمیت حضور شرکت‌های داخلی هم تأکید می کند و می افزاید: «ما در شرکت ملی به دنبال افزایش سهم شرکت‌های ایرانی و خصوصی هستیم و حداکثرسازی سهم این بخش را در اجرای پروژه‌ها به‌طور جد در نظر داریم.خجسته‌مهر به برنامه‌ریزی برای رشد هشت درصدی اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: می‌خواهیم سهم نفت و گاز را از این بخش به حداکثر برسانیم و این موضوع جز با اجرای پروژه‌ها و طرح‌های صنعت نفت که نیازمند سرمایه‌گذاری است، میسر نمی‌شود». 


همانطور که اشاره شد، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران به عنوان بالاترین مقام اجرایی در شرکت ملی نفت همواره از داخلی‌سازی اقلام و تجهیزات مورد نیاز صنعت نفت و شرکت‌های صاحب فناوری حمایت کرده است. خجسته‌مهر با اشاره به تولید فناورانه به‌عنوان یکی از راهبردهای مورد تأکید شرکت ملی نفت ایران در نمایشگاه بیست‌وهفتم تصریح کرده است: «سیاست‌ حمایت همه‌جانبه از سازندگان داخلی و تأمین‌کنندگان فناوری‌های دانش‌بنیان از جمله مواردی است که با شدت گرفتن تحریم‌ها همواره مورد توجه شرکت نفت بوده و با روی کار آمدن دولت سیزدهم نیز شکل جدی‌تر و در نتیجه عملی‌تری به خود گرفته است». به هر تقدیر، صنعت نفت در نمایشگاه بیست و هفتم صنعت نفت سربلند شد و این نمایشگاه نشان داد که می توان با اراده‌ای آهنین، هر مانعی را از پیش رو برداشت. 


کد مطلب : 9296
موضوع : رویکرد
تاریخ : 1402/02/29-05:28
موئلف : حسین عیسی‌زاده، مشاور مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙