logo
1403/03/04
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

دکتر مهدی‌زاده در گفت‌وگو با ویژه‌برنامه نمایشگاه نفت شبکه یک سیما:

تولید شرکت نفت فلات قاره ایران در دولت سیزدهم ۵۰ درصد افزایش یافته است

تولید شرکت نفت فلات قاره ایران در دولت سیزدهم ۵۰ درصد افزایش یافته است

دکتر علیرضا مهدی‌زاده، روز جمعه ۲۱ اردیبهشت در گفت‌وگو با ویژه‌برنامه نمایشگاه نفت شبکه یک سیما افزود: البته شرایط تولید نفت در دریا با خشکی با توجه به سختی‌ها و تاسیسات فرسوده موجود بسیار متفاوت است ولی با وجود همه این شرایط با تلاش همه همکاران توانستیم این موفقیت را رقم زده و به شرایط پیش از تحریم‌ها بازگردیم، همچنین در ادامه از آن جهت که عمر مفید بخشی از تاسیسات این شرکت سپری شده و باید به سمت نوسازی و به‌روزرسانی آنها حرکت کنیم، موضوع پایداری تولید را پیگیری می‌کنیم که خوشبختانه با مساعدت وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران حدود ۱.۴ میلیارد دلار برای نوسازی، تعمیرات و بخشی از توسعه مجموعه تاسیسات شرکت نفت فلات قاره ایران در ۲ سال و نیم گذشته اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های اصلی مجموعه وزارت نفت در دولت سیزدهم، توسعه و تولید از میادین مشترک است، گفت: در همین راستا در دو میدان مشترک مهم سلمان و فروزان، همکاران ما با کمک پیمانکاران فعالیت‌هایی متعددی داشته‌اند. برای نمونه در سال جاری با استقرار سکوی سرچاهی f18 تولید از میدان مشترک فروزان ۷ هزار بشکه در روز افزایش خواهد داشت. ۶ حلقه چاه روی این سکو آماده تولید است و در یک تا دو ماه آینده این افزایش تولید عملیاتی خواهد شد.
وی افزود: دو سکوی سرچاهی میدان ابوذر هم آماده تولید است که تا پیش از نیمه سال جاری این دو سکو نصب و ۱۰ هزار بشکه به تولید نفت ایران در خلیج‌فارس افزوده خواهد شد. همچنین در میدان سلمان هم خط لوله جدید سلمان به جزیره سیری به پیمانکار واجد شرایط واگذار شده که در سال جاری اجرایی خواهد شد و ظرفیت انتقال گاز از میدان سلمان به جزیره سیری را دو برابر افزایش خواهد داد.
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: در دوره اخیر همه پیمانکاران فعال در پروژه‌های این شرکت، داخلی هستند و بیش از ۸۰ درصد کالاهای مورد نیاز توسط سازندگان ایرانی تامین می‌شود هرچند با توجه به اینکه تولید نفت دریایی استانداردهای بالاتری نسبت به تولید خشکی دارد، بخش‌های کمی هنوز داخلی‌سازی نشده است ولی خوشبختانه با همکاری دانشگاه‌ها و شرکت‌های دانش‌بنیان که در دوره جدید بسیار نمایان‌تر شده است، به سمت ساخت داخل این تجهیزات حرکت می‌کنیم.
وی با تاکید بر توجه خاص به متخصصان و کارشناسان صنعت نفت و شرکت نفت فلات قاره ایران گفت: اگر توجه لازم از سوی مسئولان وزارت نفت به این نیروها انجام نشود ممکن است در آینده این نیروها انگیزه خود را از دست داده و برخی از این نیروهای زبده را از دست بدهیم که جایگزین کردن آنها بسیار دشوار است. بدون تردید سرمایه اصلی این شرکت نه تاسیسات بلکه نیروهای انسانی آن است و به‌ویژه در بخش دریایی این موضوع بسیار مشهودتر است.
مدیرعامل شرکت نفت فلات قاره ایران در پایان با بیان اینکه این شرکت به عنوان زیرمجموعه شرکت ملی نفت ایران بخش دریایی تولید نفت را بر عهده دارد، گفت: ویژگی خاص این شرکت این است که زنجیره تولید، بهره‌برداری، صادرات و استخراج نفت دریایی ایران از شمال خلیج‌فارس تا تنگه هرمز را به طور کامل بر عهده داشته و بیش از ۲۰۰ سازه دریایی شامل سکوهای نفتی، بهره‌برداری، سرچاهی و مسکونی دارد.


کد مطلب : 29713
موضوع : اخبار نفتی
تاریخ : 1403/02/21-06:27

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙