logo
1403/03/04
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

سرپرست شرکت توسعه پتروایران کیش مطرح کرد؛

سهم برتر شرکت‌های داخلی در تامین کالای پروژه‌ها

دکتر علی صالح‌نيا، سرپرست شرکت توسعه پتروایران کیش با نشریه دانش‌نفت به گفت‌وگو پرداخته است که از نظر خوانندگان گرامی می‌گذرد. 


جناب آقای دکتر، در مورد تاريخچه و دلايل تاسيس شركت توسعه پترو ايران كيش توضيح دهيد؟ 
شركت توسعه پترو ايران كيش يكي از زيرمجموعه‌هاي شركت توسعه پترو ايران است كه در سال 86 با هدف ارائه خدمات پيمانكاري عمومي در صنايع نفت و گاز در بخش‌هاي بازرگاني و پشتيباني در جزيره كيش ثبت شده و در زنجيره تامين كالا و خدمات، سكان‌دار فعاليت‌هاي بازرگاني، همچنين عمليات پشتيباني و لجستيك به مجموعه شركت‌هاي گروه توسعه پتروايران و كارفرمايان دولتي در حوزه فعاليت‌هاي دريايي و خشكي در بخش بالادستي است.
در همین راستا، با توجه به خط‌مشي شرکت توسعه پتروایران کیش، تامين كالا و خدمات مورد نياز مشتريان با تمركز بر سازندگان معتبر در حوزه نفت و گاز، ارائه خدمات بازرگاني شامل انجام تشريفات گمركي، نظارت بر حمل و مراحل ترخيص، ارائه مشاوره فني و تخصصي براي عمليات تامين خريد كالا از داخل و خارج، ارائه خدمات لجستيك در دريا و خشكي به طرح‌ها و پروژه‌هاي حوزه نفت و گاز، همچنین ارائه خدمات اداري و پشتيباني و تامين نيروي انساني به ذينفعان داخل گروه و ساير شركت‌هاي دولتي به‌عنوان رئوس مهمترين وظايف و ماموريت‌هاي ترسيم شده براي این شرکت تعریف شده است.
اين شركت همواره سعي بر آن داشته تا با بهره‌گيري از سرمايه انساني متخصص خود و با تعامل كارا و موثر با تمامی ذينفعان و تعهد به بهبود مستمر، ضمن رعايت الزامات قانوني و عملكردي، هم‌راستا با جهت‌گيري‌هاي استراتژيك و افزايش رضايتمندي مشتريان و ذينفعان از طريق بررسي نيازها و انتظارات آنان به‌‌نحو مطلوب و كارآمد، فعاليت کند.


فرآيند تامين و تداركات كالاهاي مورد نياز پروژه‌ها به‌ويژه در شرايط تحريم چگونه است؟
موضوع تحريم چيز جديدي نيست و از ابتداي انقلاب اسلامي همواره به عنوان يك چالش و در قالب يك عامل بيروني مطرح بوده اما آنچه حائز اهميت است اين كه شركت توسعه پترو ايران كيش همواره با اتكا به سرمايه انساني توانمند، كارآمد و متخصص و پتانسيل‌هاي داخلي نسبت به تامين كالاهاي مورد نياز طرح‌ها و پروژه‌هاي تحت‌الاختيار مشتريان اقدام کرده است. البته وجود بيش از 4 دهه تحريم فرصت بسيار خوبي براي شركت‌هاي تامين‌كننده داخلي ايجاد کرده تا هم پاي شركت‌هاي مطرح خارجي در زمينه تامين كالا و قطعات قدم برداشته و به جرات مي‌توان گفت كه محصول برخي از اين شركت‌ها به‌مراتب از نمونه خارجي آن با‌كيفيت‌تر توليد شده است.
در خصوص تعداد اندكي از كالاهاي خارجي كه نمونه داخلي ندارد از طريق شركت‌هاي واسطه كه مشكلي با تحريم ندارند تامين كالا انجام مي‌شود كه البته بايد اذعان داشت كه اين بخش از كالا‌ها سهم بسيار پاييني نسبت به كالاهاي ساخت داخل دارند.


چند درصد از كالاهاي مورد نياز پروژه‌ها از طريق شركت‌هاي ايراني تامين مي‌شود؟
در مورد پروژه‌هاي نفت و گاز و آنچه در مجموعه گروه شرکت‌های توسعه پتروایران به اين شركت جهت تامين واگذار مي‌شود باید گفت چنانچه بخواهيم درصدي براي آن قائل شويم به‌جرات مي‌توان گفت كه حدود 70 درصد از كالاهاي پروژه‌ها و خدمات مورد نياز از داخل تامين مي‌شود و تنها 30 درصد باقيمانده از خارج خريداري مي‌شوند كه اين آمار در طول سال‌های ابتداي تحريم برعكس بوده و كشور در اين زمينه پيشرفت‌هاي بسزايي داشته و اين حاصل اتكا به توانمندي‌ها و حمايت خريداران و مشتريان از توليدكنندگان داخلي است.
ذكر اين نكته نيز حائز اهميت است كه توليدكنندگان داخلي نيز اين موضوع را مدنظر دارند كه اگر بخواهند جايگاه خود را در بازار حفظ و تحكيم ببخشند بايد بتوانند با افزايش توانمندي‌هاي خود، حقوق مشتريان و نيازمندي‌هاي آنان را بر اساس ضوابط و محدوديت‌هاي ايجاد شده پاسخ دهند.


شركت توسعه پترو ايران كيش چه برنامه‌هايي براي حمايت از ساخت داخل و توليد تجهيزات مهم صنعت نفت دارد؟
شركت توسعه پترو ايران كيش به عنوان بازوي تامين‌كننده كالاهاي مورد نياز پروژه‌هاي گروه همواره سياست حمايت از ساخت داخل و خريد از توليد‌كنندگان و سازندگان داخلي را عمل کرده و درصورتي كه امكان تامين كالا يا تجهيز خاصي در داخل كشور وجود نداشته باشد ظرفيت لازم جهت تامين به موقع و با كيفيت از سازندگان معتبر خارجي را دارد.
يكي ديگر از برنامه‌هاي اين شركت در مجموعه مديريت بازرگاني شناسايي كالاهاي خارجي است كه توليد داخل ندارند تا با بررسي و امكان‌سنجي توليد و ساخت داخلي آنها با كمك شركت‌هاي دانش‌بنيان و از طريق بهره‌مندي از سياست‌ها و حمايت‌هاي شركت توسعه پتروايران انجام گيرد.


شركت توسعه پترو ايران كيش چه اقداماتي براي كمك به شركت‌هاي دانش‌بنيان ايراني انجام داده است؟
از آنجايي كه شركت توسعه پترو ايران همراه نگاه مثبت و حمايتگرانه‌اي براي شركت‌هاي دانش‌بنيان داشته، اين شركت نيز به عنوان زير‌مجموعه شركت توسعه پترو ايران، وظيفه خود مي‌داند كه از شركت‌هاي دانش‌بنيان حمايت ويژه کند. از كوچكترين اقدامات انجام شده در اين راستا ارائه خدمات پشتيباني و نمايشگاهي به منظور معرفي اين شركت‌هاي دانش‌بنيان جهت ارائه توانمندي‌هاي آنان به ساير شركت‌ها بوده كه در نمايشگاه حاضر نيز اين اقدام انجام شده است.


اين شركت چه برنامه‌هايي براي افزايش سهم بازار و دستيابي موقعيت پايدار و سود بيشتر دارد و برنامه‌هاي آينده شركت چيست؟
با توجه به چشم‌انداز و ماموريت شركت و سياست‌گذاري‌هاي انجام شده اين شركت خود را مكلف به ارتقاء برند و قرار گرفتن در زمره برترين‌ها در تامين كالا و خدمات پشتيباني در صنعت نفت و گاز در عرصه بازارهاي ملي، منطقه‌اي و حتي بين‌المللي دانسته و همواره در تلاش است تا با تامين و ارائه به موقع و با كيفيت مورد انتظار و هزينه مناسب كالا و خدمات در زنجيره تامين صنعت نفت با اولويت خدمت‌رساني به مجموعه گروه شركت‌هاي توسعه پترو ايران سهم بيشتري را در اين حوزه به خود اختصاص دهد.
مهمترين اهداف و برنامه‌هايي كه شركت براي آينده خود با توجه به توانمندي‌ها و سرمايه انساني خود مدنظر دارد می‌توان به ايجاد شبكه تامين انحصاري كالا و خدمات در قالب اخذ نمايندگي و يا مشاركت، ارتقاء كيفيت فرايند تامين كالا و خدمات از طريق همكاري با تامين‌كنندگان معتبر در قالب يك بنگاه اقتصادي، افزايش سهم بازار با گسترش سبد پرتفوي فعاليت‌هاي شركت در سطح بازارهاي داخلي، همچنين توسعه فعاليت‌هاي تجاري بين‌المللي و توسعه هوشمندانه منابع انساني با ارتقاء دانش و فرهنگ سازماني و به‌كارگيري نيروي انساني متخصص اشاره کرد.
نگهداري و بهبود سيستم مديريت كيفيت مستقر مبتني بر استانداردهاي ايزو 9001 و ايزو 29001 و برنامه‌ريزي جهت استقرار سيستم مديريت رسيدگي به شكايت مشتريان مبتني بر استاندارد ايزو 10002، همچنين سيستم مديريت ارتقاء رضايت مشتريان و ذينفعان مبتني بر استاندارد ايزو 10004 از دیگر برنامه‌های آتی این شرکت به شمار می‌رود.
 تداوم روند كم‌اثر‌سازي تحريم‌هاي بين‌المللي با برنامه‌ريزي جهت مشاركت و همكاري دو‌جانبه با شركت‌هاي دانش‌بنيان در جهت خودكفايي در بخش تامين كالا و خدمات مورد نياز صنعت نفت و گاز  از جمله برنامه‌هایی است که در شرکت توسعه پتروایران کیش به آن توجه ویژه‌ای خواهد شد.
از دیگر برنامه‌های شرکت توسعه پتروایران کیش که در دستور کار قرار دارد می‌توان به برنامه‌ريزی در جهت توسعه خدمات لجستيک در دريا و خشكي به مجموعه شركت‌های وابسته به شركت ملي نفت ايران كه در اين خصوص با برخي از شركت‌های نفتی مذاكراتي صورت گرفته است، توسعه خدمات بازرگانی و انجام تشريفات گمركی و نظارت بر حمل و ترخيص كالا در جزيره كيش با توجه به وجود ارتباطات موثر اين شركت در جزيره و نهادهای قانون‌گذار  مرتبط در اين حوزه، همچنین برنامه‌ريزي در جهت توسعه زيرساخت‌هاي فن‌آوري و تكنولوژي شركت در حوزه تامين كالا و خدمات اشاره کرد.
همچنین ارتقاء نظام مديريت ريسک از طريق كنترل و كاهش اثر ريسک‌های مالی، نوسانات نرخ ارز و نقدينگی شناسایی بازارهای بالقوه همچون صنعت پتروشيمی، همچنین تامين مالی بهينه فعاليت‌های جاری شركت و تلاش در جهت افزايش سرمايه در گردش و نقدينگی شركت از طريق جذب منابع از بازارهای مالي داخلی از مهمترین برنامه‌های آتی شرکت توسعه پتروایران کیش به شمار می‌رود.


کد مطلب : 29707
موضوع : اخبار نفتی
تاریخ : 1403/02/20-12:11

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙