logo
1403/01/25
صفحه نخست
گالری تصاویر آرشیو نشریه

منافع انرژی آمریکا از حمله روسیه به اوکراین

منافع انرژی آمریکا از حمله روسیه به اوکراین

ساختار بین‌المللی بازار انرژی دچار تحول شده و در حال تغییر است به همین دلیل تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری در بازار نفت به دست خریداران است.


می‌توانیم بگوییم چین در خرید نفت با آمریکا به صورت هماهنگ عمل می‌کند. ضمن آنکه این کشور قراردادهای ۲۵ ساله با عربستان و آمریکا به امضا رسانده است. اخیراً هم با شرکتی آمریکایی قرار داد بلند‌مدتی به امضا رسانده است و چین متعهد شده در بلند مدت گاز طبیعی مایع را از آن شرکت آمریکایی خریداری کند حتی در ساخت کارخانه تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع در آمریکا هم سرمایه‌گذاری کرده است.


آمریکا هم به نوعی به کشورهای عربی زیر سیطره خود اجازه داده است که با چین رفاقت خود را تقویت کنند، به این ترتیب آمریکا با استفاده از جنگ اوکراین موفق شد به عنوان صادرکننده و تولید کننده در دنیا ایفای نقش کند. آمریکا توانسته ۲۰ درصد بازار گاز طبیعی اروپا را به دست آورد که قیمت بالایی از اروپایی‌ها دریافت می‌کند و با نگاهی به اقتصاد آلمان متوجه می‌شویم به دلیل بالا بودن بهای گاز و شرکت‌های بزرگ آلمانی دچار بحران هستند و آمریکایی‌ها از این بابت ناراحت نیستند.


 شاید هم پس پرده با روس‌ها تفاهم داشتند که روس‌ها به اوکراین حمله کنند البته برخی از تحلیل گران در این مساله اصرار دارند زیرا می‌گویند بایدن و پوتین در ملاقاتی که قبل از حمله روسیه به اوکراین در «ژنو» داشتند در آن جلسه بر روی شرقی و غربی کردن اوکراین تفاهم کردند به طوری که تا روسیه وارد خاک اوکراین شد آمریکا و برخی از سفارت خانه‌های اروپایی سفارتخانه‌های خود را در «کی اف» تعطیل کردند و به غرب اوکراین انتقال دادند.


این نوسان، نوسانی است که واسطه‌ها و دلالان با توجه به شایعات ایجاد می‌کنند و با استفاده از این نوسانات منافعی را برای خود ایجاد می‌کنند. ما از بازار بین‌المللی نفت حذف شده‌ایم به همین دلیل این نوسانات بر روی حجم صادرات نفت ما که بسیار محدود است و خرید ارزان آن توسط چین تأثیر چندانی ندارد، زیرا امکان بالا بردن قیمت‌ها را نداریم اگرنه از کشور دیگر نفت را خریداری می‌کند. ضمن آنکه در شرایطی که کشور ما در تحریم است و در حال دور زدن تحریم‌ها هستیم منافع ملی ما تأمین نمی‌شود و تنها منافع گروهی خاص تأمین می‌شود، زیرا اگر چنین نبود ریال در برابر دلار چنین سقوط نمی‌کرد.


کد مطلب : 9140
موضوع : رویکرد
تاریخ : 1401/12/13-08:15
موئلف : محمود خاقانی، کارشناس نفت و انرژی

یاداشت روز

آخرین خبرها

آخرین یاداشت ها

خطایی رخ داده است. این برنامه ممکن است دیگر پاسخ ندهد تا زمانی که دوباره بارگیری شود. رفرش 🗙